Tahir Elçi serbest bırakıldı

Tahir Elçi serbest bırakıldı
Tahir Elçi serbest bırakıldı
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Elçi'ye yurtdışına çıkış yasağı da konuldu. Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, savcılık ifadesinin ardından tutuklanması talebiyle sevk edildiği  Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakılmasına karar verdi. Elçi, adliye önünde açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi gözaltına alındı

Adalet Bakanı İpek'ten Tahir Elçi açıklaması

Bu sabah çıkarıldığı savcılık sorgusunda yaklaşık 3 saat ifade veren Tahir Elçi, tutuklanması talebiyle Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Bakırköy Adliyesi Konferans Salonu'nda sorgusu yapılan Elçi'yi onlarca avukat savundu.
Savcılık sorgusunda verdiği ifadeyi tekrarlayan Elçi, "2. Sulh Ceza Hakimliği'nin verdiği yakalama kararı usule uygun değildir. Gerekçesi gerçeklere aykırıdır. Benim kaçacak durumum yoktur, bir ilin baro başkanıyım. İldeki tüm devlet yöneticileri ile sık sık görüşme halindeyim. Bu yakalama kararı bu nedenle yerinde değildir. Dürüst bir yargı sistemi arıyoruz. Ben baro başkanı olarak çok uzun yıllardır Türkiye 'deki bir sorunun çözümü için insancıl yollarla çözümler getirmek için uğraş verdim. Kimseden korkumuz yoktur, vicdani kanaatimi tv kanalında açıkladım. Uç milliyetçi bir partinin milletvekili konuşmasına cevaben bu sözleri söyledim. Gözaltına alınmam siyasi nedenlere dayanıyor. Kürt sorunun özgürce çözülmesi kanaatindeyim. Kader bizleri birlikte yaşamaya mahkum etmiştir. Vereceğiniz kararı takdirinize bırakıyorum" dedi.

SORGUSU KONFERANS SALONUNDA YAPILDI
Konferans salonunda yapılan sorguya giren onlarca avukat adına Mehmet Emin Aktar, Ercan Kanar, Yıldız İmrek, Ahmet Sevim, Kutbettin Odabaşı, Enis Bülbül ve Baran Doğan da söz alarak müvekkillerini savundular.

ADLİ KONTROL TEDBİRİ UYGULANARAK SERBEST BIRAKILDI
Yaklaşık 1.5 saat süren savunmaların ardından mahkeme karar için kısa bir ara verdi. Aranın ardından, "Şüpheliye atılı bulunan suçun niteliği, her ne kadar kuvvetli suç şüphesi mevcut ise de, bunun tutuklama kararı verilebilmesi için yeterli olmaması, şüphelinin uzun süredir aynı adreste oturuyor olması, iş sahibi olması, dolayısı ile sabit ikametgah sahibi olması, delillerin büyük oranda toplanmış olması, dolayısı ile şüphelinin kaçacağına veya delilleri karartabileceğine ilişkin dosyaya yansıyan bir bilgi, belge veya iddianın bulunmaması, tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde tutuklama tedbirine başvurulmasının orantısız olacağının değerlendirilmesi dikkate alınarak tutuklama talebinin reddine" gerekçesi ile Elçi'yi serbest bıraktı. Elçi'i serbest bırakan mahkeme, Elçi hakkında, "Yurt dışına çıkmamak üzere adli kontrol tedbiri uygulanmasına" hükmetti.

Tahir Elçi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi

Tahir Elçi kararına hukukçulardan tepki

SAVCILIK İFADESİ: 'SİYASİ TALİMAT'

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, kendisiyle ilgili soruşturmanın savcılık değil hükümet üyeleri tarafından verilen talimat üzerine başlatıldığını düşündüğünü söyledi.Diyarbakır’da gözaltına alınıp İstanbul ’a götürülen ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili İdris Kurt tarafından ifadesi alınan Elçi, ifadesinde “Sayın Davutoğlu bütün dünyanın barbar ve vahşet örgütü olarak kabul ettiği IŞİD'i terör örgütü olarak görmediğini ifade etmiştir” dedi. Her zaman barışçıl çözümden yana olduğunu belirten Elçi, insan yaşamına yönelen bütün eylemlere karşı olduğunu dile getirdi. Elçi, HAMAS ve Filistin Kurtuluş Örgütü örneklerini vererek terör tanımı ve terör listesinin uluslararası ilişkilerde formalite olduğunu ileri sürdü. Elçi, ifadesinde bir zamanlar terör listesinde olan Irak Cumhurbaşkanı Talabani ve Irak Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani’nin de Türkiye Cumhuriyet pasaportuyla AB ve ABD ’de resmi temaslarda bulunduğuna dikkat çekti. Elçi, televizyon programındaki ifadelerinin tespit olduğunu, amacının propaganda olmadığını dile getirdi.

AHMET HAKAN DA DAHİL EDİLDİ

Bu arada Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında "terör propagandası yapmak" suçundan başlatılan soruşturmaya, suça konu sözlerin sarf edildiği CNN Türk'teki programın moderatörü Ahmet Hakan Coşkun ile sorumlu yayın müdürünü de dahil etti. Başsavcılık, "basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak" suçunu düzenleyen 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 7. maddesi uyarınca, CNN Türk'de yayınlanan "Tarafsız Bölge" programının moderatörü Ahmet Hakan Coşkun ve programın sorumlu yayın müdürünü de soruşturma kapsamına aldı.

DHA/HÜRRİYET