T.C. yazılmadı, Kürtçe taşlama yapıldı!

T.C. yazılmadı, Kürtçe taşlama yapıldı!
T.C. yazılmadı, Kürtçe taşlama yapıldı!
Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın Mardin'de yapılan 'Mesleki Değerlendirme Toplantısı'nda T.C. ibaresinin unutulması üzerine iki vatandaş Kürtçe taşlama yaptı.

Her yıl farklı kentlerde, bünyesindeki müfettişlerin katılımıyla ‘Mesleki Değerlendirme Toplantısı’ düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, bu yıl hükümetin yürüttüğü çözüm sürecinden de ilham alarak Mardin ve Diyarbakır ’ı seçti. 2 kentte 5 gün süren programın Mardin ayağında, 28 Kasım Perşembe günü antik kalıntılar gezilerek, tarihi bir sarnıçta yaklaşık 1 saat süren bir program gerçekleşti.

Hürriyet 'ten Umut Erdem'in haberine göre, burada sarnıcın üzerine projektörle Bakanlığın logosu ve adının yazıldığı bir görüntü verildi. Ancak görüntüdeki ‘Kültür ve Turizm Bakanlığı’ yazısının önündeki T.C. ifadesi yer almadı. Bunun üzerine köyün ileri gelenlerinden 2 yaşlı vatandaş yarım saate yakın Kürtçe taşlama (alaylı halk şiiri) yaptı. Şaşkınlık yaşayan katılımcıların çoğu, tercüme yapılmadığı için diyalogları anlayamadı. Konuyla ilgili olarak Hürriyet’in ulaştığı Teftiş Kurulu Başkanı Asım Keser ise yardımcısından bilgi alarak yanıt verdi. Keser yardımcısına, “Bizim Kültür Bakanlığı yazısında T.C. yok mu?” sorusunu yöneltti ve yardımcısından, “İlk sunumda yoktu. Bir sonrakinde vardı” yanıtı aldı. Keser, daha sonra şunları söyledi: “İnanın öyle bir şey hatırlamıyorum, benim bildiğim T.C. vardı. Önceki sunum esas alınmış. Birinde var, diğerinde yok gibi bir şey. Orada bir kastı mahsus asla olamaz. Ben fark etmedim, buna bir bakayım. Bir maddi hata olmalı. Başkan Yardımcım organizasyonu bizzat yürütüyor. Ben fark ettim diyor. Onu düzeltecektik.”


  http://www.radikal.com.tr/116498111649813

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Enteresan!.. - savassarioglu

  Arkadaş, "T. C. yazılsa ne olur, yazılmasa ne olur? Önemli olan insan olmak" demiş. Bu mantıkla "Kürt dense ne olur, denmese ne olur? Kürtçe konuşmak yasak olsa ne olur, serbest olsa ne olur?" diyebiliyor muyuz? Futbol taraftarlarında da böyle bir gariplik var. Hepsi birbirini fanatiklikle suçlar ama hiçbiri fanatik değildir.

  Şekilci hazımsızlık - thinkerbell

  Açıkçası bu TC var mı yok mu tartışmasını aşırı şekilci buluyorum. Özellikle bu konuda verilen imalı soru önergeleri ve karşılığında yapılan saçma sapan açıklamalar, sonra bir grup insanın sosyal medya isimlerinin önüne TC yazıp protesto yoluna gitmesi vs... Bizde bugüne kadar TC, resmi bir kurumla karşı karşıya olduğumuzu anlayalım diye yazılagelmişti. Karşılarında resmi bir kurum olduğunu bilmek, vatandaşın hakkıdır. Öte yandan, biz artık TC yazmayacağız, bakanlık deyince zaten resmi olduğu anlaşılır vs. deniyorsa da bunu milli bir mesele haline getirmenin manası yok. Ülkenin resmi adı Türkiye Cumhuriyeti zaten, kaldı ki Anadolu Cumhuriyeti diye değiştirsek de bana uyar. Şu yarım saate yakın Kürtçe taşlama nedeniyle vatandaşlar şaşkınlık yaşadı muhabbeti de biraz abartılı bir ifade olmuş. Eminim orada anadili Kürtçe olan dolu vatandaş vardı, bu birincisi. İkincisi, Eurovision'da 6 Slavik ülke arka arkaya kendi dillerinde şarkı söyleyince altyazı yok diye şaşkınlıktan baygınlık mı geçiriyoruz? Ha mevzubahis taşlama olduğundan, amcaların ne dediğini Kürtçe bilmeyenlerin de anlamasını sağlamak iyi olurdu. Ama çok da önemli değil, Kürtçe'nin kulağa ne kadar hoş geldiğini yarım saat deneyimleme şansı yakalamışlar. Ben orada olsam şaşkınlık geçirmezdim, ki Kürtçe de bilmiyorum, bildiğim kadarıyla Kürt de değilim.

  T.C - senseman

  T.C olsa ne olur olmasa ne olur...Dua Edin K.C Yazmamışlar :)insan olmak en güzelidir...