Taksici biber gazı sıkacak!

Alanya Şoförler Odası, gececi taksicilerin güvenliği için duraklara biber gazı dağıttı. Taksiciler memnun. Yasal engel yok.

ANTALYA - Alanya Şoförler Odası, gece saat 01.00'den sonra nöbetçi kalan taksicilerin güvenliği için taksi duraklarına ücretsiz biber gazı dağıttı. Biber gazı taksici esnafından büyük ilgi gördü. Çok sayıda taksici, birer gazı edinmek için odaya başvuruda bulundu. Oda Başkanı Veliddin Taşkıran, Alanya'da taksicilerin sürekli risk altında çalıştığını, dağıtımda tamamen taksicilerin can güvenliğinin amaçlandığını belirterek şunları söyledi:
"Alanya gece yaşamının hareketli, alkol tüketiminin fazla, rantın yüksek olduğu bir yer. Son iki yılda yedi taksi, müşteri gibi araca binen kişilerce kaçırılıp soyuldu. Bu bizi önlem almaya itti. Şoför bölümüne kabin yapmayı düşündük, ancak Alanya aşırı sıcak olduğu için bu fikir benimsenmedi. Taksicilerin ruhsatlı silah taşıma imkânı da olmadığı için, emniyet yetkilileriyle görüşerek, biber gazı dağıtmaya karar verdik. Kutusunu 25 YTL'den aldığımız biber gazlarını, 64 durağa ücretsiz dağıttık. Gaz, özel güvenlik şirketlerince temin edilebiliyor. Alanya'da bir firma, bu konuda bize yardımcı oluyor."
Biber gazının kullanımı ve etkileri konusunda bilgilendirme yapıldığını belirten Taşkıran, "Gazın, öldürücü ya da kalıcı etkisi yok. Yüze sıkıldığında, gözde ve boğazda yanma oluyor ve insan geçici süre etkisiz hale geliyor. Bu da taksicinin kendisini kurtaracak kadar zaman bulmasına yetiyor" dedi. Alanya Baro Temsilcisi Kerim Kara da, biber gazı satın almanın ve kullanmanın suç olmadığını belirterek, "Yasal olarak hiç engeli yok" şeklinde konuştu.
Bir taksi şoförü öldürüldü
Öte yandan, Antalya'daki bir durağa kayıtlı taksinin sürücüsü 31 yaşındaki Cefakar Acar, Alanya'ya 22 kilometre uzaklıktaki Alara Çayı'nın kenarında bıçakla ağır yaralanmış olarak bulundu. Acar, hastaneye kaldırılırken öldü.


    http://www.radikal.com.tr/7570317570310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.