Taksicinin kâbusu sürüyor

Kâğıthane ve Sarıyer’de iki taksici aynı saatlerde kulak memelerinin altından vurularak öldürülmüş halde bulundu.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Kâğıthane ve Sarıyer’de iki taksici aynı saatlerde kulak memelerinin altından vurularak öldürülmüş halde bulundu. Önceki gece 02.30 sıralarında meydana gelen cinayetler, taksicilerin güvenliğini yeniden gündeme getirirken, polis iki olayın bağlantısını araştırıyor.
Taksimetre alınmış
İlk cinayet Kâğıthane Şirintepe Sanayi Mahallesi Adem Yavuz İlköğretim Okulu önünde sabah saatlerinde bir cesedin olduğu ihbarıyla ortaya çıktı. Polis cesedin, Beşiktaş’taki Barbaros Taksi Durağı’na bağlı çalışan 38 yaşındaki Haydar Kadıoğlu’na ait olduğunu belirledi. İki çocuk babası olduğu öğrenilen taksici Kadıoğlu’nun, aracına aldığı kişi ya da kişilerce öldürüldükten sonra taksisinin gasp edildiği anlaşıldı.
Sarıyer Taşlıbayır Caddesi’nde kulak memesinin altından iki kurşunla vurularak öldürülen kişinin de, taksici Hüseyin Balcı olduğu anlaşıldı. Katillerin gasp ettikleri taksiyi Ferahevler Mahallesi girişine terk ettikleri ve aracın taksimetresini çaldıkları belirlendi.
İstanbul’da bir gece içinde iki taksicinin öldürülmesinin büyük üzüntüye yol açtığını söyleyen İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Semih Kaçanoğlu, "İstanbul’da birkaç ay öncesine kadar geceleri 5-6 bin kişi taksicilik yapıyordu. Can korkusu nedeniyle bu sayı bugün 750 kişiye kadar düştü. Can güvenliği sorunumuzun bir an evvel çözülmesini istiyoruz" dedi.
Otomobil üreticilerinin taksiciler için güvenliği artırılmış araç üretmesi gerektiğini söyleyen Kaçanoğlu, güvenlik güçlerinin gece saatlerinde yapılan uygulamalarda taksi müşterilerini aramasını istedi.
GBS Sistemi
18 bin taksinin çalıştığı İstanbul’da, son yedi yılda 44 taksici gasp amacıyla öldürüldü. Taksicilerin can güvenliğinin sağlanması için Esnaf Odası Aselsan ile ortaklaşa "GBS Sistemi’ni kurdu. Şoför zor duruma düştüğünde aractaki "Acil Çağrı Butonu’na basarak merkeze sinyal veriyor. Sistem bu sinyalle aracın bulunduğu yeri belirleyerek, üç dakikada yardım gönderilmesini sağlıyor. Ancak araçlarında telsiz bulunan 7 bin taksiden sadece dokuzu bu sistemi kullanıyor.


    ETİKETLER:

    Beşiktaş

    ,

    İstanbul