Taburcu olmak için adres yeterli

Artık hastanelerde tedavi ücretini ödeyemeyen hasta ya da hasta yakınına senet veya taahhütname imzalatılmayacak.

ANKARA - Artık hastanelerde tedavi ücretini ödeyemeyen hasta ya da hasta yakınına senet veya taahhütname imzalatılmayacak. Ödeme gücü bulunmayan ya da sosyal güvencesi olmayanlar, adresini bırakarak ödeme yapmadan taburcu olabilecek.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, valiliklere gönderdiği genelgede, faturayı ödeyemedikleri gerekçesiyle hastaların taburcu edilmemesi, bebek ve annelerin rehin bırakılması ve cenazelerin alıkonulması gibi olumsuz durumların yaşandığını hatırlattı. Hastaların rehin tutulmasına karşı olduklarını yineleyen Akdağ, aksi yönde hareket eden hastane yöneticileri hakkında cezai işlem yapılacağını duyurdu.
Bakan Akdağ, sosyal güvencesi olmayan hastaların hastanelere ilk başvurusunda adres bilgilerinin tam olarak alınması, taburcu sırasında fatura hakkında hasta veya hasta sahibinin bilgilendirilmesi, taburcu işlemlerinin senet imzalatılmadan, geciktirilmeden yapılmasını istedi. Akdağ ayrıca, hastanelerin acil servisine başvuran hastaların sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın gerekli tıbbi müdahalenin hemen yapılmasını da istedi.