Taksim Gezi Parkı'nda nöbete devam

Taksim Gezi Parkı'nda nöbete devam
Taksim Gezi Parkı'nda nöbete devam
Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi kapsamında, yol inşaatı yapımı gerekçesiyle ağaçların yıkılması Taksim Dayanışması Bileşenleri isimli bir grup tarafından protesto edildi. Saat 19.00'da park içinde toplanan yaklaşık 500 kişi park içine çadır kurdu.

İSTANBUL - Taksim Gezi Parkı'nın bir bölümünün dün gece yıkılmaya başlamasının ardından eylemciler parka akın etti. Eylemciler dün geceden itibaren bekleyişini sürdürüyor.

Taksim'i Yayalaştırma Projesi kapsamında dün gece yarısı Gezi Parkı'nın Asker Ocağı Caddesi'ne bakan kısmı iş makinaları tarafından yıkıldı. Yıkım sonucu bazı ağaçlar kesildi, bazıları hasar gördü.

Yıkıma engel olmak isteyen eylemciler dün geceden itibaren Gezi Parkı'na akın etti. Gündüz polisle eylemciler arasında yaşanan arbedenin ardından gece polislerin parktan çekildiği görüldü.

Bazı eylemciler çadır kurarak, bazıları da uyku tulumu ve battaniyelere sarılarak beklemeyi tercih etti. Gece nöbetine sinema ve tiyatro oyuncusu Şebnem Sönmez ve müzisyenler de katıldı.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Şebnem Sönmez, gündüz 16.00'dan beri parkta olduğunu söyleyerek, "Nöbet çizelgesine adımızı yazdırdık. Git diyecekler gideceğiz, gel diyecekler geleceğiz. Eğer parkın yıkılmasına engel olamazsak çok üzücü olur. Ama ben engel olabileceğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Sabaha kadar nöbet tutacaklarını söyleyen eylemcilere BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de destek verdi. Sırrı Süreyya Önder "Arkadaşlar dün geceden beri buradalar. Direniyorlar, gaz yiyorlar. Ben sadece dün geceden beri bekleyen arkadaşlara, örgütlenmeye ve itiraza dahil oldum. Ben sadece İstanbul milletvekili değilim. Ağaçların da vekiliyim. Biz bugün bunları püskürttük ama yarın yine gelirler. Bu neo-liberal sistemin iştahı bütün ormanları kesse yine doymaz. Asıl olan bir farkındalık yaratmak. Sanırım bu farkındalık yaratıldı. Büyükşehir Belediyesi bu usulsüz işten ricat ettiğini açıklayana kadar biz burada nöbet tutacağız. Her birimiz bir ağacın nöbetini tutacağız. Sabahleyin de kuşlara tekmil vereceğiz." dedi.

Karadenizli sanatçı Oktay Üst de "Karadenizli sanatçılar olarak, Karmate olarak yarın saat 18.00'da fidan dikip horon oynayacağız. Her diktiğimiz fidan için horon oynayacağız. Hepiniz fidanlarınızı getirin" dedi. Grup, yapılan açıklamaların ardından halay çekti. Eylemcilerin bekleyişi sürüyor.  (ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/1135395113539516

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gezi parkı canlı - ellialti

  http://www.livestream.com/revoltistanbul

  Sırrı Süreyalar önder olsun. - Cafer Bezgetiren

  Valla İstanbul milletvekili denilince bir tek Sırrı Süreyya Önder aklıma geliyor. Say deseler başka birini hatırlamam. Keşke diyorum, Sırrı Süreyyalar il genel meclislerinde, belediye meclislerinde, saz meclislerinde, millet meclislerinde daha çok olsa.. Siyasal hayatımız daha renkli, daha canlı ve daha güzel olurdu.

  Sol red etmeyi öğrenmeli, geleceği istemelidir - ellialti

  Sol artık, takvim günlerine tıkılı kalmayı bırakmalı geleceği istemeyi yeniden öğrenmelidir. Yılda bir gün "Taksim bizimdir" diye alana çıkmaya çalışan, gazlanan, cop yiyen herkesin bugün de orada olması gerekir. Taksim parkına sahip çıkmak, 1 Mayıs'a sahip çıkmaktır, iş kazalarında öldürülen işçiye, orada ağaç altında oturup bir simit yiyerek günü geçiren evsize sahip çıkmaktır, oradaki iki ağaca sahip çıkmak Karadeniz derelerine sahip çıkmaktır, oraya yapılacak "kışla"ya karşı çıkmak militarizme, savaşa karşı çıkmaktır, AVM olmasın burası demek tüketim toplumu olmayı red etmektir. Gezi parkında gece nöbetinde yakılacak bir ateş, görün bakın çok şeyi aydınlatacaktır. Gelin, ister parti flamalarınızı alın gelin ister iki kutu soğuk bira getirin.

  gezmekte yasak - müslüm çağ

  sana kutsal gelen bin yıllık çınar fiske vurulunca yıkılır birgün bura korumasız türkiye her yer ankara

  Selam olsun size. - citizen

  Doğayı ve şehirleri, kendi çıkarları için katledenlere, rant alanına çevirenlere karşı direnenlere... Helal olsun size.. Taksim'den, Çamlıca tepesine... Edirne'den, Ardahan'a, Van'a, Hakkari'ye.., sahillerden, ormanlara, göllere, yaylalara kadar... Her direnişe, her direnişçiye binlerce selam olsun...Doğa'nın ve şehirlerin laneti kendilerini katledenlerin üzerinde olsun...

  solun acizliği - kuken

  sol ne demekti? sosyal-demokratlık nedir? bu ülkenin demokratları, sol düşünürleri kimler? daha önemlisi bu ülkenin sol partisi hangisi? ne yazık ki Sayın Sırrı SÜREYYA ÖNDER tek başına bu görevleri üstlenmiş. diğer solcu geçinenlere yazıklar olsun...

  Yeşil Düşmanları - oilgaz

  Bunlar yeşil düşmanı. Nerde bir orman var, nerde bir doğa güzelliği var, oraya nükleer santral diker, siyanürle altın aranmasına izin verirler. Ormanı çalılık yapıp satarlar. Doğal suları zehirlerler. Taksimdeki ağaçları kesip sökmeleri de beklenir bir durum.