Taksim Dayanışma üyelerinin evi boşuna aranmış

Taksim Dayanışma üyelerinin evi boşuna aranmış
Taksim Dayanışma üyelerinin evi boşuna aranmış
Taksim Dayanışması üyelerine gözaltı işlemleri sırasında yapılan ev araması için çıkarılan mahkeme kararı iptal edildi. Evlerde bulunanlar artık delil değil.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Taksim Dayanışma üyelerine gözaltı işlemleri sırasında ev arama kararı çıkarılmıştı. Taksim Dayanışma üyelerinin aramaların usulsüz yapıldığına ilişkin itirazları mahkeme tarafından kabul edildi.

Taksim Dayanışma üyelerinin evinde ele geçirilen baret, bilgisayar, güneş gözlüğü ve maske gibi eşyalar artık delil değil. Dayanışma avukatları şu anda Vatan'da bulunan İstanbul Emniyeti'ne alıkonulan eşyalarını geri almaya gidiyor.

Mücella Yapıcı'dan 'nezarethanedeki utanç'


"ALIKONULAN EŞYALAR İADE EDİLECEK"
Radikal'e konuşan Avukat Yıldız İmrek, arama kararı usulsüz olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Arama kararında, arama kararı çıkarılanlar hakkında hangi suç ile suçlandıkları ve ev aramasında ne aranacağı belli değildi. Sadece gözaltındakiler için değil, evde bulunan herkes için de verilmiş bir arama kararıydı bu. Bizde bu usulsüzlüğü dile getirerek müvekkilim Ender İmrek için iptal kararı istemiştik. Dosyaya bakan İstanbul 34. Sulh Ceza Mahkemesi dosyayı bile görmeden kararımızı reddetti. İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi ise yapılan itirazımızı haklı buldu ve itirazımızı kabul etti. Şu anda arama ile ele geçirilen bütün eşyaların iade edilmesi gerekiyor. Bu başvurunun ardından evi aranan diğer Taksim Dayanışma üyeleri adına da başvuru yapmıştık. Bütün arama kararları için son olarak İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi de iptal kararı verdi.

Taksim Dayanışma serbest!