Taciz mağduruna tayin yerine sürgün

Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

Cinsel saldırı iddiasıyla yargılanan Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır’ın tacizine uğradığını öne süren Ç. A. adlı personel, tayinini isteyince ilginç bir cevapla karşılaştı. Ç.A.’nın görev yeri değiştirildi ancak tayin olarak değil, hakkında açılan soruşturma kapsamında ceza olarak.
Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan Ç.A. 2011 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ’na isimsiz bir dilekçe göndererek kurumun müdürü Şeref Çalışır tarafından elle ve sözlü tacize uğradıklarını belirtti. Soruşturma sonunda savcı, Çalışır hakkında dört kadın çalışanı taciz ettiği iddiasıyla 28 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Dava, İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sürerken Ç.A. müdür Çalışır’la aynı işyerinde çalışmaya zorlandı. Bu durum nedeniyle Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tayinini isteyen Ç.A.’ya verilen cevapta, tayin isteği reddedildi ancak ‘devamsızlık, amirine ve personellerine sataşma’ gerekçeleriyle hakkında yürütülen soruşturma kapsamında bir başka okulda görevlendirildiği belirtildi. Eğitim-Sen İstanbul 8 No’lu Şube Başkanı Mustafa Turgut, bunun bir sürgün ve ceza olduğunu belirterek taciz olayının mahkemeye yansımasından sonra Ç.A.’nın işyerinde baskı gördüğünü, idari ve adli soruşturmalar sürerken müdürün görevine devam ettirilmesinin ise gerilimi daha da arttırdığını söyledi. Turgut, “Normalde bir arada çalıştırılmamaları lazım. Ç.A ilçe milli eğitim müdürünün çevresindeki müdürler tarafından da baskıya uğruyor” dedi. Müdür Çalışır ise iddiaları redederek, “Hem yer değiştirme isteği hem de soruşturma göz önüne alınarak uygun görülmüş bir karar. Bir baskı olması söz konusu değil” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/111779511177952

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çamur At izi Kalsın - nakahlo

  ilk önce tepeden düşer gibi yorumlamamak lazım. kimdir bu Ç.A nedir,nasıldır,nasıl bir zihneyete sahiptir. Aynı şekilde Şeref Çalışırıda sorgulamak,tanımak lazım. bunlarıda bilmek gerekir. neden Sürgün gördü. Şunuda Yazar mısınız sürgün olarak nereye gönderildi bunuda bilmek istiyoruz. birde neden ceza aldı. Oratada bir dava var diye kişiler sorumluluklarını yerine getirmeyecek mi ? çalışmıyacaklar mı. müdür görevine neden devam ettirilmesin şu anda kesinleşmiş bir şey yok sadece iddia var. ama zihniyet belli müdür hemen görevinden alınsın. peki Ç.A'ya ne yapılsın oda mı görevinden alınsın(Peki bu mağdur kişi bir işgüzarlık yaptıysa). Yanlılık aşikar. Ortada bir dava var sonuca göre yazılmalı. çamur at izi kalsın yapılmamalı. yakıştıramadım.

  yazıkkkk - mahmutkerem

  Davalı davacı yan yana of ne ala ne ala.. Milli Eğitimde bu gibi tacizler sık olmaya başladı konu idareci olunca etraf süt liman.. nasıl olurda bunlar açığa alınmaz, yazıkkkkkkkkkkkk