Tablet sınıfta kaldı

Tablet sınıfta kaldı
Tablet sınıfta kaldı
Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 4 bin öğrenci ve 500 öğretmenle yaptığı 'Fatih Projesi' anketinden şoke edici sonuçlar çıktı: Tablet ve akıllı tahta başarıyı arttırmazken içerik zayıf. Projeyle hedeflenen problem çözme, sorgulama, dili etkin kullanma becerisine katkısı az.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Tabletli eğitim ‘Fatih Projesi’ne ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen ‘E-İçerik İhtiyaç Analizleri’nde, projeyi sorgulatan sonuçlar ortaya çıktı. Hedeflenen öncelikli becerilerden sadece ‘teknoloji okuryazarlığı’nda sorun yok; ‘problem çözme’, ‘dili etkili kullanma’, ‘sorgulama’, ‘yaratıcılık’, ‘eleştirel düşünme’, ‘ hayat boyu öğrenme’, ‘bilgi okuryazarlığı’, ‘ sosyal sorumluluk’ ve ‘takımla çalışma’ becerilerinde ise sonuçlar olumsuz. Projenin esas unsurlarından tabletlere yüklenen ders içerikleri hem öğrenci hem de öğretmenler tarafından yetersiz bulunuyor.

52 okulda başlamıştı

Geçen eğitim yılının ikinci yarısıyla birlikte 17 ilde başlatılan pilot uygulama kapsamında 52 okulda 9. sınıflara 1496 akıllı tahta yerleştirilmiş ve 12 bin civarında tablet dağıtılmıştı. Akıllı tahta ve tabletlerin gönderilmesine karşın sınıflarda bu teknolojinin hayata geçirilmesini sağlayacak kablolama için aylar sonra ihaleye çıkılmıştı. Resmi törenler için bazı sınıflar hızla düzenlenerek ‘tabletli eğitim’ başlatılmıştı. Teknik sorunlar e-içerikler konusunda da ortaya çıkmış; ön hazırlık evresi beş aydan daha kısa bir süre olması nedeniyle z- kitap denilen zenginleştirilmiş içerikli kitaplar, animasyonlar ve benzeri eğitici içerikler yetersiz kalmıştı.

Bakanlığın anketinde pilot uygulama kapsamındaki öğrencilerden 4 bin, öğretmenlerden de 500’ünün görüşleri alındı. Çalışmanın sonuçları tabletli eğitimin, eğitim sürecinde kazanılması gerekli beceriler açısından sınıfta kaldığını gösterdi. Öğrenci ve öğretmenlerin çoğunluğu tabletli projenin içerik açısından zayıf olduğunu, başarıyı arttırmadığını, problem çözme ve dili etkili kullanma yeteneğine önemli katkı sağlamadığını belirtti.

Öğrenci ve öğretmenler ‘sorgulama’ becerisine de tabletli eğitimin katkı sunmadığı görüşünde.

Tek katkı alanı

‘Takımla çalışma’, ‘yaratıcılık’, ‘sosyal sorumluluk’, ‘bilgi okuryazarlığı’, ‘hayat boyu öğrenme’ becerileri açısından da hayal kırıklığı yaratan sonuçlar çıkarken, ‘teknoloji okuryazarlığı’ becerisi açısından tabletli eğitim olumlu sonuçlar verdi. Öğrencilerin çoğunluğu, tabletli eğitimin ‘teknoloji okuryazarlığı’na katkı sağladığı görüşünü dile getirdi.

62 bin 800 tablet alımı tamam

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ın önceki gün verdiği bilgi çerçevesinde şu anda 62 bin 800 adet tablet alımı yapıldı ve bunların büyük bölümü lise kademesinin 9. sınıflarına dağıtılıyor. Proje kapsamında şu ana kadar alımı yapılan akıllı tahta sayısı ise 85 bin adet.

Açılımı ‘eğitimsel elektronik içerik’ olan e-içerik kapsamında, eğıitimle ilgili tüm materyallerin bilgisayar ve diğer elektronik ortamlara uygun hale getirilmiş şekilleri var. Müfredata uygun olarak video, animasyon, ses, grafik, pdf ve zenginleştirilmiş diye ifade edilen ‘z-kitaplar’ e-içerik tanımı altındaki eğitim metaryelleri arasında bulunuyor.


  http://www.radikal.com.tr/112307911230798

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  insansız ve insafsız eğitim - kartopu_

  Bin kez söylendi: teknoloji, onu kullanacak kişiler eğitimli, okuryazar, eleştirel, mantıklı, kültürlü iseler işe yarar! 8 yıllık eğitim çıktığında da bilgisayar sınıfları ballandıra ballandıra anlatıldı.ne oldu, şimdi kapatıldı hepsi. Akıllı tahta, akılsız yöneticiler, öğretmenler ve akılsız öğrencileri eğitemez. iyi öğretmen, çok çok iyi yönetici yetiştirin. insanların temel ekonomik sorunlarını çözün (gelir dağılımı, yardım fonları, destekler vs ile). KİTAPLARI YASAKLAMAYIN!okuma, öğrenme sevgisi kazandırın. yoksa milletin milyarlarca lirasını çöpe atmaya devam edersiniz.

  Teknolojiden mucize beklemeyiniz, yontem dogru degilse hicbir katkisi yoktur kendilerinin. - pfeife

  Plansiz, programsiz, ogretmenlere nasil kullanacaklari konusunda adamakilli bir egitim vermeden, icerigi dogru durust hazirlamadan alelacele tablet ve akilli tahta dagitarak bircok konuda ilerleme beklemek buyuk bir saflik yada bilgisizliktir.

  Proje önemli değil... - xterso

  Önemli olan bu projeden kimlerin kasasının, cebinin dolduğu. Kimin oğlu, kızı, gelini, damadı, amcası, amcasının oğlu, dayısının oğlu, yeğeni, teyzesi, teyze çocukları vs vs. zengin oldu ya da olacak, ona bakın. Parayı takip edin, bu saçma sapan projenin nedenini bulursunuz. Kimin umurunda öğrencilerin ne öğrendiği ya da öğreneceği?

  Ugrshne cevaptır - aliberberoglu

  Sanırım siz kendiniz okula giderken okul çantanızda ders kitapları, defterlerin yanında çizgi romanlar, dergiler, oyunlar, oyuncaklar, benim yaşlarımdaysanız kasetçalar, kaset, benden daha genç bir nesildenseniz cdplayerler falan koyuyordunuz ki şimdiki tabletlerin içinde ders dışındaki bütün internet ortamlarının olması gerektiğini düşünüyorsunuz. Tabi ki eğitimle ilgili içerikler zenginleştirilebilir ve zamanla, kullanıldıkça, yaygınlaştıkça zenginleşecektir ama sosyal ortamlar, bütün android aplikasyonları çok yanlış olur. Pek çok ana baba çocuklarının evde bile bilgisayarın başından kalkmamalarından, bilgisayar ve internet bağımlısı hale gelmelerinden şikayetçiyken okulda da bu ortamlarda bulunmalarını nasıl engelleyebilirsiniz. Bırakın okulu işyerlerinde bile bu tür sosyal ortamlara giriş engellenmeli ki insanlar bulundukları yerde ne için bulunuyorlarsa onu yerine getirsinler.

  Eğitim - anaximenes

  insani bir süreçtir, teknolojik değil. Teknoloji sadece araç olabilir, amaç değil. Öğretmeni ikincilleştiren hiçbir eğitim modeli başarılı olamaz, sadece 'robot' yetiştirir. Zaten istenen de bu..

  Beklenen haber.. - aycansarioglu

  Amerika'yı yeniden keşfedip şaşırmak da neymiş.. Bu tarz uygulamaların işe yaramadığıyla ilgili bir çok çalışma var zaten. Bu konularla alakası olmayan benim bile bilgim var bu konudan.. Nasıl idarecilerle karşı karşıya olduğumuzu görelim artık.. Çocukları kobaya çevirdiler..

  çok gereksiz - emr-91

  steve job bile bunun işe yaramayacğaını söylemişti ben de pdf okumak için ipad aldım gözümü yormasın diye de retina ekranlı aldım yalan koskoca yalan hiç bir işe yaramıyor yazarak çalışmanın yerini almıyor hiç bir şey öğrenemiyorsunuz, sonra eski sisteme döndüm yazarak çalıştım