Tabipler Odası'ndan 'yenidoğan tarama formları'na tepki

Tabipler Odası'ndan 'yenidoğan tarama formları'na tepki
Tabipler Odası'ndan 'yenidoğan tarama formları'na tepki
Yenidoğan bebeklerin bir hastalığı olup olmadığının anlaşılması için yapılan 'yenidoğan tarama formları'na yeni eklenen maddelere İstanbul Tabip Odası itiraz etti

İSTANBUL - İstanbul Tabip Odası, yenidoğan tarama formlarına eklenen, "Baba TC kimlik numarası, çocuğun evlilik içi ya da dışı olup, olmadığı ve çocuğun dini" gibi alanlarla hasta mahremiyetinin ihlal edileceği uyarısında bulundu.

"Yenidoğan Tarama Formları’na eklenen bazı maddelere ilişkin" basın toplantısında konuşan İstanbul Tabip Odası Üyesi Feray Kara, Yenidoğan Taraması’nın, doğumsal metabolizma hastalıklarının bir kısmında erken tedavi ile geriye dönüşümü olmayan kalıcı hasarların ya da ölümün önlenmesi için yapıldığını anlattı.

AMAÇ, HAYATIN İLK HAFTASINDA TEDAVİYE BAŞLAMAKTIR

Tarama programının Türkiye ’de devlet sorumluluğunda yürütüldüğünü aktaran Kara, şunları söyledi:

"Yenidoğan bebek, hastaneden taburcu edilirken, tarama için kan örneği alınmaktadır. Bebekler bir hafta süre ile beslendikten sonra ikinci bir örnek aile sağlığı merkezinde veya doğum yapılan hastanede alınır. Amaç, hayatın ilk haftasında tedaviye başlamaktır. Bu nedenlerle tüm yenidoğanlarda hızla tarama testleri uygulanmalıdır. sağlık bakanlığı son aylarda bu bilgilerin dijital ortama aktarılmasını istemektedir. Bu yenidoğan tarama formlarında eski formlardan farklı olarak baba TC kimlik numarası, çocuğun evlilik içi ya da dışı olup, olmadığı ve çocuğun dini de bildirilmesi istenen bilgiler arasında yer almıştır. Üstelik babanın TC numarası verilen formda kayıt edilmesi zorunlu alan haline getirilmiştir."


"HASTALARA AİT BİLGİLER SIR OLARAK SAKLANMAK ZORUNDADIR"


Kara, her çocuğun yenidoğan taramasından yararlanması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Hiçbir veri çocuğun doğmuş olması dışında, zorunlu tutulamaz. Çocuklar, babalarının varlığı veya resmi bir evlilik içinde doğmuş olmalarına göre ayrılamaz. Diğer yandan sağlık çalışanları ve hekimler mesleğin icrası ile ilgili etik kuralları gereği yansız olmak ve hastalarına ait bilgileri sır olarak saklamak zorundadırlar. Babanın kimlik numarası, bebeğin resmi bir evlilikte doğup doğmadığı tıbben gerekli olmayan bilgilerdir. Kaldı ki, yenidoğan bebeği ve doğum yapan kadını sağlık hizmetleri için bir baba T.C. numasına zorlamak aynı zamanda cinsiyetçi bir uygulamadır. Kadınların, evlilik dışında çocuk sahibi olamayacaklarının ilanıdır."

"MAHREMİYETİN KORUNMAYACAĞININ AÇIK GÖSTERGESİ"


Sağlık Bakanlığı’nın, konuyla ilgili talebin Nüfus İdaresi’nden geldiğini söylediğini kaydeden Kara, "Sağlık Bakanlığı’na emanet edilen bilgilerin, Sağlık Bakanlığı tarafından saklanmasını istemek, tüm yurttaşların hakkıdır. Bu açıklamalar, mahremiyetin ve gizliliğin korunmayacağının açık göstergesi, elektronik verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılacağının aleni deklarasyonudur" dedi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören de, taramaların yapılmasının zorunlu olduğunun altını çizerek, "Eskiden beri doldurulmakta olan br form şekli varken, yeni değişiklikte bebeğin dininin ne olduğu, evlilik içi mi, yoksa evlilik dışı mı doğduğu ve mutlaka babasının T.C. numarasının zorunlu olarak isteniyor olması, ister istemez bu kayıtların başka bir takım amaçlarla yapılmak durumunda olduğunu akla getiriyor. Bunun haklı bir gerekçesi olmadıkça bu bilgilerin bu şekilde doldurulmasının sakıncalı olduğu ve hasta mahremiyetini ihlal etme anlamına geldiğini söylüyoruz" diye konuştu.

Gören, değişikliğin son bir kaç aydır uygulanmaya başlandığını da sözlerine ekledi.(dha/Dilhun Gençdal - İdris Tiftikçi)


  http://www.radikal.com.tr/112786411278645

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  amaç belli - kızılcan

  Din bir tercihtir. Yeni doğan bir insanın tercih yapması söz konusu değildir. Uygulama din baskısı amacıyla yapılmıştır.

  bilginize. - tangopower

  buradan kendilerini muhafazakar, dindar veya dinci olarak niteleyen ve hatta kendi özgür iradeleri ile -!- böyle olduklarını söyleyen arkadaşlara sesleniyorum. bakın sizin gibi olmayan insanlar bir yaratıcının varlığına inanmamak gibi bir dert içinde değil aslında. onlar sadece bu ayrımcılığa, bu ötekileştirmeye bu nefrete ve bu karanlığa karşı. bu akıl ve mantık dışılığa.. bunu anlayın! başından sonuna, aslında alttan alta nefret ve ötekileştirme, kendinden olmayana çamur atma, kötü deme yarışında olan sözde -!- kutsal kitaplara karşı! yoksa bir yaratıcının varlığına değil! kim herşeyi yaratan bir varlığa isyan edecek kadar aptal olabilir?? siz sizden hatta kat be kat eğitimli ve derin bir bakış açısına sahip bu insanlardan daha zeki ve daha akıllımısınız ki onlar biz bu kitaplara ve bu nefrete ve dolayısıyla böyle bir yaratana karşıyız dediklerinde siz sanki orada yazanları anlıyormuş gibi, ve hatta anlamadığınız bir dili, lisanı kurulmuş saat gibi tekrar edip durmaktasınız. ve üstelik bundan bir sevap bekliyorsunuz. kalbinizdeki nefreti sökmediğiniz sürece bebeğe bile din isnad ettiniz sürece ve yaptığınız tüm sözde iyiliği bir sevap için -kişinin yararı için değil, aslında kendi yararınız için- yapmaya devam ettiğiniz sürece sonunuz sadece karanlık olacaktır. bu sebeple bundan 20 yıl sonra kiliseye, camiye giden kalmıcak. bilginize.

  Ayrımcılık yapılmayacak tek alan - mourner2

  Bu hayatta en adil olunması gereken mecra heralde sağlıktır. Hele bir de bebek sağlığından bahsediyorsak daha da adil olmak zorundayız. Bebeğin dininden babasından size ne kardeşim? Siz bebeğin sağlığıyla ilgilenin.

  Din? - user1107643

  Bebeklerin dini yoktur! Nokta!

  allah kimseyi bu soruları soranın eline düşürmesin... - adacayi

  bebeğin dininden size ne? müslüman değilse tedavi etmeyecek misiniz? evlilik dışıysa ayrı bir muamele mi görecek? artık denecek söz yok bu zihniyete, ama susmamak da lazım... insan çelişkide kalıyor. bir de muayenede ultrason gerektiğinde sorulan "evli misin" sorusu var, "bakire misin" yerine... o da aynı zihniyet. allah kimseyi bunlara muhtaç etmesin.