Tahta sedye üzerinde 18 kilometre

Tahta sedye üzerinde 18 kilometre
Tahta sedye üzerinde 18 kilometre
Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Tütünlü köyünde aniden rahatsızlanan hasta, tahta sedye üzerinde 18 kilometre taşındıktan sonra ambulansla hastaneye ulaştırıldı

HAKKARİ - Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Tütünlü köyünde aniden rahatsızlanan hasta, tahta sedye üzerinde 18 kilometre taşındıktan sonra ambulansla hastaneye ulaştırıldı.

İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan ve yolu kar nedeniyle ulaşıma kapalı olan Tütünlü köyünde aniden rahatsızlanan 65 yaşındaki Reşit Atmaca için köylüler seferber oldu.

SAĞLIK EKİPLERİ KÖYE GİDEMEDİ

Köylülerin, yolun açılması için yetkililerden yardım istemesi üzerine karla mücadele çalışması başlatıldı. Ekiplerin, olumsuz hava koşulları nedeniyle köye 18 kilometre kala çalışmaları sonlandırması üzerine beraberlerindeki sağlık ekipleri de köye gidemedi.
Bunun üzerine harekete geçen köylüler, tahtadan yaptıkları sedyeye bıraktıkları Atmaca'yı, sağlık ekiplerinin bulunduğu bölgeye götürmek için yola çıktı.

Yaklaşık 18 kilometrelik yolu saatler süren zorlu yolculuğun ardından aşan köylüler, Atmaca'yı sağlık ekiplerinin bulunduğu bölgeye ulaştırdı.

Sağlık ekiplerinin ilk müdahaleyi ambulansta yaptığı Atmaca, Şemdinli Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Köylülerden Abbas Çelik, hastanın sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine kendi imkanları ile sağlık ekibinin bulunduğu bölgeye gitmek için yola çıktıklarını bildirerek, kendilerine ulaşmaya çalışan karla mücadele ve sağlık ekiplerine teşekkür etti.

GEÇEN HAFTA ÇALIŞMA BAŞLADI

Kaymakam Cengiz Erdem de yolu kardan kapalı olan köylerde rahatsızlanan hastalara havadan ve karadan ulaşmak için tüm imkanları seferber ettiklerini belirterek, “Bu hastamız için de karla mücadele ekiplerimiz geceden itibaren çalışma başlattı. Beraberlerinde sağlık ekibimiz de vardı, ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle köye ulaşamadık” dedi.

Sağlık ekiplerinin bulunduğu bölgeyi öğrenen köylülerin hastayı kendi imkanları ile ambulansa ulaştırdığını anlatan Erdem, “Hasta, sağlık ekibimizin yaptığı müdahaleden sonra hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Karla mücadele ekiplerimiz ise günlerdir sürdürdükleri çalışmalara aralıksız devam etmektedir. Hedefimiz en kısa sürede kapalı köy ve mezra yollarını ulaşıma açmaktır” diye konuştu.(aa)  ETİKETLER:

  HAKKARİ

  ,

  Kaymakam

  ,

  Köy

  ,

  Hava

  ,

  ilçe

  ,

  kar