Taksim Dayanışması: Burdayız, gitmiyoruz

Taksim Dayanışması: Burdayız, gitmiyoruz
Taksim Dayanışması: Burdayız, gitmiyoruz
Her türlü gösteri ve yürüyüşe yasaklanan Taksim, en kalabalık mitinglerinden birini yaşadı. Tencere tava marşını söyleyen on binler, "Gitmiyoruz" dedi.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim Dayanışması’nın organize ettiği miting on binlerce insanın katılımıyla gerçekleşti. Son yıllarda görülmemiş büyüklükte bir kalabalık meydanı doldurdu. Gezi Parkı’nda ise adım atacak yer kalmadı.
Taksim Meydanı’nın tam ortasında büyük bir sahne kuruldu. Taksim Dayanışması adına konuşan Mücella Yapıcı, “Biz halkız, burdayız, taleplerimizi almadan gitmiyoruz” dedi. Taksim Dayanışması’nın çağrısı sonucunda dün sabah saatlerinden itibaren çok sayıda grup Taksim’in değişik noktalarında toplanarak Taksim Meydanı’na geldi. Taksim Meydanı ilk bakışta bir zamanların Eminönü’ne benzedi. Karpuz satanlar, sucular, çay ocakları, ananasçılar, tişörtcüler.... Saymakla bitmez. Arabasına Che Guera afişi asan karpuzcuda bir tabak karpuz 4 lira, üzerinde ‘TOMA, Çapulcu” yazan tişörtler 10 lira, muz 1 lira, orta boy Türk bayrakları 5 lira...
Sivil toplum örgütleri ve siyasi oluşumlar da alanda standlar açıp broşür dağıttı. Kimi ‘direnişe destek’ kutularıyla bağış topladı. Mücadele Birliği gibi bazı grupların standlarını polis barikatlarından yapması kayda değer bir detaydı. Taksim Dayanışması yazılı önlükler giyen görevliler düzen sağladı. Grup Bandista’nın şarkıları eşliğinde miting başladı. 

‘Milyonlarca kişiyiz’ 

Meydandaki sahnede Taksim Dayanışması adına Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkanı Mücella Yapıcı bir konuşma yaptı. 27 mayıs günü ağaçlara sahip çıkanlara polisin acımasızca saldırdığını ifade eden Yapıcı, şöyle devam etti:
“5 ağaç için verilen mücadelede halkın en geniş kesimlerinin katıldığı demokrasi mücadelesine döndü. Demokratik katılım kanallarını bütünüyle yok eden, kendisinden olmayanları yok sayan, bilimsel sanata saygı duymayan bir iktidar anlayışını reddediyoruz. Başbakan direnişçilere 3-5 çapulcu dese de milyonlar olduğunun farkında. Bizi marjinaller diye karalamaya çalışsa da haklılığımızın farkında. Sadece Topçu Kışlası’na değil, 3. Köprü, Kanalistanbul ve 3. havalimanı projelerine, HES’lere karşı da bir itiraz var. Bu ülkeyi seviyorsanız polis şiddetini durdurun. Parkımızı geri verin. Biz halkız, buradayız ve taleplerimizi almadan hiç bir yere gitmiyoruz.”
Yapıcı’nın ardından Kardeş Türküler Gezi Parkı olayları için bestelediği ‘Tencere tava, hep aynı hava’ Boğaziçi Üniversitesi Caz Korosu’nun, ‘Çapulcu musun vay vay...’ şarkılarını söyledi. On binlerce kişi şarkılara eşlik etti.
Mitinge KESK, İstanbul Tabip Odası, TMMOB, DİSK, EMEP, CHP , ÖDP, TKP, BDP gibi emek örgütleri ve siyasi partiler katılırken, HDK İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, BDP’li milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen de katıldı.


  http://www.radikal.com.tr/113693011369308

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Pankart - Canbaba68

  Birde şu marijinal sol örgütçüklerin pankart flama hastalığı olmasa ne güzel olur. Kafalarına hala dank etmiş değil. O astığınız devasa İbrahim kaypakkaya afişleri, o devasa solaganlarınız, çarşaf çarşaf bildirileriniz zerre kadar etkilemiyor insanları. Yüzleri ifade etmeyen sayılarınızla dev gibi görünmeye çalışıyorsunun ama nafile. Kitlesel mitinglerde alanların en önlerini kapma yarışınız, parngartalrı insanların ve kameraların gözlerine sokma yarışınız baydı artık. Komik duruyorsunuz. Tayyip her sıkıştığında sizlerin adlarınızı anması sizleri çok mutlu etsede bizleri etmiyor. Geçiniz bunları artık...

  yüz binler - sakar47

  el mı yaman bey mı yaman göreceğiz, her şeyi yasakladın kimseden ses çıkmadı şımardıkça şımardınız, bu halk bir ayağa kalkmasın, bir defa ayağa kalktı 7 düveli kovdu Türkiye'den şeriat heveslilerini de Arabistan'a gönderecektir

  Mütemadiyen yakınıyor , suçluyor.. - eozyurekli

  AKP liderinin deyişiyle 3-5 çapulcunun yarattığı bazı olaylar var. O olaylar her ne ise , iktidarın yani AKP ve liderinin çözmesi gereken olaylardır. Bir tarafta , AKP liderinin deyişiyle 3-5 çapulcunun yarattığı olaylar ; diğer tarafta , kendi deyişleriyle bölgenin en güçlü ve en hızla kalkınan , ağzına kadar döviz ve altın rezervi ile dolu hazinesiyle , güçlü merkez bankası ve maliyesiyle , son derece çevik "çevik kuvvetiyle" , TOMA sıyla, biber gazıyla , her şeyden önemlisi yüzde ellisiyle AKP hükumeti.. AKP hükumeti ve lideri , kendi deyişiyle 3-5 çapulcunun yarattığı olayları çözeceğine ne yapıyor?Mütemadiyen konuşuyor, yakınıyor , suçluyor.Günde 100 konuşma yapıyor. Hava alanından evine gidene kadar 6 yerde duruyor konuşuyor. Oysa ki iktidar ; yakınma , suçlama yeri değildir. Çözüm bulma yeridir. Eğer suçlu varsa suçluları Adalete teslim etme , eğer faiz lobisi var sa , deşifre etme , oyunlarını bozma iktidarın görevidir, muhalefetin değil.

  Özgürlük - surrealist_tr

  Her şey serbest,kimsenin burnu kanamıyor gece bile.Otorite ve devlet baskısı olmadan insanlar özgürce eğleniyor,taleplerini dile getiriyor.İnanılmaz bir atmosfer.İnsanlar özgürlüğün tadını alıyor.geriye baktığımızda nasıl baskı altında yaşadığımızı anladık.Sanki devrim günleri gibi.John Reed oarada olsaydı neler yazardı acaba denekten kendimi alanıyorum.

  İSLAMCININ İSTEDİĞİ İNSAN PROFİLİ... - bander

  İslamcıların ve dolayısyla RTE nin istediği insan profili çağdaş insan profilinden çok uzak...ekmeğini, suyunu ver sesini kessin otursun köşesinde, hiçbir şeye kafasını yormasın, hiç bir şeye karışmasın...hedeflenen bu insan profiline ilk defa cemaat evlerinde rastladım...islamın mantıksal kurgusu sorgulandığında; 'boşver fazla sorgulama nasıl olsa bizim aklımız ermez' karşılığı en sık karşılasılan cevaptı...

  anlayana - genco940

  Tencere tava hep aynı hava bestesi senden, güftesi bizden. Ama unutmaki Tencere dibin kara, senin ki bizimkinden de kara. Mart 2014 dü neden bekliyoruz ki Eylül 2013 e sumu çıkmış.

  BİLMEM ŞU FELEĞİN MAZLUMDA NESİ VAR? - m.rozbilen

  Şu işe bakar mısınız biri demokrasi,hak hukuk,adalet,özgürlük,özel hayatına karışılmama,sağlıklı bir çevre ve en önemlisi demokratikleşme adımlarının atılması talebinde bulunuyor, öteki bunları tanımama inadını sürdürüyor.Halkın, talepleri için yapmaya çalıştığı toplantı ve gösteri protestolarını şiddetle bastırmaya,karşı gösteri yapmaya akıl erdiremiyoruz.Sayın Arınç'ı "biri bizi uyarması,silkelemesi gerekir" sözü çok anlamlıdır.Sayın Arınç, Başbakan yokken başlattığı uzlaşma ve yumuşama girişimlerinin havada kaldığının üzüntüsü içinde.Başbakan çok agresif ve inciten bir dil kullanıyor.Bundan vazgeçmesi mazluma kulak vermesi gerekir.