Tabureden düştü, rekortmen oldu

Tabureden düştü, rekortmen oldu
Tabureden düştü, rekortmen oldu

CenkDevrim Ulusoy kendisine ait serbest dalış dünya rekorunu 83.10 metreden 90 metreye çıkarmaya hazırlanıyor. FOTOĞRAF: ÖMER ERDEM / DHA

Bir yaşında kolunu sakatlayınca doktor tavsiyesiyle yüzmeye başlatılan Cenk Devrim Ulusoy bugün serbest dalış sporunda dünya rekorlarını kırıyor

İSTANBUL - Bir yaşında mama taburesinden düşerek kolunu sakatlayan, ardından da doktor tavsiyesi ile yüzmeye, daha sonra da dalmaya başlayan Cenk Devrim Ulusoy, bugün sessiz sedasız dünya serbest dalış rekorlarını kırıyor. Cumhuriyet Bayramı’ndan üç gün önce kendisine ait serbest dalış dünya rekorunu 83.10 metreden 90 metreye çıkarmayı planlayan Cenk Devrim Ulusoy, antrenmanlara İstanbul’da başladı, Kaş’ta devam edecek.
Henüz bir yaşında mama taburesinden düştüğünü anlatan 36 yaşındaki Ulusoy sol kolunun üç yıl boyunca açılmadığını söyledi. Dört yaşındayken doktor tavsiyesi ile yüzme sporuna başladığını söyleyen Ulusoy, “Galatasaray’da 17-18 yıl boyunca yüzdüm. Yüzme dalında 600’ün üzerinde madalya kazandım. Sonra Monopalet ile tanıştım. 1996-2000 yılları arasında dört yıl bu sporu yaptım. Bu branşta da çok sayıda madalya kazandım” diye konuştu. Ulusoy şöyle devam etti:
“Dalmaya çok hevesim vardı, ancak bir o kadar da deniz korkum vardı. Jaws film serilerinin etkisi ile denize adımımı atamıyordum. Ancak bu korkumu yenmeyi başardım ve 2003 yılında dalmaya başladım. Yapılan testlerde ciğerlerimin bu spor için elverişli olduğu tespit edildi. Öyleki sağlıklı bir insanın ciğer kapasitesi 6 litreyken benim ciğer kapasitem 13,5 litreydi. Dalma sporunda ciğerlerimin kapasitesi beni rekordan rekora taşıdı. Statik apne (su altında durma) ve Dynamik apne (su altında paralel ilerleme) dallarında çalışmaya başladım. İlk beş ayda Dynamik apne dalında 112 metre olan Avrupa rekorunu 114 metreye taşıdım. Bu arada serbest dalış denemelerim de oldu. Dikey serbest dalış dünya rekorunu 80 metreden 83.10 metreye taşıdım.”

Kaş’ta kampa girecek
Kendisine ait dünya serbest dalış rekorunu 90 metreye taşımak için Kaş’ta kampa gireceğini söyleyen Ulusoy, bunun için 58 günlük bir çalışma programına başlıyor. Cumhuriyet Bayramı’ndan üç gün önce Dünya Sualtı Federasyonu CMAS yetkililerinin denetiminde 90 metre serbest dalmayı deneyeceğini söyleyen Ulusoy, “Tarihi özellikle seçtim. Cumhuriyeti bize hediye eden ulu önderimize, Cumhuriyet Bayramı’nın hemen öncesinde bu rekoru hediye etmek istiyorum” dedi. (dha)