'Taciz'den emekli!

'Taciz'den emekli!
'Taciz'den emekli!
Cinsel taciz suçlamasıyla 8 yıl hapis cezası alan Fatih Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır önce koltuğundan oldu, ardından emekliliğini istedi.

‘Cinsel istismar’ ve ‘taciz’ iddiasıyla 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Fatih Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır, emekliliğini istedi.
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Çalışır’ın İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nce görevinden el çektirildiğini ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü emrine öğretmen olarak atandığını ifade etti. Yıldız, “Kendisi yaklaşık 10 gündür izindeydi. İznini keserek İl Müdürlüğü’ne gelen Çalışır, emeklilik dilekçesi verdi” dedi.

Memurdan şikâyet
Fatih Milli Eğitim Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan Ç.A. 2011 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ’na isimsiz bir dilekçe göndererek Şeref Çalışır tarafından elle ve sözlü tacize uğradıklarını iddia ederek şikâyetçi olmuştu. Müfettişler görevlendirilmiş, durumu araştırmış ve savcılığa bildirme kararı almışlardı.
Çalışır soruşturmanın ardından gözaltına alınmıştı ve dört kadın çalışanı taciz ettiği iddiasıyla 4 Haziran 2012’de tutuklanmıştı. Çalışır savcılıktaki ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek iddiaların komplo olduğunu söylemişti. Hazırlanan iddianamede Çalışır’ın, ‘görevindeki nüfuzunu kötüye kullanarak birden çok kez cinsel saldırı ve taciz’ suçlarından 21 yıla kadar değişen hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti. Çalışır’ın avukatı tutukluluğa itiraz edince üç gün sonra kaçma şüphesinin bulunmayışı, mağdurların şikâyetçi olmayışı ve mahkûmiyet halinde verilecek cezanın süresini göz önüne alarak tahliye edilmişti.
Müdür Çalışır tahliyenin ardından görevine devam ederken yargılama da 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sürmüştü.
Davada geçen hafta karar çıkmış ve Şeref Çalışır cinsel taciz suçundan toplam 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Sanığın kamuda görev yapmasını yasaklayan mahkeme, tutuklanmasına karar vermişti. Ancak mahkeme, sanığın 50 bin TL kefalet ödemesi durumunda serbest bırakılmasına hükmetmişti.

MAĞDURUN GÖREV YERİ DEĞİŞMİŞTİ
Müdür Şeref Çalışır tacizden yargılanırken bir yandan da görevine devam etmişti. Mağdur Ç.A.’nın ise görev yeri değiştirilmişti. Çalışır, 19 Kasım günü mahkûm olduktan sonra da koltuğunu bırakmayınca Radikal konuyu manşetine taşımıştı. İstanbul Milli Eğitim Müdürü, dün, ‘öğretmen’liğe çekilen Çalışır’ın emekliliğini istediğini açıkladı.