Tahliye krizinde yeni gelişme

Tahliye krizinde yeni gelişme
Tahliye krizinde yeni gelişme

Hidayet Karaca tutuklu yargılanıyor.

İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin yeni hakimi Erdoğan Şimşek, mahkemenin Hidayet Karaca ve 63 polis sanık için verdiği tahliye kararları nın 'yok hükmünde' sayılmasına karar verdi.

RADİKAL - Yargıda tahliye krizinde bugün yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul 32. Asliye Mahkemesi’nde görevlendirilen Hakim Erdoğan Şimşek, İstanbul’daki ‘paralel yapı’ iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu şüpheliler hakkında verilen tahliye kararlarının yok hükmünde sayılmasına karar verdi.

Bazı polisler ile Samanyolu Televizyonu Başkanı Hidayet Karaca hakkında tahliye kararı veren İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesinin hakimi Mustafa Başer, HSYK tarafından açığa alınmıştı.

TAHLİYE KARARLARI GERİ ÇEKİLDİ

HSYK'nın bu kararının ardından İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesine, hakim Erdoğan Şimşek görevlendirildi. Şimşek, soruşturma aşamasında tahliye taleplerinin değerlendirilmesinin Asliye ceza mahkemelerinde değil Sulh Ceza Hakimliğinde olduğun belirtti ve tahliye kararlarını geri çekti. 

Şüpheli avukatlarının başvurusu üzerine İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesinin reddi hakim taleplerini değerlendirdiği hatırlatılan kararda, bu mahkemece verilen reddi hakim kararının da hukuki dayanaktan yoksun olduğu öne sürüldü.

Kararda “Mahkememizce verilen 25 Nisan 2015 tarihli mütreferrik karar ile mahkememizce verilen tahliye kararı mahkememizin görevsiz bulunması nedeni ile yok hükmünde sayılması gerektiği anlaşılmıştır” denildi.

Cumhuriyet Başsavcılığından şüphelilerin tahliye kararlarının işleme koymayan İnfaz Savcıları hakkında HSYK’ya gönderilen yazının da geri istenilmesine karar verdi.

ÖZÇELİK'İN YERİNE KARAKULAK

Tahliye kararı sürecin rol oynayan ve HSYK tarafından açığa alınan 29. Asliye Ceza Mahkemesinin hakimi Metin Özçelik'in yerine İstanbul hakimlerinden Maksut Karakulak atandı.