'Taciz mağdurları savunmasız kaldı'

Yargıtay'ın taciz edilen kadının, görüntüleri TV'de yayımlandı diye tacizci doktora tazminat ödemesini istemesi tartışma yarattı.

SAKARYA - Yargıtay'ın taciz edilen kadının, görüntüleri TV'de yayımlandı diye tacizci doktora tazminat ödemesini istemesi tartışma yarattı. Taciz edilen N.Ö.'nün avukatı Semin Gökdemir, "Bu karar Türk kadınlarını korumasız bıraktı" dedi.
Tartışma yaratan olay, Adapazarı SSK Hastanesi'nde meydana gelmişti. Dr H.G.'nin kendisini taciz ettiğini iddia eden N.Ö., bunu görüntüledi, taciz görüntüleri bir TV kanalında da yayımlandı.
'Kişilik haklarım çiğnendi' diyen doktor bunun üzerine dava açtı. Yerel mahkemeyle Yargıtay arasında, tenis maçını andıran bir karar ve itiraz sürecinin ardından konu Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na ulaştı. N.Ö.'nün, tacizci hakkında herhangi bir dava açmadığını vurgulayan genel kurul, tacize uğrayan kadın ve görüntüleri yayımlayan televizyon kanalının 'kişilik hakları çiğnenen' doktora 12 bin YTL tazminat ödemesine' karar verdi.
Dr. H.G., "Ortada kesinleşmiş bir yargı kararına rağmen itiraz hakları var. Karar kesinleştikten sonra basın toplantısı yapacağım" dedi. Tazminata mahkûm olan N.Ö.'nün avukatı Semih Gökdemir'se gerekirse AİHM'ye gideceklerini vurguladı:
"Karar Türk kadınlarının aleyhine verilmiştir. Hem müvekkilim hem Türk kadınları korumasız bırakılmıştır. Tabii itiraz edeceğiz. Eğer bu karar nihai karar olursa o zaman Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmayı düşünüyorum."