'Tahşiye kumpası' soruşturmasında 20 yeni gözaltı

'Tahşiye kumpası' soruşturmasında 20 yeni gözaltı
'Tahşiye kumpası' soruşturmasında 20 yeni gözaltı
'Tahşiyecilere kumpas kurulması' soruşturması kapsamında bu sabah yeni bir operasyon başlatıldı. 20 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. 16 ilde gerçekleştirilen operasyon kapsamında Tahşiyecilere ait sohbet evinde bulunan el bombalarında parmak izleri çıktığı belirtilen polisler hakkında da gözaltı kararı var.

RADİKAL - 'Tahşiye' dini örgütlenmeye 'kumpas kurulduğu' gerekçesiyle yürütülen soruşturma çerçevesinde yeni bir operasyon gerçekleştirildi.

20 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu soruşturma kapsamında 20 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarttı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de talimat gereği 16 ilde bu sabah itibariyle operasyon başlattı. Operasyon kapsamında 20 kişi gözaltına alındı.

Hakkında gözaltı kararı bulunanlar arasında Tahşiye grubunun İstanbul Bahçelievler'deki sohbet evine bomba koyduğu iddia edilen polisler de var. Bu polislerin parmak izlerinin evde bulunan bombalar üzerinde çıktığı öne sürülmüştü. Ev sahibi de kendisinin banyoya girdiği sırada arama yapan polislerin bombaları birden kanepenin üzerine dizdiğini evde kesinlikle bomba bulunmadığını iddia etmişti.

İSTİHBARAT POLİSLERİ GÖZALTINDA

Ayrıca 2010 yılında Tahşiyecilere yönelik operasyonun alt yapısını gerçekleştiren İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden polisler hakkında da gözaltı kararı çıkarıldı.


HİDAYET KARACA TUTUKLANDI

Geçtiğimiz aralık ayında soruşturma ile ilgili gerçekleştirilen ilk operasyon kapsamında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Dosyada bir numaralı şüpheli olduğu belirtilen ve Tahşiyecilere yönelik operasyonun talimatını verdiği gerekçesiyle Fethullah Gülen hakkında ise yakalama kararı çıkarılmıştı. (AA)