'Tahrik'ten indirim yok

Evlilik dışı ilişkiden bebek sahibi olduğu gerekçesiyle önce sokak ortasında ardından da 25 Şubat 2004'te kaldırıldığı hastanede kurşunlanarak öldürülen Güldünya Tören'in iki kardeşi hakkındaki dava sonuçlandı.

İSTANBUL - Evlilik dışı ilişkiden bebek sahibi olduğu gerekçesiyle önce sokak ortasında ardından da 25 Şubat 2004'te kaldırıldığı hastanede kurşunlanarak öldürülen Güldünya Tören'in iki kardeşi hakkındaki dava sonuçlandı. Tören'in olay tarihinde 18 yaşından küçük olan kardeşi Ferit Tören 11 yıl sekiz ay, ağabeyi İrfan Tören ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Oy çokluğu ile alınan kararda, 'mağdureden kaynaklanan haksız bir hareket söz konusu olmadığından sanıklar lehine olan tahrik indirimleri uygulanmadığı' belirtildi. Karara muhalif kalan bir hâkim ise 'yöresel sosyal hayat, toplum baskısı, kendilerinde uyanan elem ve ıstırap altında bu suçu işledikleri' gerekçesiyle sanıkların cezasında indirim yapılması gerektiğini savundu.
Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmaya tutuklu sanıklar İrfan Tören ile Ferit Tören getirildi. Suç tarihinde yaşı 18'den küçük olan Ferit Tören, ağabeyi İrfan'ın suçsuz olduğunu belirterek, "Olayı ben yaptım. Ağabeyimin olayla ilgisi yoktur. Ağabeyimin tahliyesini istiyorum" dedi. İrfan Tören ise "Olayla alakam yok. Bir kardeşimiz ölmüştür. İkimiz de aynı cezaevindeyiz. Mağduruz. Ailemiz de dışarıda mağdur oldu" diye konuştu.
Önce ikisine de müebbet
Bir önceki duruşmada 'namus' kavramına atıfta bulunarak, "Vatanın her parçası bizim için nasıl namus ve şeref gibi önemliyse, bir ilişki için de namus ve şeref çok önemlidir. Bu olay da namusla bağlantılıdır. Ağır tahrik unsurunun uygulanmasını istiyorum" diyen sanık avukatı Mehmet Talat Seyhan da, İrfan Tören'in beraatini, Ferit Tören için ise indirim hükümlerinin uygulanmasını istedi. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti iki kardeşi, önce suçun işleniş şekli ve faillerin güttüğü amacı dikkate alarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mağdureden kaynaklanan haksız bir hareket olmadığından indirim öngören 'tahrik hükümlerini' uygulamayan mahkeme, Ferit Tören'in cezasını olay tarihinde 18 yaşından küçük olması nedeniyle önce 14 yıla, ardından da mahkemedeki iyi hali nedeniyle 11 yıl sekiz aya indirdi. İrfan Tören'in cezası ise 'müebbet hapis cezasına' indi. Amca Mehmet Tören'in dosyası ise yakalanamadığı için ayrıldı. Avukat Seyhan kararı temyiz edeceklerini söyledi.
Hâkimin muhalefeti
Mahkemede oy çokluğuyla alınan ceza kararına muhalefet şerhi koyan üye hâkim Ahmet Vedat Güneş'in gerekçesi ise tutanağa şöyle geçti:
"Maktulenin gayrimeşru ilişki içine girip hamile kaldığının belirlenmesi üzerine sanıklar tarafından müsnet suçun işlendiği kabul edildiğine göre, yöresel sosyal hayat, sanıkların toplum içinde kaldıkları ağır baskı, kendilerinde uyanan elem ve ıstırap altında bu suçu işledikleri kabul edilerek, sanıklar lehine 5237 sayılı TCK'nın 29. maddesinin tatbiki gerektiği düşüncesiyle çoğunluk görüşüne muhalifim."
İndirim maddesi ne diyor?
İndirim getiren söz konusu maddede şöyle deniliyor: "Haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işleyen kimseye, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine 18 yıldan 24 yıla ve müebbet hapis cezası yerine 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası verilir."


    http://www.radikal.com.tr/7601777601770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.