Taksim Dayanışma serbest!

Taksim Dayanışma serbest!
Taksim Dayanışma serbest!

Mücella Yapıcı sağlık kontrolünden oynayarak çıkmıştı.

Gezi Parkı olayları ile ilgili mahkeme sevk edilen aralarında Mücella Yapıcı'nın da bulunduğu 12 kişi serbest bırakıldı.

Radikal.com.tr - İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 8 Temmuz’da ‘Gezi Parkı’nı törenle açmış, iki buçuk saat sonra da kapatmıştı. Açılıştan sonra parka girenler polislerce çıkarılırken, İstiklal Caddesi’ne de müdahale edilmişti. Olaylarda Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin’in de aralarında olduğu 50 kişi gözaltına alınmıştı. Üç gün gözaltında tutulan 50 kişi  Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından 38 kişi serbest bırakılırken, Yapıcı, ve Çerkezoğlu’nun da aralarında olduğu 12 kişi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye gönderildi.
Taksim’de pazartesi günü gözaltına alınan ‘Taksim Dayanışması’ndan aralarında mimar Mücella Yapıcı ve Dr. Ali Çerkezoğlu’nun da bulunduğu 12 kişi serbest bırakıldı. Yapıcı ve Çerkezoğlu’yla beraber beş kişinin ‘suç örgütü oluşturmak’la suçlanıyordu. Mahkeme, tutuklanması istenen 12 kişiyi serbest bıraktı ve davanın tutuksuz görülmesine karar verdi. Serbest bırakılanların isimleri şöyle: Mücella Yapıcı, Ali Çerkezoğlu, Akif Burak Atlar, Ahmet Kamil Tekerek, Beyza Metin, Ender İmrek, Mehmet Sabri Orcan, Süleyman Solmaz, Haluk Ağabeyoğlu, Arda Mustafa Aykaç, Aral Demircan ve Erdem Ateş.

Dayanışma'dan 12 kişi için tutuklama istemi


Edinilen bilgilere göre Çerkezoğlu, Yapıcı, Beyza Metin, Ender İrmek, Haluk Ağabeyoğlu, ‘Twitter ve sosyal paylaşım ağları ile çeşitli sosyal, görsel ve yazılı basın aracılığıyla halkı Taksim Meydanı’nda toplanmaya ve yasadışı gösterilere katılmaya teşvik etmek ve bu gösterileri yönlendirmek’’le suçlandı. Bu beş kişinin TCK’nın 220. maddesi kapsamında suç örgütü oluşturdukları iddia edildi. Diğer yedi kişinin de gaz maskeleri, deniz gözlükleri, baretleri ile bir sapan ve bilyelerlerle izinsiz gösterilere katıldıkları veya polise direndikleri öne sürüldü. Savcılığın sevk yazısında ayrıca Gezi Parkı olaylarının kamu düzenini ve barışını bozan nitelikte boyutlara ulaşması ve süreğenlik göstermesi nedeniyle zanlıların tutuklanması talebi yer aldı. 
İŞİM HUKUKSUZLUKLARI TESPİT EDİP RAPOR VERMEK


Mücella Yapıcı, mahkemedeki savunmasında şunları söyledi: "Hakkımdaki suçlamayı ilk defa sizden duyuyorum. Ne emniyette ne de savcılıkta bana bu konuda tek bir soru sorulmadı. Benim işim kentte yapılan hukuksuzlukları tespit edip bu konuda kurumuma rapor vermek. Ekmek paramı burdan kazanıyorum. 62 yaşındayım, çalışmak zorundayım, hiç özel mülkiyetim yok. İsteseydim olurdu, istemedim, boğazımdan helal olmayan tek lokma geçmedi.

Dayanışma, Twitter'la Türkiye'yi yönetmiş!SIFIR MÜLKİYETİM VAR


Ben 62 yaşında, sağlık sorunları olan ama çalışmak zorunda olan sıfır mülkiyeti olan bir kadınım. İsteseydim çok farklı konumda olurudum ama hayatımı ben böyle seçtim. Hayatımda tek çizgiyi tek bir kuruşu dahi usulsüz arsız hayasız şerefsiz kazanmadım. Burada bir fezleke var Taksim olaylarını anlatan, bu külliyen hatalı, daha yargıladığı şeyin ismini bilmiyor. Olabilir. Burada verilen hiçbir belge suç unsuru içermemekle birlikte Taksim Dayanışması'na ait değil. Başbakan Gezi Parkı'yla AKM'yle birlikte anılan bu yer, 98'den beri koruma altına alınmış cumhuriyetin ilk kamusal planlamasıdır bu nedenle bölünmezdir. Maalesef hiçbir karar alınırken sayın başbakanımız bir çılgın proje hazırladı, Taksim'i yayalaştırma projesi ilan etti. Orada üç kez yıkılan mimarlık açısından Türkiye tarihinde de güçlendirilmesi, koruma kurullarına aykırı olarak bir kışla ihya edeceğini söyledi.

Biz Mimarlar Odası olarak bir plan yokken ortada bekledik bir plan çıksın diye. Sonuçta bir plan yapıldı. Taksim kamusal alan ve ciddi simgesel önemi var, o kadar tuhaf kararlar var ki onun için basına ve tüm örgütlere haber verdik. Bu benim görevim. Parkın park olmaktan daha kritik olanı deprem anında çadır kurulabilecek başkaalan yoktur. Bu kentin ölümü demektir. O toplantıda kurumlar olarak Taksim Dayanışması adını almaya karar verdik. Sonra biz dava açtık. Dava beklenmeden kazılara girildi ve ne yazık ki dava iptalle sonuçlandı ve biz o kararı 3 Temmuz'da tebliğ aldık.

Taksim Dayanışması: Vali bizi hala anlamıyorsa, söyleyeceğimiz bir şey yokHANGİ İZİNLE YAPIYORSUNUZ DİYE SORDUM

Ben dedim ya size görevimi, yönetim kurulu toplantısından dönüyordum 27 Mayıs, bir telefon geldi hepimize mahalledeki arkadaşlara, bir buldozer girdi Divan otelin oraya girdi yıkım yapıyor diye. Divan otel tarafındaki inşaat kısmı son derece hukuksuz projeye dayanmayan bir kazıdır. Biz gece yarısı operasyon, gece yarısı kanunlara, gece yarısı ruhsatlara alıştık şantiye şefiniz burada mı diye sormak zorundayım. Nasıl gecenin 11'inde siz bunu yapıyorsunuz? Hangi izniniz var? Yok dediler. O zaman bunu yapamazsınız dedik. Peki dediler. Biz o gün 3,5'a kadar 30 arkadaş durduk. 28 Mayıs'ta bu duyuldu saat 11'e doğru makineler geldi ve girmeye başladılar. Makineler geldikten sonra bir takım 30-40 sivil geldi, kaçak inşaat yapılan yere sırtlarını döndüler. Kaçak inşaatı korumak üzere geldiler. Açıkça gaz sıkmaya başladılar ve kırmızılı kadın resmi vardı hatırlarsınız. O insanlara zabıta gömleği giydirildi. Şantiyeye gittim tekrar şantiye şeflerini sordum bana kepçeci cevap verdi.

 

Taksim Dayanışması: Gözaltına alınan üyelerimiz derhal serbest bırakılsınNE TWİTTER'DAN ANLARIM NE FACEBOOK'TAN
Anıtlar Kurulu'ndan biz hiçbir iznin olmadığını öğrendik, suç duyurularını öğrendik. Parkın borularını ve enerji hattını patlattılar. Enerji hattıyla su bir araya geldi. O anda inanın ağaç bile umrumda değildi. Kepçe oraya kepçesini atsaydı kepçeci ölecekti. O arada milletvekillerimizi çağırdık. Hissiyati olarak gidip orada çitlembik ağacına sarıldım tek başına. Sonra birkaç arkadaş geldi polis beni çembere aldı. Benim yüzüme bir tüp gaz sıktı. Bunların tüm kayıtları El Cezire televizyonunda, Hürriyet'te kayıtlı istenirse bunu verir. Sonunda ben hastanelik oldum. Ertesi gün milletvekilleriyle buluştuk, çevik kuvvet geldi ve Mete caddesinde kavuniçi gaz atıldı ve ben orada öleceğimi sandım. 
O güne kadar ne olduysa 6 Haziran'da böyle bir dosyayla teslim ettik bize teşekkür ettiler o belgeler üzerine soruşturmalar başladı. Şimdi park açıldı dendi, Taksim Dayanışması'nın tüm bildirileri açıktır, burada twitlerdan bahsediyor, 62 yaşında kadın olarak ne Twitter anlarım ne Facebook. 40 yıldır mimarım benim evimde ne notlar var, bir kağıt bulunmuş velev ki benim bir takım sendika.org'tan notlar var. Ankara mimarlar odasında konuşarak aldığım notlar bunlar.

Gezi kapandı, Dayanışma'ya gözaltı


SALINMAYI İSTEMİYORUM: MAHKEME GÖRÜLSÜN
Ben oraya gittim polis müdürü mü amiri mi bilmem ben ilk kez gözaltına aldım. Bu ayıp mı ayıp. Kızımla beraber parkın açıldığını duyunca odadaki arkadaşlarımla parka gidelim dedik, peyzajını merak ediyordum. Biz gittik birden tomayla karşılaştık. Nereye gidiyorsunuz dediler. Niye? Kanunsuz. Parka gitmenin neresi usulsüz? Bizi itmeye başladılar. Arkadaşlarım benim sağlığımı düşündükleri için beni korudular. Sırf benim yüzümden gözaltına alındılar. Ben polise yalnızca arkamı döndüm. Direndiysem arka tarafımla direnmişimdir. Bizi çeke çeke ite ite bir çembere alarak bir yere sıkıştırarak kızımı saçlarından tutup almaya götürdüler. Ben çocuğumu vermem. Vermedim. Ben de onlarla gözaltına alındım. Bu yaşta gözaltına alındım, Çamaşırım çıkartılarak yere çömelerek öksürtüldüm, ilaçlarım zamanında verilmedi, kapalı bir odaya kondum iki gün daha buradasın dendi. 220'ye açıp baktığınızda işlenen suçlara, yasalara aykırı yapılan her işe karşı çıkmak için buradayım. Salıverilmeyi de istemiyorum. Bu mahkeme görülsün. Çok özür dilerim."

 

FEZLEKEDE NELER VAR?

Bu arada İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün hazırladığı fezlekede ‘Taksim Dayanışması’na yönelik suçlamalar sıralandı. Fezlekede, Gezi Parkı olayları hakkında ‘Gezi Parkı’ndaki bazı ağaçların sökülmesi üzerine söz konusu yerde AVM inşa edileceği düşüncesiyle başta Taksim Dayanışma Platformu, bölücü ve sol yapılar olmak üzere bazı STK’lar ve siyasi partiler tarafından yapılan eylemler’ denildi. Taksim Dayanışması’nın yazılı, görsel ve sosyal medya üzerinden halkı Gezi Parkı’na çağırarak olayların büyümesinde aktif rol oynadığı iddia edildi. Fezlekede Taksim Dayanışması’nın olayların başladığı 27 Mayıs’tan 22 Haziran’a kadarki Twitter çağrıları alt alta konduktan sonra gruba özetle şu suçlamalar yöneltildi: “Başta Twitter olmak üzere Facebook ve çeşitli sosyal ve yazılı basın aracılığıyla İstanbul halkını Taksim Meydanı’na çağırıp kamu düzeni ve güvenliğine ciddi şekilde zarar verdi. Yapılan açıklamalar ve tweet’lerle devletin polisi sanki düşman gibi lanse edilip (TOMA’ları kovaladık) vatandaş bu yönde yönlendirildi. Binlerce insanın Taksim Meydanı başta olmak üzere çeşitli meydanlara çıkmasına çalışıp, marjinal grupların provokasyonuna zemin hazırladı. Yaşanan müdahalelerde yüzlerce polis ve vatandaşın yaralanmasına neden olundu. Bu yaralamalara karşın çağrılar devam etti. Gezi Parkı ve çevresi işgal edilerek kamusal alan olarak kullanılmasının önüne geçildi. Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş ’ta trafiğin günlerce kapalı olmasına neden olundu. Bölge esnafının büyük ekonomik zarar görmesine neden oldu. Mimar Mücella Yapıcı’nın evinde yapılan aramada bulunduğu iddia edilen bir A4 kâğıdına göre; ‘sendika.org’, ‘video occupy’, ‘hemzemin’, ‘dayanisma.org’, ‘gezi postası’ ve ‘gezi hukuku’ gibi internet sitelerinden yapılan çağrılarla ‘halk arasında kargaşa ortamı oluşturulduğuda ileri sürüldü. Ayrıca yine evde çıktığı iddia edilen kimi notlara dayanılarak Taksim Dayanışması’nın tüm Türkiyedeki eylemleri yönlendirdiği savunuldu.
Şüphelilerden elde edilen deliller arasında baret, eldiven, gaz maskesi, güneş gözlüğü, deniz gözlüğü, makas, kırmızı bez, üzerinde ‘kudurmuş’ yazılı afiş ve Taksim Dayanışması yazılı önlük, motosiklet kaskı yer aldı. Bir kişide bilye ve sapan bulundu. Fezlekeye göre 31 Mayıs’tan beri 714 kişi gözaltına alındı.


  http://www.radikal.com.tr/114145111414517

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yazık - kızılanka

  62 yaşındaki kadın ilk kez gözaltına alınıyorsa,çevresindekiler onu korumak için gözaltına alınıyorsa "burada bir yanlışlık var" demek için hukukçu olmaya gerek yok.Birileri alacaksın diye liste vermiş 62 yaşındaki kadının adını da listeye eklemişler düşman görerek.Nasıl betona duvara bağımlı bir milletiz ki hala "ağaca" düşman olmayı göze alarak bu insanları suçlu gibi görmeye çalışıyoruz.

  Hükümetin arzusu - ilbeg

  Hükümetin bu kadar baskı yapmasının nedenlerinden biri Gezi Direnşcilerinden hiç mi değilse bir tanesine yasadışı sayabilecekleri bir eylem yaptırtmaktır. Şu ana kadarki nedenleri 'çakma ileri demokrasi' olduğundan insanların gözünde bir geçerliliği yoktur. Bence bir radikal eylem olacaksa bu 'süresiz açlık grevi' ni geçmemelidir. Sayıları binlerce kişiyi bulacak bir açlık grevi hükümeti ve dünyayı sarsar. Ha, hükümet üyeleri iftarlarını afitele açarlar mı, açarlar.Lokmalar boğazlarında geçer mi, geçer. Löp löp hem de! Hatta, ölseler de kurtulsak derler mi, derler. Hakkaten zalimlikte Esad'ı yakalamaya kararlı bir iktidarımız var şu anda. Mısırda darbe olmasına rağmen ölen ve yaralanan sayısı ile biz deki ufak bir eylemde ölen ve yaralananlara bakıyruz, bizimkiler ağır basıyorlar. Sokağa salınan 'kimliği belirsiz 'sivil' katiller de cabası !

  Devletin Polisi - rockas

  Tabi ki düşmanımız. Dünyanın neresinde olursa olsun devletin silahlı gücü halkın düşmanıdır. Üstelik siz 5 kişiyi öldürüp, 11 kişiyi kör edip, 10 bine yakın kişiyi yaralayarak bunu fazlasıyla ispatladınız. Bunları yapan bir güç ne olacaktı dost mu? Üstelik yıllardır bu ülkede polis eliyle yapılan zulmü/işkenceyi/katliamları da "iyi biliriz biz".

  Taksim Dayanışma serbest! - ms@deniz

  Bay Başbakan meydanlarda avazın çıktığı kadar bağırıyorsun ve demokrasiden dem vuruyorsun. Mısırdaki darbeyi ve tüm darbelere kınıyorsun bu güzel. Ancak ülkende yapılan gösterilere asla müssama göstermiyor, o meydanlara çıkanı düşman ilan ediyorsun. Ve öyledir de. 5 kişinin ölümüne 11 kişinin gözlerinin kör olmasına yüzlerce kişinin hastahanelere düşmesine neden oluyorsun. Polisin Tüm yaptıkları şiddetibağnazca savunuyor polisin arkasında olduğunu söylüyorsun.Bay diktatör senin demokrasin sana. Sen demokrasiden söz etme senin uygulaman faşizm...

  kafalarında nefis değil nur taşıyanlar cennete girer. - sktk60

  mücella yapıcı hanımefendinin gazetede yayınlanan savunmasını okudum taksim parkının nasıl ve ne şekilde hükümet ve büyükşehir belediyesi tarafından yenmeye... ve taksim dayanışmasından mücella yapıcı hanımefendi ve arkadaşlarının nasıl cansiperhane başbakana, hükümete,valiye, belediye başkanı'na,hükümetin polisine direndikleri radikal gazetesindeki şu yazıyla gün yüzüne çıkıyor ey bu ülkede sandıkla iktidara geldim yine sandıkla giderim diyenler hiçbirşeyden haberi olmayan kafalarında nefis taşıyan cahil cuhelayı, dilenmeyi marifet sayan, başkasının sırtından geçinmeyi islam dini olarak kabul etmiş bidon yığınlarını kandırabilirsiniz... ama allahı kandıramazsınız allah cennete kafalarında nefis taşıyanları değil nur taşıyanları cennete sokar tıpkı mücella yapıcı hanımefendiler gibi benim bu dünyada hiçbir mülkiyetim yok diyor mideme bir lokma haram girmedi diyor ben burdan hükümete sesleniyorum içinizde mücella yapıcı gibi kendinden emin haram lokma yemiyen nefsine değil taşıdığı nura güvenen kaç kişi var şu ramazanın sahur gecesinde bu yazıyı yazıyorum şahdamarınızdan size daha yakın olan zülcelali vel ikram hakkı için kendinize bir sorun yapılan şu zulümden memnunmusunuz.

  Yorum Yok! - DincerDeniz

  Her şey ortada, her şey açık: Faşizm Sözün Bittiği Yerdir! Bildiğim bir şey daha var; Bu daha başlangıç ve bu defa ölenler, öldükleriyle kalmayacaklar. Gencecik insanları katledenler, buna gözyumanlar, meydanlarda teşvik edenler, Ali İsmail`imizi hasta olarak kabul etmeyip polise yönlendirenler ve en son da bu Fezlekeciler er ya da geç `Gerçek Adalet` önünde hesap verecekler. O Gün`ün geleceğine dair inancım sonsuz.

  ASIRI ILERI DEMOKRASI - harmankordon

  Misir da darbeci yonetim 650 gozalti yapmis ,bizim ASIRI ILERI GITMIS demokrasimiz Gezide 714 gozalti ,milyonlari GAZALTI yapmis ,HAKKETEN demokrasimiz ve demokrasi Asigimiz COK ILERI GITMIS...