Tahliye kararı veren hakimlere soruşturma

Tahliye kararı veren hakimlere soruşturma
Tahliye kararı veren hakimlere soruşturma
HSYK, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve 75 polisin tahliyesine karar veren iki hakim için soruşturma açılmasına karar verdi. HSYK Başkanvekili Metin Yandırmaz, "Hakim, savcı kanun dışına çıkarsa ülkede kaos olur. HSYK olarak buna müsaade etmeyiz" dedi.

RADİKAL-Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 3. Dairesi, dün görevden uzaklaştırılan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ve İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Başer hakkında   soruşturma açılmasına karar verdi.  29 ve 32. Asliye Ceza Hakimleri hsyk 2. Dairesi tarafından soruşturma sonuçlanıncaya kadar tedbiren açığa alınmışlardı.

HSYK 3. Dairesi Başkanı ve HSYK Başkanvekili Metin Yandırmaz, İzmir'de usulsüz dinleme yaptıkları gerekçesi ile tutuklanan iki emniyet müdürünü tahliye eden İzmir Hakimi Serdar Ergül hakkında da soruşturma izni verdiklerini bildirdi.     

Yandırmaz yaptığı açıklamada ayrıca şu çarpıcı ifadeleri kullandı:Kanun dışına çıkan yargı mensupları hakkında, HSYK gereğini yapacaktır. Bunu herkesin bilmesi lazım. Hakim ve savcılar, kanunu uygulamakla görevli. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hakim, savcı kanun dışına çıkarsa ülkede kaos olur. HSYK olarak buna müsaade etmeyiz.

AA