Tahincioğlu davasında savcının dikkati ikinci cinayeti ortaya çıkardı

Başkentte iki yıl önce hırsızlık amacıyla girdikleri evde araştırma görevlisi Zerrin Tahincioğlu'nu üç aylık bebeğiyle uyurken 58 yerinden bıçaklayarak öldürmekten yargılanan iki sanığın, bu cinayetten beş gün önce de altı aylık evli bir kadını 24 bıçak darbesiyle öldürdüğü ortaya çıkarıldı.

ANKARA - Başkentte iki yıl önce hırsızlık amacıyla girdikleri evde araştırma görevlisi Zerrin Tahincioğlu'nu üç aylık bebeğiyle uyurken 58 yerinden bıçaklayarak öldürmekten yargılanan iki sanığın, bu cinayetten beş gün önce de altı aylık evli bir kadını 24 bıçak darbesiyle öldürdüğü ortaya çıkarıldı. İnsanın kanını donduran vahşetin faili meçhul kalmasını önleyen, iki olay arasındaki benzerliği fark eden savcı ve polisin dikkati oldu. Katil zanlılarına ikinci cinayet davası da açıldı.
Hacettepe Üniversitesi Odyoloji Anabilim Dalı'nda araştırma görevlisi olarak çalışan Zerrin Tahincioğlu, 2005 Şubatı'nda dünyaya getirdiği bebeği henüz üç aylıkken, 2 Mayıs 2005'te katillerin hedefi oldu. Hırsızlık için eve giren katiller, eşinin işe gitmesinden sonra bebeğiyle yatakta uyuyan Tahincioğlu'nu 58 bıçak darbesiyle öldürdü.
Evden para ve altın çalındığını da belirleyen cinayet bürosu polisleri, parmak izinden hareketle zanlı Sebahattin İpek'i cinayetten dört gün sonra Aksaray'da yakaladı. Tutuklanan İpek, önce cinayeti itiraf etti, ancak yargılama sırasında ifadesini değiştirdi ve arkadaşı İsmet Babat'ı suçladı. Babat da yakalanıp tutuklandı. Babat'ınsa İpek'i, "Ben JİTEM elemanıyım. Olay açığa çıkarsa, beni suçlarsan, ölürsün" diye tehdit ettiği de belirlendi.
İki cinayetin benzerliği dikkat çekti
Tahincioğlu cinayetini soruşturan polis ekibi ve savcı Hakan Kızılarslan'ın dikkatini, bu cinayetten beş gün önce işlenen bir cinayetin soruşturdukları olayla benzerliği üzerinde yoğunlaştı. Polis, cezaevindeki zanlıları tekrar sorguladı. Sorguda, zanlıların Tahincioğlu'nun öldürülmesinden beş gün önce, 27 Nisan 2005'te işlenen ancak iki yıldır 'faili meçhul' kalan Gülay Dengiz cinayetinin de failleri olduğu ortaya çıktı. Gülay Dengiz henüz altı aylık evliydi ve Tahincioğlu gibi, katillere evinde yakalanmıştı. Katiller geldiğinde Zerrin gibi yapayalnızdı. Ve Zerrin gibi ona da bir-iki bıçak darbesi yetmemiş, Gülay, göğüs bölgesinden 24 kez bıçaklanarak öldürülmüştü. Gülay cinayetinden sonra evden çıkan katilleri görenler vardı, ancak bugüne kadar kimseyi teşhis edememişlerdi. Savcı bu görgü tanıklarına Zerrin'in katillerini gösterdi. Yüzleşme, şüpheyi doğruladı. Tanıklar, 'Evet Gülay'ı öldürüp kaçan kişiler kesin olarak bunlardı" diye ifade verdi.
Savcılık da yeterli kanıta ulaştığı düşüncesiyle Tahincioğlu cinayeti sanığı Babat ve İpek hakkında, Gülay Dengiz cinayeti nedeniyle de dava açtı. Savcılık, sanık Babat'ın kız kardeşi Birgül Mercan hakkında da 'öldürülen Gülay Dengiz'in evine dilenci kılığında girerek, hedef belirlediği' iddiasıyla ceza istedi. Zanlılar bu yeni davada yarın hâkim karşısına çıkacak.