'Taksim böyle yayalaştırılıyor'

'Taksim böyle yayalaştırılıyor'
'Taksim böyle yayalaştırılıyor'
Taksim Meydanı 'Yayalaştırma Projesi' son hızla devam ediyor. Hava fotoğrafları meydandaki çalışmanın son aşamasını ortaya koydu.

İşte Taksim Meydanı’nı yayalaştıracak araç dalış tüneli inşaatı hızla devam ediyor. TMMOB Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve Peyzaj Mimarları Odası’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtığı proje alanın etrafı yüksek paravanlarla kapatıldığı için çalışmanın ne durumda olduğunu görmek mümkün değildi. Ancak, Doğan Haber Ajansı’nın havadan çektiği fotoğraflar projenin geldiği noktayı ortaya koydu.
Taksim’deki projeyi Türkiye yakından takip ediyor. Yakın tarihin en önemli siyasi eylemlerinin tanığı Taksim, yıllarca gerçekleştirilemeyen projelerle anıldı. Bedrettin Dalan ve Nurettin Sözen dönemlerinde gündeme gelen ancak gerçekleştirilemeyen projeye için geçen 5 Kasım’da kazma vuruldu. Taksim, tarihinin en önemli dönüşümünü yaşıyor. Kazılar sırasında tarihi kemer çıktı. Ancak çıkan kalıntılar da inşaatı engelleyemedi. Proje ile Taksim Meydanı’ndaki araç trafiği tünellerle yeraltına alınıyor. Gezi Parkı’nın yerine Topçu Kışlası’nın yeniden inşa edilmesi planlanıyor. 51 milyon liraya mal olması beklenen projenin 8 ay içinde tamamlanması planlanıyor. { İSTANBUL / RADİKAL}