Taksim Dayanışma: Tek suçumuz başbakanla görüşmek!

Taksim Dayanışma: Tek suçumuz başbakanla görüşmek!
Taksim Dayanışma: Tek suçumuz başbakanla görüşmek!
Gezi Parkı eylemleri sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Taksim Dayanışması'ndan Semt Dernekleri Sözcüsü Cem Tüzün, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman ve mimar Derya Karadağ ifade vermek için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifade verdi.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi eylemleri sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’la toplantıya katılan heyetten TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nden Derya Karadağ ve Beyoğlu Semt Dernekleri Sözcüsü Cem Tüzün, Taksim Dayanışması’nın Gezi olaylarındaki rolü hakkında savcılık talimatıyla ifadeye çağrılmaları üzerine dün avukatlarıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdi.

Savcılığın polisin hazırladığı fezlekeyi gerekçe göstererek soruşturma talimatı verdiğini belirten Muhcu, "Buraya şüpheli olarak çağrılmamız hukuki değil. Fezlekede hakkımızda hiçbir somut suçlama yer almamasına rağmen bir suç ve suçlu yaratılmak isteniyor. Başbakanla görüşmemiz gerekçe gösteriliyor, o zaman görüşmenin diğer tarafları da şüpheli olarak soruşturma konusu edilmeli. Biz demokratik, barışçıl ve yasalara uygun olarak kamu ve toplum yararı için çabaladık. Esas olarak şiddet emrini veren ve uygulayanlar hakkında soruşturma yapılmalı" diye konuştu.
‘Taksim Dayanışması hakkında hazırlanan polis fezlekesinde, Taksim Dayanışması’nın 27 Mayıs’tan sonra Twitter hesabından yapılan duyurular sıralanmış ve dayanışma, Twitter, Facebook ve internet sitesi üzerinden halkı sokağa dökmekle, Gezi Parkı’nı işgal edip kamusal alan olarak kullanılmasının önüne geçmekle, polisi kötülemekle, esnafı maddi zarar uğratmakla ve yaralamalara neden olmakla suçlanmıştı. Deliller arasında, “Taksim Dayanışması” yazılı bir de önlük vardı.

Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman ifade verme işleminin tamamlanmasının ardından şu tweet'i attı: "Az önce Başbakanlık toplantısı ve Gezi Parkı'na katıldığımız için ifade verdik, hukuksuz çağrıldığımızı söyleyerek tüm suçlamaları reddettik."