Taksim Dayanışması: Tüm meydanlar halka açılsın

Taksim Dayanışması: Tüm meydanlar halka açılsın
Taksim Dayanışması: Tüm meydanlar halka açılsın
Taksim Dayanışması, parkta eylemliliğin devam edeceğini duyurdu ve Türkiye'nin tüm meydanlarının halka açılmasını talep etti
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

80 bileşenden oluşan Taksim Dayanışması, Gezi Parkı'nda bir basın açıklaması yaparak taleplerini duyurdu ve parkta eylemliliğin devam edeceğini bildirdi.

2011'de kamusal alan olan Gezi Parkı ve Taksim Meydanı'nı olduğu gibi korumak için kurulan dayanışmanın talepleri şöyle:

• Gezi Parkı, Park olarak kalacaktır. Ne Taksim’de Topçu Kışlası’na ne de tüm doğa ve yaşam alanlarımızın talanına izin vermeyeceğiz.

• Gezi Parkı’ndaki direnişten başlayarak halkın demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan, yüzlerce insanın yaralanmasına neden olan sorumlular, başta İstanbul Valisi, Emniyet Genel Müdürü olmak üzere derhal istifa etmelidir. Gaz bombası kullanılması yasaklanmalıdır.

• Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı, haklarında hiçbir soruşturma açılmamalıdır.

• Taksim başta olmak üzere Türkiye ’deki tüm meydanlarında, kamusal alanlarda toplantı, eylem yasaklarına son verilmelidir.
Açıklamadan öne çıkan bazı cümleler şöyle:

''Emekçilerin, işçilerin kazanımlarının yok sayılmasına, kentlerimizin, ormanlarımızın, suyumuzun talan edilmesine, okullarımızın satılmasına, hastanelerimizin kent dışına sürülmesine, mahallelerimizin kentsel dönüşüm projeleriyle yıkılmasına asla izin vermeyeceğiz.''

''... Tüm muhalif kesimlerinin, renklerinin buluşmasıdır. Türkiye tarihinde bu direnişle oluşan kırılma noktası şunu göstermiştir: halkın yaşamını etkileyen hiçbir konuda halka rağmen adım atamazsınız, atamayacaksınız. Baskılarınız, yasaklarınız, şiddetinizle halka boyun eğdiremediniz, eğdiremeyeceksiniz.''

''5 gündür süren direnişimiz iktidarın otoriter eğilimleri yükselterek, baskıyla, şiddetle, zorla, ülkeyi cezaevine dönüştürerek toplumun üzerinde yaratmaya çalıştığı korku atmosferinin sökmediği gösterdi. Direniş meydanlarından seslendiğimiz gibi: Bu daha başlangıç, mücadeleye devam edeceğiz.''


  http://www.radikal.com.tr/113596411359647

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  alanlar demokratik hak taleplerine tamamen açık olmalı . - okkes cavus

  bizim ülkemizde ikdidar anlayışı şöyle, sendikalar dernekler ve halk kesiminden eylemlilik esnasında mutlaka bunlar suç işleyebilir. polis bunların etrafını çevirecek izleyecek eyer hükümetin hoşuna gitmeyecek bir söylem ve eylemse derhal polis en aşağılık tavrıyla şiddetini kullanıp gazıyla copuyla dağıtacak. göz altına alacak göz altına alınanlara uyduruk iddilarla içeri atacak. işde ülkemizde gerçek durum bu halbuki bu tür eylemlerde polis provake etmeyince asla bir yanlış olay olmuyor. bunu binlerce kere gördük birde polisimizin yapısı halka rağmen hükümetin emrinde. hükümet vur derse vur dur derse dur kendi muhakemesi yok. idraki bi idrak konumda yazık tabi.......alanlar tamamen halkın olmalı. demokratik haklar orada anlatılmalı. polis asla orada olmamalı. bu halk ülkesini ve insanlar birbirini çok seviyorlar ........

  Islam, yeşil ve doğa duşmanı mı? - radi11

  AKP iktidarinda, Isalm en buyuk doga ve yesil dusmani olmustur. Ukenin yesil alanlari bir bir beto camilere cevrilmistir. Yesil alanlara yapilan butun camilerin ve diger beton yapilarin yikilmasi lazimdir.

  Helal size. - ozturk

  AVM olmayabilir, rezidans, otel ya da şehir müzesi olabilirmiş!!!!!! Niye anlamak istemiyor bu zihniyet? Taksim Gezi Parkı'nda hiç bir şekilde yapılaşma istenmediğini tekrar tekrar vurgulamak gerek.

  değiştirme çabası - berham

  1 mayısın öfkesiydi en çok buraya yansıyan.Bunu anlamadınız.kazı bahanesiyle insanları oradan uzak tutmaya çalıştınız.Size yer gösteriyoruz artık burayı terk edin dediniz.korkarım ama bunu daha çok beklersiniz.Taksim bizimdir bizim kalacak.

  Gerici iktidarların Sonu - Selimserincan

  Halkı zorla tek kalıba sokmaya,din baskısıyla köleleştirmeye,bilimsel gerçeklerden uzaklaştırıp ilkel şeriat düzenine doğru götürmeye çalışanların sonu, halkın gücüyle iktidardan alaşağı edilmektir.Din ile aptallaştırdığı insanların oyunu alarak sürdürdüğü iktidarını güçlendirmek için;diyanetin bütçesini 8-10 bakanlığın bütçesine denk yapmıştır bu iktidar.Daha rahat beyin yıkamak için.Daha rahat sömürmek için.

  İdeolojik körlük bu!! - yakamoz42

  İdeolojik Bağnazlık bu.İstanbul un her tarafı kapitalist binalarla dolarken neredeydiniz?.Asgari ücret açıklandığında neredeydiniz?.Amaç gezi parkı falan değil,chp ergenekoncuların,gezi protestosunun akepeyi yıpratma mitinglerine dönüştürülmesi, ama kimse yemiyor!!

  Evet - semapost

  Katiliyorum, destekliyorum!