Taksim bugün 'yeraltı'na inecek

Taksim bugün 'yeraltı'na inecek
Taksim bugün 'yeraltı'na inecek

Taksim’deki yayalaştırma çalışmaları tamamlandı, trafik bugün yerin altından akmaya başlayacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ekim ayında başlatılan Taksim yayalaştırma projesi kapsamında Tarlabaşı Bulvarı - Cumhuriyet Caddesi araç trafiği yeraltına alınarak bu bölge yayalaştırıldı. Oteller bölgesi ile İstiklal Caddesi’ne erişim kesintisiz olarak sağlandı. Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalarla birbirinden bağımsız olan anıt çevresi, metro giriş-çıkışı ve Gezi Parkı proje kapsamında birleştirilerek toplam 98.000 metrekarelik alan yayalaştırılmış oldu.
Altgeçit Tarlabaşı-Harbiye yönünde toplam 450 metre. Gidiş-geliş iki şerit olan altgeçitte ayrıca 100 metre boyunda iki şerit otobüs cebi var. Altgeçitten meydan ve metroya yaya erişimi merdivenlerin haricinde, yürüyen merdiven ve asansörle de sağlanıyor.
Altgeçitte otomatik yangın algılama ve müdahale sistemi, zararlı gazların uzaklaştırılmasına yönelik otomatik jetfan sistemi ve trafik kontrol merkezi bulunuyor. Yönetim tek bir merkezden bilgisayarlı otomasyon sistemiyle denetlenecek.
Tarlabaşı Bulvarı - Cumhuriyet Caddesi araç trafiğini rahatlacak tüneller bugün saat 09.00’da hizmete alınacak. Tarlabaşı Bulvarı–Cumhuriyet Bulvarı araç trafiği yeraltından ilerleyecek. Tarlabaşı’ndan gelen araçlar kesintisiz şekilde Harbiye, Taşkışla, Dolmabahçe yönüne gidebilecek. Gümüşsuyu, Sıraselviler ulaşımı Mete Caddesi üzerinden AKM önü -The Marmara Otel önünden yüzeyden sağlanacak.