Tacizci müdüre 63 yıl hapis cezası

Tacizci müdüre en ağır ceza

Denizli'deki Yorga Köyü İlköğretim Müdürü Ali Tekkoyun'a, 21 kız öğrenciye elle ve sözle cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle açılan dava dün ağır bir cezayla sonuçlandı. Tekkoyun, her çocuk için üç yıl olmak üzere, toplam 63 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Tekkoyun eğitimci olduğu için indirim yapmadı, cezaları üst sınırdan kesti.

DENİZLİ - İlköğretim müdürü Ali Tekkoyun öğrencilere sarkıntılık yaptığı gerekçesiyle, her çocuk için üçer yıl olmak üzere 63 yıl hapis cezası aldı. Mahkeme, taciz sanığına cezayı yasaya göre verilebilecek en üst sınırdan uyguladı.
Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Yorga Köyü İlköğretim Okulu'nda aileler bu yılın ocak ayına kadar çocuklarını huzur içinde okula gönderiyordu. Bu durum bazı kız öğrencilerin şikâyetçi olmasıyla değişti. Çocuklar bütün cesaretlerini toplayarak ailelerine okul müdürü Ali Tetkoyun'un kendilerini rahatsız ettiğini söyledi.
Olayın duyulmasıyla öfke seline kapılan aileler durumu Tavas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ve kaymakamlığa bildirdi.
Kaymakamlık 21 ailenin şikâyeti üzerine müdür Tekkoyun hakkında adli soruşturma açılması için suç duyurusunda bulundu. Kız öğrencilere sarkıntılık yaptığı iddiasıyla Tekkoyun 21 Ocak 2007'de gözaltına alındı. Tavas Cumhuriyet Savcılığı, olayla ilgili olarak onlarca kız öğrencinin ve velinin ifadesini alarak iddianamesini hazırladı. Savcılık talimatıyla aileleriyle birlikte ifadesi alınan 21 kız öğrenciden dördü, Tekkoyun'un zaman zaman kendilerini müdür odasına çağırarak kucağına oturtup okşadığını söyledi. Diğer öğrenciler de, müdürün zaman zaman okula sarhoş olarak geldiğini ve kendilerine sözlü tacizde bulunduğunu iddia etti.
Eşinden ayrı yaşayan iki çocuk babası Tekkoyun'un altı aydır süren davası dün sonuçlandı. Tacize uğrayan çocuklar tutuklu olan Tekkoyun'un kendilerine cinsel tacizde bulunduğunu dünkü duruşmada da yineledi. İfadelerin ardından toplanan delilleri inceleyen mahkeme, Ali Tekkoyun'a, cinsel tacizde bulunduğu her çocuk için üç yıl olmak üzere toplam 63 yıl ceza verdi.
Eğitimde tacize daha çok ceza
Cinsel taciz, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 105. maddesinde düzenleniyor. Bu maddeye göre bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında üç aydan iki yıla kadar hapis cezası veriliyor.
Ancak bu fiil, eğitim ve öğretim ilişkisinden kaynaklanan nüfuzun kötüye kullanılmasıyla işlenirse ceza yarı oranında artırılıyor. İnfaz Yasası"na göre Tekkoyun cezasının üçte ikisini çekecek. (dha, aa)