Taksim bombacısının kimliği belli oldu

Taksim bombacısının kimliği belli oldu
Taksim bombacısının kimliği belli oldu
Taksim'de kendini patlatan kişinin 3 ay önce Habur'dan giriş yapan Van Başkale doğumlu Vedat Acar olduğu belirlendi. Eylemcinin PKK'lı olduğu açıklandı. Terör saldırısıyla ilgili 8 kişi gözaltına alındı

İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Eylemi gerçekleştiren kişinin Van Gürpınar nüfusuna kayıtlı 1986 doğumlu Vedat Acar isimli şahıs olduğu, 2004 yılında bölücü terör örgütüne katıldığı tespit edilmiş olup, olay ve şahsın irtibatlarına yönelik çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir" denildi.

Eylemcinin İstanbul Şirinevler'deki bir evde kaldığı öğrenildi.

Acar, eylemi gerçekleştirinceye kadar geçen sürede, ağabeyinin üzerine kayıtlı bir evde kaldı.

Taksim'i kana bulayan Vedat Acar'ın eylemi gerçekleştirmeden önce bir restoranda yemek yediği öğrenildi. 

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın olayla ilgili açıklamayı bu akşam İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yapacağını söyledi.

4 YARALI POLİS TABURCU EDİLDİ

TAKSİM Meydanı’ndaki bombalı saldırıda yaralanan polislerden, Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören 4 polis daha taburcu edildi.

31 Ekim Pazar günü Taksim Meydanı’ndaki canlı bomba eyleminde yaralanan polislerden bugün taburcu edilenlerin isimleri şöyle: Ebubekir Turan, Mehmet Kızıltepe, Naim Yamalı, Hüseyin Erol.Saldırının hemen ardından aynı hastaneye kaldırılan 4 polis memurunun tedavisi ise devam ediyor.

ABD AÇIKLAMA YAPTI: UYARIDA BULUNMADIK

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ’deki vatandaşlarına Taksim saldırısı konusunda bir uyarısı yapmadıklarını bildirdi.

Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamada, "Ankara’daki ABD Büyükelçiliği, hafta sonu İstanbul’da gerçekleşen bombalı saldırıyla ilgili olarak Türk haber organlarında yer alan haberleri şiddetle tekzip eder. Bu haberleri düzeltmek zorunluluğunu hissediyoruz" dedikten sonra şöyle devam etti: "Ankara’daki ABD Büyükelçiliği ile İstanbul ve Adana’daki Konsolosluklar hafta sonunda hiçbir terör alarmı veya uyarısı yapmamıştır. Türkiye’de bu tür saldırıların yapılacağı hakkında Amerikan vatandaşlarını uyarmadık." ABD’de yurtdışındaki vatandaşlarıyla güvenlik bilgilerini paylaşmasında, "çifte standart olmamasını" temin etmek amaçlı kesin bir kanun bulunduğunu belirten Büyükelçilik, "Başka bir deyişle, basın haberlerinde ima edildiği şekilde Birleşik Devletler Hükümeti’nin küçük bir grup olan Cadılar Bayramı (Halloween) partisine katılanları uyarması kesinlikle imkansızdır." "Yanıltıcı" haberlerin saldırı kurbanlarına "saygısızlık" olduğuna da öne süren Büyükelçilik, açıklamasında ayrıca, "Birleşik Devletler ve Türkiye, dünya genelinde terörizmle savaşta omuz omuza mücadele etmektedir. Aksini iddia etmek, ilişkimizin dayandığı esaslardan birine karşı yapılmış en kötü saldırıdır" dedi.