'Takipçi' travmaya mı sürükleniyor?

'Takipçi' travmaya mı sürükleniyor?
'Takipçi' travmaya mı sürükleniyor?
Sosyal paylaşım sitelerinin bireysel düzeyde psikolojik travmalara neden olduğunu belirtildi

Sosyal paylaşım sitelerinden başkalarının hayatlarını takip edenlerin bunalıma girdikleri belirlendi. Gençlerin, Facebook ve Twitter nedeniyle kimlik krizine girdikleri ifade edildi.

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Osman Engin, "Göteborg Üniversitesi'nden bir grubun bin kişi üzerinde sosyal paylaşım siteleri konusunda yaptığı ankete göre başkalarının hayatlarını Facebook üzerinden takip eden internet kullanıcıları, bunları kendi hayatlarıyla kıyasladıktan sonra bunalıma giriyor" dedi.

Engin, sosyal paylaşım sitelerinin bireysel düzeyde psikolojik travmalara neden olduğunu belirterek, bunun örneklerinin medyada görüldüğü söyledi.

İnsanların kendi ölçülerinde sosyal paylaşım sitelerine sınır koyamadığını ancak sosyal paylaşım sitelerinin insanların sınırlarını zorladığına dikkati çeken Engin, "Toplumsal ve bireysel açılardan genel kabul ve red alanları birbirine karışmıştır. Bozulan sosyal yapıyla ilgili sınırsızlıkları sosyal paylaşım siteleri teşvik etmektedir" diye konuştu.

Engin, Göteborg Üniversite'nden bir grubun bin kişi üzerinde sosyal paylaşım siteleri konusunda anket yaptığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Ankete göre, başkalarının hayatlarını Facebook üzerinden takip eden internet kullanıcıları, bunları kendi hayatlarıyla kıyasladıktan sonra bunalıma giriyor. Araştırmayı yapan gruptan Leif Dent, bu durumu sahte bir hayata benzeterek, 'Facebook'ta insanlar, hayatlarının en güzel anlarını ve en güzel resimlerini paylaşır. Bu paylaşımlar diğer insanların yanılmasına sebep olur çünkü paylaşımı yapan insanın gerçek hayatını veya mutsuz anlarını Facebook'ta göremezsin. Başkalarının sanal hayatını kıskanmak, sosyal paylaşım siteleriyle beraber insanları etkileyen problemler arasına girdi' diyor. Ergenlik öncesi ve ergenlikte sosyal ağların ve teknolojinin sürekli ve uzun saatler kullanılması kaygıya, depresyona ve daha başka psiko-patolojilere neden olabildiği düşünülüyor."

KİMLİK KRİZİ
Engin, Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırmada da Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin gençleri kimlik krizine soktuğunun belirlendiğini kaydetti.

Sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirmenin dikkat eksikliğine ve sözsüz iletişime neden olabileceğine dikkat çeken Engin, şöyle devam etti:

"Günümüzün en temel sosyal sorunlarının başında gelen sosyal paylaşım sitelerinin özellikle çocuklar ve gençler üzerindeki olumsuz etkilerini belirlemek amacıyla oldukça yoğun çalışmalar yapılıyor. Şüphesiz gençlerin toplumsal varlığımızın devamı ve milli, manevi, sosyal ve kültürel değer ve normlarımızı edinip benimsemeleri ve insanlık adına yeni medeniyet değerlerini üretebilecek düzeyde katkı sağlamaları bekleniyor. Toplumsal birlik ve beraberlik adına bunun gerçekleşmesi oldukça önemlidir."

Engin, öte yandan sosyal paylaşım siteleri kullanımının 5 yaşın altına düştüğünü sözlerine ekledi. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/114557011455703

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  calisma - hombre

  calismayi arastirip bulup okudunuz mu bilmiyorum ama ben yaptim. yukarida yazanlar calismanin cok ufak bir kismi ve kesinlik icermiyor. istediklerini secip medyaya servis yapiyorlar iste.

  Her şey şahane, Twitter baş belası! - X120

  Teorinizi bir de tersinden okuyun: Zaten kendi hayatından memnun olmayan kişiler başkalarının hayatını takip eder, kendininkiyle kıyaslar. İnsanları bunalıma sürükleyen şey sosyal paylaşım sitelerinde başkalarının ne kadar mutlu olduğunu görmek değil, kendilerinin gezmek, eğlenmek, flört etmek, tatil yapmak için gerekli sosyal ve ekonomik şartlara sahip olmamasıdır. Gençler özgür ve mutlu değiller. Asıl sorunu görmezden gelip, suçu Twitter'a, Facebook'a yüklemek art niyetli bir yaklaşımdır. Ben bu haberi, sosyal paylaşım sitelerini yasaklamaya/kısıtlamaya zemin hazırlayan, çanak tutucu bir adım olarak okuyorum.

  YALAN - pispor

  egemen sınıfın ipliğini pazara çıkarttığı için uydurma bir tespit