Taciz edilen tazminat ödeyecek

Tacize uğradığını dünya âleme ilan ederek kanıtlamak isteyenler dikkat! Tacizciniz sizden tazminat isteyebilir! Yargıtay, hastasını taciz ederken görüntülenen doktorun kişilik haklarına saldırıda bulunduğuna hükmetti.

ANKARA - Tacize uğradığını dünya âleme ilan ederek kanıtlamak isteyenler dikkat! Tacizciniz sizden tazminat isteyebilir! Yargıtay, hastasını taciz ederken görüntülenen doktorun kişilik haklarına saldırıda bulunduğuna hükmetti. Tacize uğrayan kadının dava açmadığına dikkat çeken Yargıtay, benzer davalarda emsal oluşturacak bir karar aldı.
Adapazarı SSK Hastanesi'nde çalışan Dr. H.G.'nin muayenehanesine hasta olarak giden N.Ö. tacize uğradığını ileri sürerek bir TV kanalının muhabiriyle bağlantı kurdu. Çantasına koyduğu gizli kamerayla tekrar muayenehaneye giden N.Ö., bir kez daha sözlü ve fiziki tacize uğradı.
Gizli kamerayla kaydedilen bu görüntüler TV kanalında yayımlandı. H.G.'yse hakkında yapılan haberler sonrası kendisine hakaret edildiği iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık takipsizlik kararı verdi.
H.G. bunun üzerine yapılan yayınlarla kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu iddiasıyla İstanbul 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 12 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı. Dava reddedildi. Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'yse mahkemenin kararının bozulmasına oyçokluğuyla karar verdi.
Yargıtay, bozma gerekçesinde, "Bir kişinin hukuka aykırı bile olsa konuşmalarının ve görüntüsünün gizli kamerayla kayda alınması aynen telefon konuşmalarının yasadışı dinlenmesinde olduğu gibi onun kişilik haklarına ve özel yaşamına saldırı niteliği taşımaktadır. Bu kayıt ve görüntülerin TV'yle kamuoyuna yansıtılması kişilik haklarına yapılmış ikinci saldırı niteliğindedir" denildi. Ama yerel mahkeme Yargıtay'ın bozma kararına direndi.
Bunun üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nda görüşülerek karara bağlandı. Genel Kurul, 4. Hukuk Dairesi'ni haklı bularak, davacının açtığı tazminat davasının kabul edilmesi gerektiğine hükmetti. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun bu kararıyla karar kesinleşmiş oldu.