Tabip Odaları: Bu başasistan kıyımı

Sağlık Bakanlığı'nın İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'daki eğitim hastanelerinde başasistan olarak çalışan hekimlere doğu ve güneydoğuda çalışma zorunluluğu getirmesine tabip odaları tepki gösterdi.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı'nın İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'daki eğitim hastanelerinde başasistan olarak çalışan hekimlere doğu ve güneydoğuda çalışma zorunluluğu getirmesine tabip odaları tepki gösterdi.
Sağlık Bakanlığı, zorunlu hizmet uygulamasının kaldırılmasına karşın, doğudaki uzman doktor açığını kapatmak için eğitim hastanelerindeki başasistanları bölgedeki illere gönderme kararı aldı. Başasistanların, 8 Eylül'e kadar bakanlığa başvurarak gitmek istediği illeri bildirmesi istendi. Bu sürede başvurmayanların ise bir yıllık görevlendirme için re'sen atanacağı belirtildi.
Ankara, İstanbul ve İzmir tabip odaları uygulamayı dün yazılı açıklamayla eleştirdi. Açıklamada, başasistanların ancak eğitici görevlerinin sona ermesi durumunda atama yönetmeliğine tabi olabileceği hatırlatıldı. Odalar, hükümetin boşalan yerlere kendi adamlarını getireceğini iddia ederek, "Sağlık Bakanlığı'nı bu sürgün ve kadrolaşma girişiminden vazgeçmeye ve başasistan kıyımına son vermeye çağırıyoruz" denildi.