Tacik muhalif lider İstanbul'da toprağa verildi

Tacik muhalif lider İstanbul'da toprağa verildi
Tacik muhalif lider İstanbul'da toprağa verildi
Fatih'te, silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Tacikistan muhalif lideri Kuvatov son yolculuğuna uğurlandı. Tacik muhalif liderin eşi Hafizova Kuvatov, kocasının ilk etapta zehirlenmek istediğini, daha sonra aynı gün kurşunlanarak öldürüldüğünü söyledi.

Fatih'te sokak ortasında kurşunlanarak öldürülen, Tacikistan'da oluşan "Grup 24" adlı muhalif hareketin lideri olarak bilinen Umarali Kuvatov son yolculuğuna uğurlandı.

Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tacik muhalif liderin eşi Hafizova Kuvatov, eşinin Tacikistan devlet başkanının emriyle cinayete kurban gittiğini iddia etti. Yakınları tarafından konuşmaları Türkçe'ye çevrilen Hafizova Kuvatov, eşinin fotoğrafını okşayarak tabutun önünde gözyaşı döktü.

ERDOĞAN'A MEKTUP YAZMIŞ

Eşinin, burada can güvenliği olmadığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a ve diğer devlet yetkililerine mektup yazarak anlattığını söyleyen Kuvatov, cinayetin işlendiği geceyi  anlattı.

YEMEĞE ZEHİR KATILDI İDDİASI

Evlerine o gün, ailece tanıdıkları olan Süleyman isminde birinin geldiğini söyleyen Kuvatov, Süleyman'ın yemek yemediğini ve sofraya konulan yemeğe zehir kattığını iddia etti. Yemekten sonra ailece kendilerini kötü hissettiklerini söyleyen Kuvatov, yemeğin ardından eve gelen misafirle eşi Umarali Kuvatov'un dışarı çıktığını, kısa süre sonra da silah sesi duyduğunu ve eşinin kurşunlanarak öldüğünü öğrendiğini söyledi.

TEKBİR GETİRİLEREK UĞURLANDI

Cenaze namazının ardından cami avlusunda bir konuşma yapan Umarali Kuvatov'un kardeşi Abdulreşit Kuvatov ise cinayet emrini Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman'ın verdiğini iddia etti. Cenaze töreninin ardından Kuvatov'un cenazesi tekbir getirilerek omuzlandı. Kuvatov'un cenazesi daha sonra defnedilmek üzere cenaze aracıyla Kilyos Mezarlığı'na götürüldü.

KİLYOS'TA TOPRAĞA VERİLDİ

Kilyos Mezarlığı'ndaki defin sırasında Kuvatov'un eşi Kymriniso ile çocukları Aisha, Omina, Farizat, Abubakr ve Usmon'da mezarlığa geldi. Defin sırasında bir jandarma ekibi de mezarlık çevresinde güvenlik önlemi aldı. Kuvatov'un eşi ve çocukları uzun süre gözyaşı döktü. Kuvatov'un iki çocuğu da babalarının mezarına toprak attı.