TAEK: Nükleer santral gerekli, hemen kuralım

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Türkiye'de nükleer santral kurulması gerektiğini savundu.

ANKARA - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Türkiye'de nükleer santral kurulması gerektiğini savundu. Nükleer santrallara karşı basında çıkan haberleri eleştiren kuruma göre Türkiye her türlü nükleer felakete hazır ve Çernobil kazasından da etkilenmedi.
TAEK, dün TBMM Kit Komisyonu'na 'nükleer enerji ve teknolojisiyle' ilgili bir brifing verdi. Komisyona brifingi TAEK Başkanı Mehmet Tomak'ın vereceği duyuruldu. Ancak, hükümet, önceki gün Tomak'ı görevden alarak yerine Okay Çakır'ı atamış, brifingi vermek üzere de TAEK Başkan Yardımcısı
Ali Alat görevlendirilmişti. TAEK yönetiminde yapılan bu değişiklik brifing sayesinde kamuoyuna duyurulmuş oldu.
Komisyondaki konuşmasında, nükleer santral kurulması için her türlü altyapıyı hazırlayacak kapasiteye sahip olduklarını belirten Alat, kendisinin de nükleer santralların gerekliliğine inandığını söyledi. Basında çıkan haberleri eleştiren Alat, nükleer santral kurulması konusunda AKP'ye destek verdi. Alat "Türkiye Çernobil benzeri kazalara hazırdır, her türlü tedbir alınmıştır" dedi.
Nükleer güvenlik uzmanı Can Taner ise, Çernobil kazası sonrasında Rize'de 6 ay süreyle görev yaptığını belirterek, "Türk insanı, Çernobil sonrasında kanser riskine neden olacak kadar radyasyon dozu almamıştır" dedi.