Taksileri park edip mitinge koştular

Taksileri park edip mitinge koştular
Taksileri park edip mitinge koştular

İstanbul?da yaklaşık 5 bin taksici ve ailesinin katıldığı mitingin yıldızı ?Akasya Durağı?ndan Zeki Alasya?ydı.

Haber: MEHMET ÖZDOĞAN / Arşivi

İSTANBUL - Çağlayan Meydanın’daki kalabalık, ne IMF protestosu ne de bir partinin mitingi için bir araya gelmişti. Kalabalık, ülkenin ve belki de dünyanın ilk taksici mitingi için toplanmıştı. Korsan taksilerin kendileri için kâbusa dönüştüğünü düşünen taksi şöförleri ve aileleri Çağlayan’ı sarıya boyadı. Bir ağızdan “Korsana hayır” ve “Hükümet korsanı bize teslim et” sloganı atılan mitingde, omuzlarda taşınan taksici çocukları da canla başla sloganlara eşlik etti.

Otobüslerle taşındılar
Taksiciler ve aileleri, saat 11.00’deki mitinge taksilerle değil otobülerle taşındı. Yaklaşık 5 bin taksici ve yakını alanda toplandı. Miting, Kanal D’de yayınlanan, ‘Akasya Durağı’ dizisinin oyuncusu Zeki Alasya’nın konuşmasıyla hareketlendi. Alasya, “Kuralsızlığın kural olduğu bir ülkede değil, kurallarla yönetilen bir ülkede emeğinizin hakkını almak için yanındayız” dedi. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ile Şişli Belediye Başkanı ve Türkiye Değişim Hareketi Başkanı Mustafa Sarıgül de alandaydı.
Mitingde asıl ilgiyi, organizasyon için çabalayan Atatürk Havalimanı’nın Taksiciler Kooperatifi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Can gördü. Can, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Başbakanım, Çağlayan’a geliş sebebimiz ‘Rent a Car’ (Oto Kiralama) adı altında taksicilik yapan hırsızlar, arsızlar, haydutlardır. Nasıl kapkacı durdurdunuz, bu arsızlığı da durdurun” dedi.
Can, İstanbul’da 18 bin yasal taksiye karşılık 25 bin korsan taksici olduğunu ve bunların vergi ödemediğini de ekledi.
Taksici eğitmeni Oğuz Gülay da mitingin Türkiye’de bu amaçla yapılan ilk miting olduğunu ve bunun gururunu yaşadıklarını söyledi.
Bayram yerine dönen ‘Korsana Hayır’ mitinginde Bahçelievler’de taksicilik yapan İbrahim Şarklıoğlu ve ailesi de vardı. “Korsan taksi gelirimi yarı yarıya düşürdü” diyen Şarklıoğlu’na eşi Gönül Şarklıoğlu’ndan da destek geldi. Şarklıoğlu, “Mahallede komşularımız bu işi  gözümüzün içine baka baka yapmaya başladı. Defalarca şikâyet ettik sonuç alamadık” dedi.

‘Korsan nasıl tanınır?’
Halkalı Toplu Konutlar 2-3 Etap Taksi Durağı çalışanları da, korsan taksilerin fiyatta daha cazip olduğuna değinerek, özellikle THY’de görevli hostes ve pilot müşterilerini ‘korsan’a kaptırdıklarının altını çizdi.
Taksi şoförlerinin korsan taksici tanımı ise şöyle: “Eğer bir adreste bekliyorsa, müşteri arkaya oturuyorsa, müşteri ile şoför arasında fiziki uyumluluk yoksa, araçta sigara içiliyorsa...”