Takipsizlik için 'ataerkil' gerekçe

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 21 Kasım 2004'te düzenlenen operasyonda 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz'ın öldürülmesinden sonra örgüt üyesi olduğu için hakkında soruşturma yürütülen anne Makbule Kaymaz için takipsizlik kararı verildi.

DİYARBAKIR - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 21 Kasım 2004'te düzenlenen operasyonda 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz'ın öldürülmesinden sonra örgüt üyesi olduğu için hakkında soruşturma yürütülen anne Makbule Kaymaz için takipsizlik kararı verildi.
Kararda, bölgedeki ataerkil yapıda kadının eşinin davranışlarını sorgulayamayacak bir konumda olması nedeniyle, Makbule Kaymaz'ın örgüt üyesi sayılamayacağı belirtildi. Hakkında örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle fezleke düzenlenip Diyarbakır Başsavcılığı'na gönderilen Makbule Kaymaz ve kayınbiraderi Reşat Kaymaz'la ilgili soruşturmada savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in verdiği takipsizlik kararında, şöyle denildi:
'Kıyafet de delil olamaz'
"Silahlı çete efradı olmak suçunun oluşabilmesi için sanıkların faaliyetlerinde çeşitlilik, süreklilik olmalı ve bu şekilde örgütle organik bağ kurulması gerekir. Ele geçen malzemeler evin reisi Ahmet Kaymaz'a aittir. Keza, Makbule Kaymaz bir kadın olup, Doğu ve Güneydoğu
Anadolu'da ataerkil aile yapısının hükümran olması nedeniyle, eşinin isteklerini sorgulamadan yapmak durumundadır. Ele geçen fotoğraflardaki kıyafetleri ise, Kuzey Irak'taki peşmergelerin de giydiği sadece bu kıyafetle evde çekilen fotoğrafın örgüt üyeliği suçunun delili olamayacağı tüm hazırlık evrakından anlaşıldığından..."


    http://www.radikal.com.tr/7411027411020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.