@idrisemen

Taksim Dayanışması başlamadan, müdahale başladı

Taksim Dayanışması başlamadan, müdahale başladı
Taksim Dayanışması başlamadan, müdahale başladı
Taksim Dayanışması'nın eylemi başlamadan polis meydanı boşaltmak için müdahaleye başladı. Meydan'da ve İstiklal Caddesi'nde plastik mermili ve TOMA'lı çevik kuvvet müdahalesi yaşandı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi
İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla yolsuzluk ve rüşvet protestosuna gelmek isteyenler eyleme başlamadan polis müdahalesi başladı. Taksim, Harbiye, Cihangir, Sıraselviler, İstiklal Caddesi gibi farklı noktalarda polisle eylemciler karşı karşıya gelirken gazlı, TOMA’lı, plastik mermili müdahaleye eylemciler havai fişeklerle karşılık verdi. 70’den fazla kişi gözaltına alındı.

Saat 18.00’den itibaren Gezi Parkı ve meydanı kapatan polis önce Cumhuriyet Anıtı önünde pankart açan 50-60 kişilik gruba müdahale etti. Daha sonra Dayanışma tarafından, ‘demokratik tepkiye izin verilmemesini protesto için açıklamanın iptal edildiği’ duyurulsa da polisin müdahalesi sona ermedi. Radikal muhabiri Elif İnce de olaylar sırasında plastik mermi ile hafif yaralandı.

Olaylarda bir havai fişeğin isabet ettiği binanın 2. katında yangın çıktı. Yangını söndürmek için gelen itfaiye ekipleri, göstericiler ve polis arasında zor anlar yaşadı.

İZMİR

İzmir'de Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda toplanan grup ' Hükümet istifa', 'Zindanlar boşalsın hırsızlara yer kalsın' sloganları attı. Grup, daha sonra Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yürüyüşe başladı. Buradan ayrılan bir grup ise İzmir Valiliği önüne kadar yürüdü. Burada bir süre slogan atan grup ile bazı sivil polisler arasında arbede yaşandı. Alsancak'ta da eylem düzenlendi.

ANKARA

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonları nedeniyle AKP Ankara İl Başkanlığı'na yürüyen eylemcilere, polis gazla müdahale etti.

Kızılay Meydanı'nda akşam saatlerinde toplanan değişik gruplar, 'Hükümet istifa', 'Yolsuzluklara Hayır' şeklinde sloganlar attı. Gruplardan bir bölümü Mithatpaşa Caddesi üzerinde araç trafiğinin içine girerek AKP İl Başkanlığı'na yürüyüşe geçti. Bu gruplara da müdahale oldu.


  http://www.radikal.com.tr/1168320116832012

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İzinli ve ya İzinsiz - Odekan

  İzinli ve ya izinsiz gösteri yürüyüşü yapmak Türkiye topraklarında her bireyin ve toplumun hakkıdır. Bu hukuken de bu şekildedir. Hatta ve hatta kolluk kuvvetlerinin ilk amacı gösteri yürüyüşünde oluşabilecek kargasaları onlemek ve gosteri yürüyüşünü düzenleyen kişileri korumaktır. Orantısız güç, plastik mermi ve gazla iktidar azalan ömrünü uzatmaya çalışmaktadır. Tarihte bir çok örnekleri vardır ve hepsinin sonu yok olmak olmuştur.

  Geçmie dönüş.. - karçiçekleri

  Artık bu ülkede yargının bağımsız olduğuna, devletin bir hukuk devleti olduğuna, bireyin demokratik haklarını ve tepkilerinı serbestçe kullanabileceğine inancım kalmadı. Hangi ülkede, kabilede bile, hırsızı yakalayanı suçlu, hırsızı mağdur görebilirsiniz. Vay halimize !Bu günlerde yaşadıklarımız eski nTürkiyedekiler gibi.

  yine yeniden - umutozgenc

  gaza suya alıştı bu çocuklar. inadı bırak oligarşi suyun ısındı artık

  aklı ve ruhu esir alınanlar - dersim kartalı

  Demokratik hakkını kullananı yuhalar polis gazladıkça copladıkça çoşar sevinir aklına gelmez oysaki kendisi de aynı koşullarda yaşar aynı dertlerden muzdariptir amma velakin kendisine başarı diye bir takım resmi rakamlar sunulur oo der padişahım çok yaşa Hükümet ülkemize çağ atlatıyor bak cari açık azalmış diye ama bu kara paranın altın ile yıkanmasından oluyormuş ne gam!

  NE AKP, NE CEMAAT..... - jazzm78

  Sol liberteryan, sosyal liberal,çevreci bir hareketin ne cemaate nede akp ye yakın olma ihtimali yoktur.Taksim dayanışmasının bundan önce yaptıkları olumlu işler gelecek dönemde yapabileceklerinin göstergesi. Polisin sert müdahalesinden yılınmayacağı da açık. Benim anlamadığım diğer yorumlarda çatışan 2 taraftan birisi olunması gerekiyormuş gibi yazılmasına anlam veremedim. Yolsuzlukla birden çıkmadı yıllardır devam ediyordur. Fark eskiden iki tarafta bundan nemalanırken cemaatin ses çıkarmaması. Tabi bizim gibi iki yakanın yönetiminde olmayanlar gerçekten bu çatışmanın neden başladığını bilemeyiz.

  öyle ya... - snmztrk

  yalan söylemediği için din adamının, yaralı tedavi ettiği için doktorun, kitap yazdığı için gazetecinin, hak savunduğu için avukatın tepesine binilen ülkede hırsızı yolsuzu savunmak da dilinden allah adını düşürmeyenlere düştü haliyle. yalnız düşünüp taşınıp anlayamadığım şu: 35 yaşındayım, bugüne kadar "ne söylersen söyle ne yaparsan yap her zaman arkandayım, en doğrusunu sen bilirsin" dediğim kimse olmadı. zira hem mantıken bir insanın her daim haklı olması mümkün değil, hem de bunu yaparak o insana iyilikten çok kötülük etmiş olurum. onu doğruya yönlendirmek şöyle dursun, yanlışında ısrar etmesine sebep olurum. bu kafa ne kafasıdır arkadaş??? havayolu emekçileri havaalanında eylem yaparsa yasak, akgençlik miting yaparsa değil. taksim'de hırsıza hırsız demek yasak, beyazıt'ta noel baba bıçaklamak serbest. sabahın 5'inde evinden gözaltına alınan gazeteciyse yargıya yol verin geçsin, bakanın oğluysa kaka yargı pis yargı... konsept bu yani. hakkını vermek lazım, en azından çifte standart konusunda bir iç tutarlılık mevcut.

  Solcu yine solcu - Bratz

  Lütfen arkadaşlar solculara duydugunuz bu kini ve kıskançlıgı bu haber altında yansıtmayın sizi dahada batırabilir