Tahir Canan'a özgürlük kapısı aralandı

Tahir Canan'a özgürlük kapısı aralandı
Tahir Canan'a özgürlük kapısı aralandı
TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen 4. Yargı Paketi'ne ilişkin tasarıya 'son dakika' da dört partinin ortak verdiği önerge ile yaklaşık 32 yıldır cezaevinde bulunan Tahir Canan'ın da özgürlüğüne kavuşmasına imkan verecek bir düzenleme eklendi
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Genel Kurul’daki görüşmelerde Ak Parti , CHP , MHP , BDP ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’in ortak imzasıyla verilen önergeyle 4. Yargı Paketi’ne, “7 Kasım 1982 tarihinden önce işlemiş olduğu bir suç dolayısıyla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olan bir kişi hakkında, mahkum olduğu cezanın infazı süresince koşullu salıverildikten sonra deneme süresi içinde işlediği yeni bir suç sebebiyle koşullu salıverilme kararı geri alınmaz” şeklinde yeni madde eklende. Buna göre, belirtilen tarihten önce işlenmiş suçlar ile ilgili koşullu salıvermenin geri alınması hükümsüz hale getirildi. Madde ile,32 yıldır cezaevinde bulunduğu için Türkiye’nin en uzun mahpusu olan Tahir Canan’a da özgürlük kapısının açılacağı bildirildi.

GERİ SAYIM BAŞLADI

Canan ve aynı durumda olanların cezaevinden çıkması için daha önce Ak Parti’li Bülent Turan, yasa teklifi vermişti. Ancak 4. Yargı Paketi’nin gündreme gelmesi üzerine İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, Ak Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’yı ziyaret ederek Canan’ı cezaevinedn kurtaracak bir madde eklenmesini önerdi. Bahçekapılı ve Tüzel’in görüştüğü Adalet Bakanı Sadullah Ergin de, öneriyi kabul edince düzenleme 4. Yargı Paketi’ne girdi. Böylece Tahir Canan’ın özgürlüğü için geri sayım başlamış oldu.