Takla attı, kurtuldu!

Adana, evinde antrenman amaçlı taklalar atarken dördüncü kattan düşen küçük jimnastikçiyi konuşuyor.

ADANA - Adana, evinde antrenman amaçlı taklalar atarken dördüncü kattan düşen küçük jimnastikçiyi konuşuyor. Olayı muhtemelen kafasını korumak için kullandığı kolunda kırık ve dört dikişle atlatan 11 yaşındaki Fercan Peksoy, herkesi şaşkına çevirdi.
Her şey Çukurova Jimnastik İhtisas Kulübü'nün lisanslı sporcusu ve Emine Sapmaz İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Fercan Peksoy'un Yeşilyurt Mahallesi'ndeki apartmanında antrenman yapmaya kalkmasıyla başladı.
Takla atarak odadan odaya geçmeye başlayan 11 yaşındaki Fercan, 'her zaman yaptığı gibi' oturma odasındaki çekyatın üzerinden atlayıp oradan da takla atarak pencereden balkona geçmek istedi. Ama bu kez mesafe ve yüksekliği ayarlayamadı. Çekyattan sıçradı ve boşluğa uçtu. Bir anda düşmeye başlayan Fercan refleksle, jimnastikte kontrollü düşmeyi sağlayan 'hız kesme' tekniğini uygulamaya başladı. Bu amaçla salto (havada takla) atan Fercan, ayaklarının üzerine düştüğünü söyledi. Gürültüyü duyup koşan komşuları, Fercan'ı Başkent Üniversitesi Hastanesi'ne götürdü. Burada sol elinin kırılan orta parmağı alçıya alındı, yırtılan çenesine de dört dikiş atıldı.
Bir günde taburcu oldu
10-12 yaş grubunda aerobik jimnastik dalında iki kez birincilik elde eden Fercan, bir gün müşahade altında tutulup taburcu edildi. Fercan, "Jimnastikçi olduğum için evde takla atarak hareketler yapıyordum. Çekyatın üzerinden atlayıp pencereden balkona geçecektim. Mesafeyi ve yüksekliği iyi ayarlayamadığım için balkondan düştüm. Düştüğümü fark edince havada saltolar atarak hızımı kesip yere kontrollü bir şekilde düşmeyi başardım" dedi.
Babanın şaşkınlığı...
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde görevli baba Nihat Peksoy ise hâlâ şaşkın: "Hastaneden arayarak çocuğumun balkondan düştüğünü söylediler. Evim dördüncü katta ve buradan düşenin yaşama ihtimalinin olmayacağını düşündüm. Hastaneye geldiğimde oğlumun filmlerinin çekildiği söylenince 'Ölenin filmlerinin çekilmeyeceği' aklıma geldi ve çocuğumun yaşadığını hissettim. Doktorlar çocuğumun tüm eklemlerini oynattı, kendisiyle konuştu. Şuuru açıktı, aklı yerindeydi ve fizik olarak da bir problem yoktu. Allah, çocuğumuzu bize yeniden bağışladı."
'Bu zaten uygulanan bir teknik'
Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Jimnastik Antrenörü Mustafa Zaman: Fercan kaza anında aldığı eğitimin etkisiyle, refleksle salto atıyor. Bu teknik yerçekimini etkilemez ancak kontrollü düşüşte vücut ağırlığına göre çocuğun kas kuvveti fazla olduğundan hayatta kalmasını sağlar. Eğer sporcu olmasaydı ölürdü. Dördüncü kattan ayaklarının üzerinde düşüyor ve sol elini de başını korumak için arkaya uzatınca kırıyor.
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretim görevlisi Sibel Vural: Bu bir mucize. Takla düşüş hızını azaltmaz. Çocuk olduğu için eklem ve kasları büyüklere göre esnektir, kontrollü düşüşle kendini korumuş olmalı.
ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı, Fizik Profesörü Gülten Günel: Olayı değerlendirmek için ağırlığı, yüksekliği ve havada kaç takla attığını bilmek gerek.
ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Esen: Emniyet görevlileri de bu tekniği uygular, havada takla atarak düşer ve yerde yuvarlanırlar. Bu teknik çarpmayı geniş yüzeye yayma olayıdır. Yoksa havada takla yerçekimini azaltmaz.


    http://www.radikal.com.tr/7636517636510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.