'Tacizcimizi bize yollayın'

Böyle buyurdu Merkel

Almanya Başbakanı Merkel, taciz tutuklusu gencin ülkesine yollanmasını istedi. Mağdurun ailesi: Ankara'ya güveniyoruz.

BERLİN - 17 yaşındaki Alman genci M.W., Antalya'da tatildeyken 13 yaşındaki Britanyalı C.L.M.'ye tacizde bulunduğu şikâyetiyle kendini hapiste bulunca Berlin'den Ankara'ya uzanan diplomatik ataklara Başbakan Angela Merkel de katıldı.
Önce Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü arayarak iki aydır tutuklu olan gencin serbest bırakılmasını istedi. Gül'ün yanıtı ise "Yargı bağımsızdır. İngiliz aile şikâyeti geri çekmedikçe yargı süreci devam eder" oldu. Gül'ün tepkisine rağmen ARD televizyonuna konuşan Merkel, M.W.'nin mümkün olan en kısa sürede Almanya'ya dönmesine yardımcı olunması gerektiğini söyledi. Merkel, "Türk makamlarıyla tüm düzeylerde irtibat halindeyiz. Dışişleri Bakanlığı'mızın yoğun çabaları var. Heyecana kapılmadan sükunetle hareket etmeliyiz" diye konuştu.
Avrupa Parlamentosu üyesi Vural Öger, "Merkel'in Türkiye'ye baskı yapmaya çalışması yanlış. Yargıya yapılan baskı ters teper. Sabırlı olunması gerekir. Hapis cezası alırsa cezasını Almanya'da çekebilir. Bir Türk genci Almanya'da böyle bir şey yapsa, aynı şekilde cezalandırılırdı" dedi.
Alman medyasının takip altına aldığı Britanyalı aile ise N24 televizyonuna şu demeci verdi: "Türk yargısına güveniyoruz. Burada kurban 13 yaşındaki çocuktur. Artık medyaya mülakat vermeyeceğiz. Kızımız okul yolunda gazetecilerin akınına uğruyor." Frankfurter Allgemeine gazetesi dün, M.W. hakkında Almanya'da şikâyet yapılsaydı Alman savcıların da aynı suçlamada bulunacağını yazdı. (Dış Haberler, aa)