Taksim Dayanışması: Halkın yaşam ve özgürlüğünü referanduma sunamazsınız

Taksim Dayanışması: Halkın yaşam ve özgürlüğünü referanduma sunamazsınız
Taksim Dayanışması: Halkın yaşam ve özgürlüğünü referanduma sunamazsınız
Taksim Dayanışması Gezi Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada temel haklar ve özgürlüklerin oylama konusu yapılamacyacacğı ve halkın yaşam özgürlüğünün referanduma sunulamayacağı vurgulandı

İşte açıklamanın satırbaşları:

Gezi Parkı yaşamdır. Yaşamsal haklarımızı her yerde savunmaya devam ediyoruz. Temel haklar ve özgürlükler oylama konusu yapılamaz. Halkın yaşam özgürlüğünü referanduma sunamazsınız.

14 Aralık 2009 “Ülkemizinde imzaladığı belgelerde sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı, referandum konusu haline getirilmeyeceği açıktır”
Bugün geldiğimiz süreç bu hak ve taleplerin ifadesidir.

Tehdit dilinin sürdüğünü görmekteyiz. Kaldı ki önce Danıştay Başkanı'nın, sonra Başbakan'ın ifadelerinden referandumun hukuki olmadığı anlaşılmıştır. Somut adımlar kapsamında, kamu denetçiliği kurumu, Taksim Dayanışması’nın görüşüne başvurmuştur.

Parkına ve yaşamına sahip çıkanlarla, beton isteyenler arasında çıkan tartışma çıkmasının, bir kez daha bu nedenle kutuplaştırmanın çok tehlikeli olduğunun farkına varılması gerekiyor.

Çadırlarda kalan günlerce kalan genç bunun için gelmedi. Bu sözü duymak için bu yüzden doldurmuyor. Bu saldırılar referandum yapılsın diye yaşanmadı. Referandum hiç gündem olmadı. Alanların talepleri nettir, insanidir, hukukidir. Bunun için AP’nin açıklamaları açıktır. Taleplere yönelik atılacak adımlar çok önemlidir.

Bu nedenlerle başta hükümet olmak üzere, bütün yetkililerin yeni kutuplaşmaya yol açmayacak çözümlere harcamalarını bekliyoruz. Hızlı ve sonuç alıcı adım atılmasını bekliyoruz.

Tüm bu gerekçelerle, ilk oturduğumuz gündeki gibi türkülerimizle kitaplarımızla uyku tulumlarımızla çadırlarımızla Gezi Parkı’nda olmaya devam edeceğiz.

Yaşamımız her koşulda savunmaya devam ediyoruz. Taksim bizim, İstanbul bizim.

Hükümetin denetlenebilir adım atmaya bir kez daha davet ediyoruz. Biz buradayız ve bir yere gitmiyoruz.


  http://www.radikal.com.tr/113747811374787

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kısacası halkın %60 - %80'lik kısmının desteklediği HAKLI bir mücadele - HainKurt

  demissin, halukaka... o zaman referanduma karsi cikmaman lazim degil mi guzel kardesim? Halk ne derse o olsun demek cozum degil mi simdi? Referandumdan nasil olsa 60-80% cikacak, sorun ne? hadi gidin evlerinize de banyonuzu yapip adam akilli uyuyun, uykusuzluk basiniza vurmus demek ki :)

  polis şiddeti - kullaniciadlikisi

  hala polisin öldürdüğü 3 gencin ve düşen polisin sorumluluğunu protestocular da bulan var. oksijen düşünebilmek için neden bu kadar önemli anladınız mı şimdi?

  alevi koylerine camiler referanduma goturulseydi? - radi11

  dun, Radikal gaztesinin yaptigi "kislaya demokrasi" basitciligi elestuirmek istedim. evet aynen oyle hak ve ozgurlukler referndum demokrasi degil fasizm olur. Alevi koylerine zorbalik yapip camiler yaptiniz imamlar gnderdiniz. Peki alevileer sordunuz mu? Haksilik degil mi? Zorbalik degil mi? Hani diyelim eger bir mahallede tuvalet-yapilip yapilamayacagi ilk one o mahalle halkina sorulmaldir. o mahallede kzilarin etek giyi giyemeyecgi oje kullanip kullanamaycagi his kimsenin haddi degil. Ne yazkki Erdogan ve ceversindekilerimn demokrasi anlayisi faszimden de better. Herhalde tek otoriter gordukleri diyanettir, imamlardir.

  Hala anlamayanlar var - halukaka

  Bakıyorum da geceden iyi AKP'li yorumcu yapmış buraları. Hala da anlamamışlar bütün bunların neyle ilgili olduğunu. Olay iki ağaç olayı değil arkadaşım. Olay, vakti zamanında ayaklanan şeriatçıların pabucunu eline verip, kışlasını yıktığımız yere o irticai olayların simgesi kışlanın replikasının yapılması olayı. Olay, o irticai olay ve simgesi kışla üzerinden özgürlükçü Türkiye halklarının baskı altına alınması olayı. Olay, Türkiye'de artık AKP'lilerin her köşeyi tutmuş olması ve AKP'li olmayana nefes aldırmıyor olması olayı. Olay, meydanı baskıcı, faşist diktatörlere bırakmama olayı. Bu, Atatürkçü laikçi kesim için de, Alevi kesim için de, solcu kesim için de, dindar olup da Amerika'nın kucağına oturmayı reddeden onurlu kesim için de, AKP tarafından alenen haklarına tecavüz edilen tüm diğer kesimler için de bir özgürlük mücadelesi. Kısacası halkın %60 - %80'lik kısmının desteklediği HAKLI bir mücadele. İç savaştan önceki emniyet sübabı. 4 kişi hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. Üzüldük elbette. Ama 4 değil 4000, 40 bin kişi de ölecek olsa BU VERİLMESİ ZORUNLU BİR MÜCADELE. Bu mücadele hakkıyla verilip kazanılmazsa olabilecekler çok daha vahim çünkü.

  temel hak derken ? - cessase

  ağaçların kesimine/taşımına karşı çıkmayı; yaşama hakkıyla, kişi dokunulmazlığı hakkıyla, eğitim hakkıyla, sağlık hakkıyla bir mi görüyor eylemcilerimiz? Haklı/haksız yaftalamasına girmeden bakacak olsak Gezi'deki hangi eylemci bu eylemlerde 4 insanın hayatının sonlanacağını en baştan bilse, malum eylemlere girişirdi ? İnsan hayatından daha değerli olan nedir ? İnsan hayatından daha değerli olan şey insanın özgürlüğüdür ve o da düşünce kanaat ve ifade özgürlüğü ile çalışır demokrasilerde."olay 3-5 ağaç değil sen daha anlamadın mı?" sloganı da ona hizmet etmektedir anladık:) da bu bir hak değildir özgürlüktür..yani kişi düşünce kanaat ve ifade özgürlüğü hakkına sahiptir ama düşünce kanaat ve ifade özgürlüğü çerçevesinde söylediklerinin/istediklerinin kabul görmesi, kabul görmezse de bir yerleri ucu açık şekilde işgal etmesi hakkına sahip değildir.

  hukumete hayir, refaranduma hayir, neye evet peki? - HainKurt

  butun bunlar, 600 agactan 70-80 adedinin adresi degismesin diye mi oluyor gercekten? yaw biriakin bu isleri de, o 70-80 agac yerine gidip birer agac da siz dikin, bu dunyada birer dikili agaciniz olsun... her gun bir agac dikseniz, 15 gunde (1 milyon gostericiyi hesaba katarsak), su an 15 Milyon agacimiz olurdu... giden 70-80 olsun, gelecek 1.5M agaca bak... anlamak imkansiz... hukumete hayir, refaranduma hayir, neye evet peki? bu durumda her konuda, 3-5 kisi cikip birseylere hayir diyecek, referandum da olmasin, bizim dedigimiz olsun mu diyecek... halkin kararina saygi duymayip, 3 kisinin verdigi karara mi evet dememiz gerekir? o 3 kisi her zaman yanilabilir, ama halk yanilmaz, yanilsa da kendim ettim kendim buldum der sonunda... o olmaz bu olmaz dersek, hicbirsey yapilamaz, cunku her konuda birseylere karsi cikanlar olacak, hicbir zaman 100% ayni fikirde olamaz... ne olacak simdi? cik isin icinden cikabilirsen :)

  Mubarek'de her konuyu referanduma gotururdu... - Turk

  Devrik Misir Baskani Mubarek, uzlasmaz, hemen hemen her konuyu referanduma gotururdu. Her referandumdan da yuzde doksanlarda (% 90) destek alirdi...