Taksicilerden 'Korsana Hayır' mitingi

Taksicilerden 'Korsana Hayır' mitingi
Taksicilerden 'Korsana Hayır' mitingi
İstanbul'da çalışan gazetecilerin Çağlayan'da düzenlediği eyleme çok sayıda siyasi ve sanatçı da destek verdi


İSTANBUL'da çalışan taksiciler Çağlayan’da düzenlenen ‘Korsan Taksiye Hayır’ mitinginde bir araya geldi. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı mitinge bazı taksicilerin eşleri ve çocuklarıyla katıldı. Türk bayrakları, pankart ve dövizlerin taşındığı mitinge, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ile Kanal D’nin sevilen dizisi ’Akasya Durağı’ dizisinin oyuncularından Zeki Alasya, Onur Şan, Suat Sungur ve Ayça İnci de katılarak taksicilere destek verdi.
Duyurusu haftalar öncesinden yapılan miting alanında davul ve zurnalar eşliğinde halay çekip kolbastı oynayan taksiciler, ellerinde "Korsan taksiye hayır", "Taksi esnafının hakları korunsun", "Korsana karşı omuz omuza", "Hırsız elini ekmeğimden çek", "Emeğimizi böldürmeyiz" yazılı pankart ve dövizler taşıdı. "Hükümet korsanı bize teslim et", "Korsana yasak istiyoruz", "Korsana binmeyin, çocuklarımız aç kalıyor" şeklinde sloganlar atıldı.


BAŞBAKAN’A SESLENDİLER

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Can, taksicilerin sırtından geçinen korsan taksicilere karşı hep beraber karşı durduklarını belirterek, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum, "Sayın Başbakanım, Çağlayan’a geliş sebebimiz ‘Rent a Car’ adı altında taksicilik yapan hırsızlar, arsızlar, haydutlardır. Evimize ekmek parası götüremiyoruz. Nasıl kapkaçı durdurdunuz, bu arsızlığı bu hırsızlığı da durdurabilirsiniz. İstanbul’da 25 bin korsan taksici var. Bunlar devlete bir kuruş vergi ödemiyor." dedi.MÜNEVVER CİNAYETİ VE KONSOLOSLUK SALDIRISINDA KULLANILDI

Taksi şoförlerinin direksiyonları başında şehit edildiklerini ifade eden Can, bu cinayetlerin faillerinin bulunamadığını kaydetti. Münevver Karabulut cinayetinin arkasının bırakılmadığını belirten Can, “Bizimkiler insan değil miydi? Münevver Karabulut cinayetinde ve Amerikan Konsolosluğuna düzenlenen saldırıda da yine korsan taksi kullanıldı. İşsizlik nedeniyle korsan taksicilere göz yumulmasın” dedi. Can, HAVAŞ’ın alınan karara rağmen, Anadolu yakasından Atatürk Havalimanı’na yolcu taşıdığını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, taksi fazlalığı yönünde görüş bildirildiğini ileri süren Can, İstanbul Büyükşehir Beldeiye Başkanı Kadir Topbaş ’a hitaben ’Sevgili Başkanım, bürokratlarınız sizi yine yanıltmıştır’ dedi. Can’ın konuşması sırasında korsan taksi duraklarına ait üzerlerinde fiyat listesinin de bulunduğu broşürler havaya saçıldı.


EKMEĞİMİZİ KİM ÇALIYORSA NAMERTTİR

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkan Vekili Mustafa Silahyürekli de buraya helal kazançlarını göstermek adına dimdik durmaya geldiklerini belirterek, “Bizim helal ekmeğimizi her kim çalıyorsa namerttir. Gerekli kararlar çıkartılıp, yasal değişiklikler yapıldığında korsan taksiye dur denilebilir” diye konuştu. Yaklaşık iki saat süren miting, tertip komitesinde yer alan bazı üyelerin yaptığı konuşmalar ve çeşitli sanatçıların konserlerinin ardından sona erdi. (dha)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş