Tabelada 'yabancı'lığa son

Çanakkale Belediye Meclisi, Tabela Yönetmeliği'ne ek bir madde koyarak, yeni açılacak işyerine Türkçe isim koyma zorunluluğu getirdi. Kararın kamuoyunun isteği üzerine aldığını belirten...
Haber: BURAK GEZEN / Arşivi

ÇANAKKALE - Çanakkale Belediye Meclisi, Tabela Yönetmeliği'ne ek bir madde koyarak, yeni açılacak işyerine Türkçe isim koyma zorunluluğu getirdi. Kararın kamuoyunun isteği üzerine aldığını belirten CHP'li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bundan sonra açılacak işyerlerinin Q, X ve W harflerini ve yabancı isim kullanamayacaklarını açıkladı.
Yalnızca tescilli markaların yabancı isimler kullanılabileceğini belirten Gökhan, "Diğer işyerleri Türkçe isimler koyacak. Buna uymayan esnafın işyeri açma ruhsatını imzalamayarak yaptırım uygulayacağız. Daha önceden ruhsat alınarak açılmış yabancı isimli işyeri sahipleri ile de görüşerek, işyerlerinin ismini Türkçe olarak değiştirmelerini rica edeceğiz. Sanırım bu isteğimizi kabul edecekler" dedi.
Esnaf: Değiştiririz
CottonTürk adlı işyerinin satış temsilcisi Harun Öztürk ise, "Belediyenin bu uygulamasına katılmıyorum. Çünkü bizim ülkemiz turisti kabul eden bir ülke" diye konuştu. AXY adlı işyerinin sahibi Hasan Özkan ise, "Belediye Meclisi uygun görmüşse boynumuz kıldan ince. Bizim işyerimize torunlarımız Atakan ve Yiğit'in ismini koyduk. Birbirinden ayırmak için de araya X harfini koymuştuk. Gerekirse bunu tabeladan çıkarırız" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7641237641230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.