@idrisemen

Taksim Dayanışması başlamadan, müdahale başladı

Taksim Dayanışması başlamadan, müdahale başladı
Taksim Dayanışması başlamadan, müdahale başladı
Taksim Dayanışması'nın eylemi başlamadan polis meydanı boşaltmak için müdahaleye başladı. Meydan'da ve İstiklal Caddesi'nde plastik mermili ve TOMA'lı çevik kuvvet müdahalesi yaşandı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi
İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla yolsuzluk ve rüşvet protestosuna gelmek isteyenler eyleme başlamadan polis müdahalesi başladı. Taksim, Harbiye, Cihangir, Sıraselviler, İstiklal Caddesi gibi farklı noktalarda polisle eylemciler karşı karşıya gelirken gazlı, TOMA’lı, plastik mermili müdahaleye eylemciler havai fişeklerle karşılık verdi. 70’den fazla kişi gözaltına alındı.

Saat 18.00’den itibaren Gezi Parkı ve meydanı kapatan polis önce Cumhuriyet Anıtı önünde pankart açan 50-60 kişilik gruba müdahale etti. Daha sonra Dayanışma tarafından, ‘demokratik tepkiye izin verilmemesini protesto için açıklamanın iptal edildiği’ duyurulsa da polisin müdahalesi sona ermedi. Radikal muhabiri Elif İnce de olaylar sırasında plastik mermi ile hafif yaralandı.

Olaylarda bir havai fişeğin isabet ettiği binanın 2. katında yangın çıktı. Yangını söndürmek için gelen itfaiye ekipleri, göstericiler ve polis arasında zor anlar yaşadı.

İZMİR

İzmir'de Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda toplanan grup ' Hükümet istifa', 'Zindanlar boşalsın hırsızlara yer kalsın' sloganları attı. Grup, daha sonra Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yürüyüşe başladı. Buradan ayrılan bir grup ise İzmir Valiliği önüne kadar yürüdü. Burada bir süre slogan atan grup ile bazı sivil polisler arasında arbede yaşandı. Alsancak'ta da eylem düzenlendi.

ANKARA

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonları nedeniyle AKP Ankara İl Başkanlığı'na yürüyen eylemcilere, polis gazla müdahale etti.

Kızılay Meydanı'nda akşam saatlerinde toplanan değişik gruplar, 'Hükümet istifa', 'Yolsuzluklara Hayır' şeklinde sloganlar attı. Gruplardan bir bölümü Mithatpaşa Caddesi üzerinde araç trafiğinin içine girerek AKP İl Başkanlığı'na yürüyüşe geçti. Bu gruplara da müdahale oldu.