Taksim Dayanışması: Esnafı iktidar mağdur etti

Taksim Dayanışması: Esnafı iktidar mağdur etti
Taksim Dayanışması: Esnafı iktidar mağdur etti
Taksim Dayanışması dün gece yaşanan polis müdahalesi, gözaltılar ve 'esnaf tepki gösterdi haberleri' ile ilgili bir açıklama yaptı.

Radikal.com.tr - Gezi Parkı'nın dün açılmasının ardından parka gitmek istediklerini ancak engellendiklerini belirten Taksim Dayanışması, Taksim esnafının zarar etmesinin nedeninin önce masaların kaldırılması, ardından inşaat ve son olarak Gezi sürecindeki polis müdahaleleri nedeniyle siyasi iktidar olduğunu savundu. Dayanışma'nın açıklaması şöyle:

08 Temmuz Pazartesi günü; İstanbul Valisi’nin Gezi Parkı’nın halka açıldığı beyanı üzerine Dayanışmamız, halkımızla birlikte aylardır sürdürdüğü meşru ve haklı mücadelesi sonucu kazandığı Parkı’na gitmek istemiş ancak yine polisin olağanlaşan şiddeti ile karşı karşıya kalınmıştır.
Gelişmeleri ve gözaltlılara dair açıklamalarımızı dün gece ve bu sabah kamuoyuna duyurduk. Şunu baştan belirtmek isteriz ki; Taksim Dayanışması taleplerinden ve kararlılığından vazgeçmeyecektir.
Dayanışmamızın 9 Temmuz Salı günü yaptığı toplantı notlarını basın ve kamuoyu ile paylaşıyor ve dayanışmaya yapılan saldırı, gözaltılar ve sonrasında yaşanan hukuksuzluğa karşı mücadelemizi halkımızla birlikte sonuna kadar sürdüreceğimizi duyuruyoruz: 

1- Bu mücadele sürecinde gözaltına alınan ve tutuklu bulunan tüm yurttaşlarımızın serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. 

2- Gözaltında olan Dayanışma temsilcilerimizden ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nden Mimar Mücella Yapıcı’nın ev araması; savcı olmadan, atılı suçlama ve ne arandığına dair hiçbir bilgi olmadan yapılmaktadır. Hukuksuzluğa itiraz eden avukatlar ise Çevik Kuvvet çağrılacağı tehditlerine maruz kalmışlardır. Dayanışma bileşenlerimizden İstanbul Tabipler Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, HDK Yürütme Kurulu Üyesi Ender İmrek ve Haluk Ağabeyoğlu'nun evlerinde de bu hukuksuz aramaların devam ettiği bilgilerini almaktayız. Basın emekçilerini bu hukuksuzluğu teşhir etmeye ve halkımızı bilgilendirmeye davet ediyoruz. 

3- Taksim Dayanışması yalnız değildir. 9 Temmuz 2013 Salı akşamı yurdun ve İstanbul’un dört bir yanında gerçekleşecek forum ve etkinliklerde Dayanışma'ya yapılan hukuksuz müdahale halkımızdan hak ettiği cevabı bulacaktır. 

4- Saat ve günü daha sonra belirtilmek üzere, Dayanışma temsilcilerimiz adliyeye sevk edildiklerinde halkımızı birlikte durmaya ve tüm gözaltına alınan ve tutuklananlara sahip çıkmaya çağırıyoruz. 

5- Dayanışmamızın hem bileşenleri hem de etkinlikleri bütünüyle yasal, meşru, Anayasa dâhilinde ve barışçı niteliktedir. Bu süre içinde haklarımızı kullanmamızı hukuksuz ve zorla engelleyen, kamuoyunu yanıltan, halka şiddet uygulayan bütün kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız. 

6- Bu süreç içinde yaptığımız bütün etkinlikleri halkımızla birlikte milyonlar olarak sahipleniyoruz. Eğer parkların, meydanların, kamusal alanların halka açılmasını istemek suç ise kendimizi ihbar ediyoruz. Halka uygulanan şiddetin durdurulmasını istemek suç ise kendimizi ihbar ediyoruz. Başta toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı olmak üzere, Anayasal haklarımızı kullanmak suç ise kendimizi ihbar ediyoruz. 

7- Öte yandan, önce masa/sandalye terörü, arkasından inşaat ve kepçelerle ve arkasından polis saldırıları sonucu oluşan Taksim Esnafı’nın mağduriyetinden doğrudan ve açık olarak siyasi iktidar ve onun kamu görevlilerinin suçlu ve sorumlu olduklarını ilan ediyoruz. 

8- Beş yurttaşımızın hayatını kaybetmesinden, binlerce insanın yaralanmasından, onlarcasının kalıcı sakatlıklarla karşı karşıya kalmasından doğrudan ve açık olarak siyasi iktidar ve onun kamu görevlilerinin suçlu ve sorumlu olduklarını ilan ediyoruz.

Biz haklı, demokratik ve meşru taleplerimizi savunmaya devam edeceğiz. Gözaltına alıp yargılamaya çalıştığınız Dayanışma Temsilcileri değil, Anayasanın ve uluslararası insan hakları sözleşmelerinin tanıdığı haklar ve özgürlüklerdir. Haklarımız, özgürlüklerimiz ve dayanışmamızdan vazgeçmeyeceğiz. Dayanışma Temsilcilerimizin yanında halkımızla birlikte Çağlayan’da olacağız.  http://www.radikal.com.tr/114111411411144

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TAKSIM DAYANISMASINDAN INCILER - Equalizer001

  Taksim Dayanışması: ?Esnafı iktidar mağdur etti? demis. Takism Dayanismasi politik dil ile konusuyor ama ne istedigini bilmeyen, basi-bozuklar gibi hareket ediyor. Bir insan ayaga kaltigindan ne istedigini soylemeli, ve istedigi sey rasyonel olmali. Ne istiyor Taksim Dayanismacilari? Neden hukumetin gosterdigi yerde toplanip isteklerini medeni insanlar gibi soylemiyorlar? Istanbulda tek Meydan Taksim mi? Bir de utandmadan kalkimislar Beyoglu esnafini hukumet magdur etti diyorlar. Bence bu hukumet nefretcileri sosyo-koministler ne istediklerini, bilmiyorlar. Kimileri Yesil alan diyor, kimileri agac diyor, kimileri internetime dokanma diyor, kimisi de parkta kocamla opsebilir miyim (?) diyor. Bilemiyorum, belkide Bernard Russel hakli; ?İstediğiniz bazı şeylere sahip olamamak, mutluluğun bir parçasıdır.?

  Taksim Dayanışması da ne yav - Zeki Vatandaş

  Bu Dayanışma bütün ahengi bozdu bence. Bir tür kibir var ve Gezi olaylarını destekleyen biri olarak bu canımı sıkıyor. Ve bir de fark ettiniz mi bilmiyorum ama Gezi olayları sırasında protesto AK Parti'ye karşı oldu, belki Erdoğan hakkında daha çok ama televizyon programlarının %99u Gezi'deki gençleri konuştu, iktidarı değil. İktidar hakkındaki tek konu polis meselesiydi ama aşırı özelleştirmelerden, baskıcı basın özgülüğü kısıtlamalarından, Meclis'in yasaları ne kadar verimsiz ve özensiz hazırladığından pek bahsedilmedi, istisna oldu bunlar. Bence hükümet ve medya el ele verdi ve müthiş bir dikkat dağıtma sergiledi. Helal olsun valla adamlar yapıyor

  .......... - rapala

  mantik olarak gezi parkina gelmis olan insanlar, otelde kalmasalarda herturlu ihtiyaclarini civar esnaftan karsilaycaklari icin gunluk cirolarina olumlu etkisi mutlaka olacakti..nedense ileri demokrasi diyen imamlar en ufak pretosto gosterisinde panige kapilip polisi halkin uzerine saliyorlar,belediye kulturu ve tecrubesiyle durduk yerde kriz ustune cikariyorlar, daha da kotusu kibirleri ve korkulari yuzunden bu krizleri yonetmeyide beceremiyorlar bu gayet dogal son 10 senede gerekli tecrube ve yeteneginin yeterli olduguna degil badem biyikli oldugu icin bakan,vali,burokrat,polis muduru vs vs yaptiklari yeteneksiz veya yetersiz devlet kadrosu olusturdular ve sonuclar ortada..camur,iftira atarak siyrilmaya calismalarida acz icinde olduklarinin gostergesidir

  İKİ İNATÇI KEÇİ - Germiyen

  İktidar ve göstericilerin inadı "Temel idi Cemal idi" inadına dönüştü;)