Tahir Elçi kararına hukukçulardan tepki

Tahir Elçi kararına hukukçulardan tepki
Tahir Elçi kararına hukukçulardan tepki
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan gözaltına alınması ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmesine hukukçular basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan gözaltına alınması ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmesi üzerine çeşitli derneklere üye avukatlar, cübbelerini giyerek protesto için Ankara Adliyesi önünde toplandı.

Avukat Teoman Özkan, grup adına yaptığı açıklamada, Elçi'nin televizyon programındaki konuşmasından dolayı "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan hakkında yakalama kararı verilerek gözaltına alındığını anımsattı. Özkan, "Bir hukuk insanının, anayasa, yasa ve uluslararası sözleşmelerle garanti altına alınmış haklar hiçe sayılarak düşüncelerini açıklamasından dolayı hakkında yakalama kararı verilmesi ve gözaltı işlemi yapılmasını kabul etmiyoruz" dedi.

Tahir Elçi, CNN Türk’te 14 Ekim tarihinde yayınlanan Tarafsız Bölge programında, " PKK terör örgütü değildir. Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi desteği olan bir siyasal harekettir" sözlerini sarf ettiği için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında "Terör örgütü propagandası" suçundan soruşturma başlatılmıştı.

Türkiye Barolar Birliği, yakalama kararının ardından gözaltına alınan Elçi ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “‘PKK'nın terör örgütü olmadığı'na dair hiçbir açıklamaya katılmamız mümkün değildir. Ancak daha önce Ergenekon, Balyoz ve benzeri soruşturmalarda yaptığımız açıklamalardan kamuoyunun çok iyi hatırlayacağı üzere, yakalama ve tutuklama tedbirleri, ancak kanunda yazılı şartların varlığı halinde uygulanabilir. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ‘yakalama’yı düzenleyen 98/1. maddesine göre; yakalama emri çıkarılabilmesi için, şüphelinin çağrı üzerine gelmemesi veya çağrı yapılamaması gereklidir. Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi'nin yaşadığı, çalıştığı ve ikamet ettiği yerler bellidir. Öte yandan Avukat Elçi, hakkında soruşturma açıldığını basın yoluyla öğrendikten sonra kamuoyuna yaptığı açıklamada, adliyedeki makam odasında ifadeye çağrılmayı beklediğini de ilan etmiştir. Hal böyleyken, Bakırköy 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından verilmiş olan yakalama kararı açıkça kanuna aykırıdır.”