Tabela göründü yol da bir ay sonra açılır

Tabela göründü yol da bir ay sonra açılır
Tabela göründü yol da bir ay sonra açılır

Bahçesaray?a yaklaşan Karayolları ekipleri kardan, açacakları yolu bulmakta bile güçlük çekiyor. FOTOĞRAF: AHMET İZGİ / AA

VAN - Türkiye’nin büyük kısmı güneşle hasret giderirken, doğu ucundaki Bahçesaray’ın çevresi yaklaşık yedi aydır, yer yer 20 metreyi bulan karla çevrili halde. Karayolları karla mücadele ekipleri, Van’a bağlı ilçenin 2990 rakımlı tepesinde açacağı yolu bulmakta bile güçlük çekerek çalışıyor.
Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin, Bahçesaray ilçesinin alternatif yolu olarak bilinen Van’ın Çatak ilçesi üzerinden bağlantısını sağlayan ve yedi ay kar nedeniyle kapalı olan yoldaki temizleme çalışmaları devam ediyor. Bitlis’in Hizan ilçesi bağlantılı karayolunda ulaşımın yıl boyu sağlanmasına karşılık, daha kısa olması yüzünden yaz aylarında tercih edilen yolda karla mücadele çalışmalarını 11 personel, iki dozer, bir greyder ve bir yükleyici ile sürdürüyor. Kar kalınlığının yer yer 12 ile 20 metreye ulaştığı 2990 yüksekliğindeki Karapet Geçidi’nde ekipler zorlukla çalışmalarına devam ediyor.
Şantiye Şefi Davut Gezer, çalışmalara 22 Nisan’da başladıklarını, çığ tehlikesi nedeniyle çalışmaların dikkatle yürütüldüğünü belirterek, “Yolun yaklaşık 18 kilometrelik kısmını kardan temizledik. 10 kilometrelik bir kısmı kaldı. Böyle giderse mayıs sonunda bitireceğiz” dedi.
Yetkililer, karla mücadele ekiplerinde görev yapan operatörlerin emekli olması nedeniyle iş makinelerinde çalışan operatörlerin yolu bilmediğini ve önceki çalışanların verdiği bilgi doğrultusunda  çalışmaları sürdürdüklerini de belirtti. (aa)