Tahşiyeciler davasında 16 beraat

Tahşiyeciler davasında 16 beraat
Tahşiyeciler davasında 16 beraat
Diyarbakır'da El Kaide yanlısı oldukları iddiasıyla yargılanan ve kamuoyunda 'Tahşiyeciler' olarak bilinen davanın 16 sanığı hakkında beraat kararı verildi.

RADİKAL -  Diyarbakır 'da 'El Kaide üyesi olmak' iddiasıyla tutuksuz yargılanan ve kamuoyunda 'Tahşiyeciler Grubu' olarak bilinen 16 sanığın yargılanmasına 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz 16 tutuksuz sanık katılmazken, avukatları hazır bulundu. Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet savcısı, kamuoyunda Tahşiyeciler olarak bilinen grubun El Kaide yanlısı faaliyetlerde bulunduğunu ve tutuksuz sanıkların bu grupla ilişkili olduğunu iddia ederek cezalandırılmalarını istedi.

'İDDİANAME GÜLEN'İN TALİMATIYLA HAZIRLANDI'

Duruşmada söz alan sanık avukatı Sıdkı Zilan, müvekkilleri hakkındaki iddianamenin Fethullah Gülen'in talimatı ile hazırlandığını öne sürerek, "Müvekkillerimiz yasadışı bir eylemde bulunmamışlardır. Geleneksel medrese eğiticileridir. Sohbet yapmaları da gayet normaldir. Her sohbete katılan örgüt üyesi olamaz. Ortada örgüt yoktur. Sohbetlere gidip gelmeler, öğrencilere ev tutma konusunu sanıklar zaten beyan etti. Bu konuların örgüt ile ilişkilendirilmemesi gerekir" dedi.

MAHKEME SUÇU SABİT GÖRMEDİ

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme sanıklar Yusuf Çınar, Kahraman Bozoğalan, Fevzi Aydın, Yalçın Ulaş, Hüseyin Korkmaz, Reşit Büyükfırat, Hüseyin Büyükfırat, Mehmet Selim Çelik, İsmail Alp, Abdulvahap Karaaslan, Muhyettin Okçu, Salih Çağdar, Mustafa Şah Ekinci, Mehmet Çelik, Yasin Yıldız ve İzzettin Tanrıverdi'nin 'Yasadışı örgüte üye olmak' suçundan beraatine karar verdi. Kararda sanıkların üzerine atılı suçun sabit olmadığı belirtildi.
DHA-Felat BOZARSLAN