Taciz davasında, sanığa 'saygın duruş' indirimi yapılıp cezası ertelendi

Taciz davasında, sanığa 'saygın duruş' indirimi yapılıp cezası ertelendi
Taciz davasında, sanığa 'saygın duruş' indirimi yapılıp cezası ertelendi
Japon turiste taciz davasında mahkeme sanığa 'cinsel saldırı' suçundan 2 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra ise duruşmadaki saygın tutumu nedeniyle cezasını 1 yıl 8 aya indirip erteledi.

RADİKAL- Türkiye Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesi, kadına yönelik şiddeti ile taciz ve tecavüzü konuşurken, Japon turiste taciz davasında mahkeme isyan ettiren karara imza attı. Diyarbakır - Muş karayolunda 2011 yılında aracına aldığı Japon turist 21 yaşındaki A.I.’ye cinsel saldırıdan tutuksuz yargılanan 19 yaşındaki İ.K.'nın cezasında, duruşmalardaki saygın tutumu nedeniyle indirim yapıldı. İ.K 1 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum oldu, bu cezası da ertelendi. Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na 2011 yılının Ramazan ayında başvuran Japon turist A.I., Diyarbakır’dan Bitlis’e gitmek için bindiği minibüsün sürücüsünün cinsel saldırısına uğradığını iddia etti. İfadesinde, Diyarbakır’da bir süre gezip minibüse bindiğini belirten A.I., "Diyarbakır- Muş karayolunda aracı yan yolda park ederek, bulunduğum yere geldi. Aşırı direnç gösterince bana tokat atıp, saçlarımdan tutarak cinsel istismarda bulundu. Sonra yol kenarında beni atarak gitti" dedi.


ARACINA ALDIĞI JAPON TURİSTİ TACİZ ETTİ

Şüphelinin olay yerinden gitmesinden sonra bir kağıda ’İmdat’ yazarak yardım istediğini söyleyen Japon turisti A.I., yoldan geçen bir ilaç mümessilinin yardımıyla otogara giden Van otobüsüne bindiğini söyledi. Turistin şikayeti üzerine soruşturma başlatan savcılık dosyayı Muş Savcılığı’na gönderdi. Muş savcısı da yetkisizlik kararı verip, dosyayı Diyarbakır’ın Lice Savcılığı’na gönderdi.

ÇENE YAPISI YAKALATTI
İfadesinde şüphelinin eşkal bilgilerini veren A.I. "Olaydan sonra kendini İbrahim olarak tanıttı. Esmer, çene yapısı yüzünden ağzını tam kapatamayan biriydi" dedi. Savcılık, aracın plaka bilgilerini tespit ederek, şüpheli hakkında araştırmalara başladı. Ardından gözaltına alınan İ.K. suçlamaları reddederek, "Mağdurun bahsettiği kişi benim. Olay günü mağduru alıp yola çıktım. Yolda bir konu hakkında tartıştık. Bunun üzerine Diyarbakır’da indirdim. Sonra da kendisini hiç görmedim" dedi.
Şüpheli İ.K., ifadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Olay sırasında mağdurun üzerindeki tişörtteki lekelerde şüpheliye ait bir iz tesbit edilmedi. Ancak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan gelen cep telefonu sinyallerinden İ.K.’nın Muş’a gittiği tesbit edildi. Savcılık sanık hakkında 12 yıla kadar hapis cezası istedi.
2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan son duruşmada tutuksuz sanık İ.K. katılmazken, avukatı hazır bulundu. Savcı cinsel saldırıdan 7 yıla kadar hapis cezası isterken, sanık avukatı Hanifi Dündar, müvekkilinin beraatini talep etti.

DURUŞMADAKİ SAYGIN TUTUMUNDAN CEZA İNDİRİMİ

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme sanık İ.K.’nın ’cinsel saldırı’ suçundan 2 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın duruşmadaki 'saygın tutumu'nu dikkate alan mahkeme indirim yapıp İ.K.’yı 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme yeniden suç işlemeyeceği hususunda olumlu kanaate varıldığından sanık hakkında verilen cezanın hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Felat BOZARSLAN/DİYARBAKIR/DHA


  http://www.radikal.com.tr/129519412951945

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Akıllanmıyoruz. - user866021

  Akıllanmıyoruz. Sayın hakim, mağduru kendi kızın gibi düşün.

  kadı - drhil

  Kadınları dövebilirsiniz, yeter ki kadıya saygılı davranın.

  bu nedir ki - keryil

  yani bir nevi durusma esnasinda kimseye cinsel saldirida bulunmadi diye indirim mi almis? ne guzelmis.

  Aferin size... - citizen

  Demek önemli olan duruşmada mahkeme heyetine saygın duruşu... Aynı saygıyı o turiste gösterseydi ya... Hey adaletini sevdiğimin adaleti. Bakalım Özgecan'ın katleden o yaratıkta kimsenin göremeyeceği hangi "iyi haller" i görüp ona göre bir ceza verecek ve de verdiğin cezayı erteleyip o yaratığı insan içine salıvereceksin...Bu tür kararlar benzeri yaratıklar için bir anlamda teşvik niteliği taşıyor., bunu da bilin ey adalet dağıtıcılar...

  yeter ki - orkam esas

  Bütün insanlığa saygısızlık yap, yeter ki, hakim beye saygılıymış gibi davran.