Taksim Gezi Parkı'nda bir garip budama

Taksim Gezi Parkı'nda bir garip budama
Taksim Gezi Parkı'nda bir garip budama

Foto: Nejla Osseiran

Taksim Gezi Parkı'nda bulunan ve daha önce de tartışma konusu olan ağaçlardan bazıları bir gecede 'budandı'. Geriye sadece gövdesi kalan ağaçları gören çevreciler uygulamaya tepki gösterirken, belediye yetkilileri ise "rüzgar sebebiyle kırılan dalların düzeltildiğini" iddia etti.
Haber: ELİF İNCE / Arşivi

Taksim Gezi Parkı'ndaki bazı ağaçların kesildiğini gören kentlilerin aklına 'Topçu Kışlası'na hazırlık mı yapılıyor?' sorusu geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise kesimin sözkonusu olmadığını iddia ederek, "Taksim Gezisi'nde resimde görülen ağaçlarda kesim değil, rüzgar sebebiyle kırılan dalların düzeltilmesi sözkonusudur" dedi. 

Ocak ayının sonunda parktaki ağaçların kırmızı çarpılarla işaretlenmesi üzerine Taksim projesi kapsamında Topçu Kışlası'nın yeninden yapılması için parktaki ağaçların kesilmesine karsı çıkan kentliler harekete geçmişti. Lale Mansur'dan Mehmet Bekaroğlu'na birçok kişi ağaçları 'evlat edinmiş' ve "Taksim'in yaşayanı, çalışanı ile birlikte ele alınarak planlanmasını istiyoruz' demişlerdi. 

Gezi Parkı'ndan sorumlu İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü Beyoğlu Bölge Şefliği ise "Taksim Gezi Parkı'ndaki ağaçların kırmızı ile işaretlenmesi müdürlüğümüzün bilgisi dışında bulunmaktadır. Ayrıca Taksim Gezi Parkı'nda ağaç kesimi yapılması söz konusu değildir" demişti. Ağaçları kimin işaretlediği ise hala muamma.

"Kamuoyu hassas diye dokunmadık"
İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Teknik Müdür Yardımcısı, Orman Mühendisi İbrahim Dedeoğlu ise ağaçların kesiminin söz konusu olmadığını, kırılarak kopan dalların düzeltildiğini belirtti. "Yaklaşık 3-4 aydır ağaçların kuru olduğunun bilinmesine rağmen kamuoyunun hassasiyetine binaen dokunulmamıştı" diyen Dedeoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: "Haziran 2012 sonlarında hava değişimi ve rüzgar nedeniyle gerek vatandaş gerekse bölgedeki güvenlik birimlerinden kuruyan 3-4 ağaçtan dalların düşerek vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit ettigine dair şikayetler alınmıştır. Parka gelen ekipler kırılan ağaç parçalarını alandandan uzaklaştırmışlar ve kırılan kısımların tekrar düşme ihtimaline binaen düzeltme yapılmıştır. Ağaç kesimi işlemi yapılmamıştır, ağaçlar yaklaşık 3-4 aydır kuru oldugu bilinmesine rağmen kamuoyunun hassasiyetine binaen dokunulmamıştır. Söz konusu Gezi Parkı projesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile ilgili değildir"