Taksim Meydanı Projesi'nde son 3 ay

Taksim Meydanı Projesi'nde son 3 ay
Taksim Meydanı Projesi'nde son 3 ay
Taksim Meydanı'nın trafikten arındırılarak yayalaştırılmasını öngören projenin yüzde 50'sinin tamamlandığı açıklandı.

İSTANBUL - Taksim Meydanı'nın trafikten arındırılarak yayalaştırılmasını öngören projenin yüzde 50'si tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, 31 Ekim 2012'de başlayan Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi, hızla devam ediyor.

Proje kapsamında ilk olarak, Zambak Sokak ve Divan Oteli tarafında başlatılan çalışmalarla elektrik ve su altyapıları deplase edildi. Cumhuriyet Caddesi'nde 5 Kasım'da başlayan çalışmalar kapsamında, Tarlabaşı Bulvarı'ndaki mevcut otopark ile Divan Oteli önüne kadar olan 400 metrelik kısmın trafiğe kapatıldı.

İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun kararıyla yürütülen çalışmaların 5 aylık döneminde, projenin yüzde 50'si bitirildi. Bu kapsamda, altyapı deplaseleri, kazık imalatları ve hafriyat tamamlandı.

Bu aşamadan sonra alt geçidin temel ve tabliye imalatları ( sanat yapıları) yapılacak.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde yürütülen kazı çalışmaları da sona erdi. Çalışmalar sırasında geç Osmanlı dönemine ait iki su gideri bulundu. Kurul kararı doğrultusunda, tarihi kalıntıların dışındaki bölümlerde çalışmalara devam ediliyor.

100 BİN METREKARELİK MEYDAN
Taksim Meydan Düzenleme Projesi sayesinde Taksim Meydanı araç trafiğinden arındırılarak, yayaların kullanımına açılacak. Proje sonunda Tarlabaşı Bulvarı–Cumhuriyet Bulvarı araç trafiği yer altına alınacak. Tarlabaşı'ndan gelen araçlar kesintisiz bir şekilde Harbiye, Taşkışla, Dolmabahçe yönüne gidebilecek.

Gümüşsuyu, Sıraselviler ulaşımı Mete Caddesi üzerinden AKM önü-The Marmara Otel önünden yüzeyden sağlanacak. Cumhuriyet Caddesi üzerinde Tarlabaşı-Harbiye yönünde 400 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 320 metre uzunluğunda tek tünel yapılacak. Anıt etrafındaki araç trafiği, otobüs ve duraklar meydandan kaldırılacak.

Gezi Parkı , AKM önü, Talimhane ve İstiklal Caddesi'ne yayalar trafik kesintisi olmadan ulaşabilecek. Araç alt geçidi, Tarlabaşı Bulvarı istikametinde mevcutta bulunan araç otoparkından, Divan Oteli önüne kadar devam edecek.

Böylece Taksim, yaklaşık 100 bin metrekarelik yayalaşmış bir meydana kavuşmuş olacak.

Çalışmaların, 3 ay içinde tamamlanması öngörülüyor. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/112876411287642

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  FOTOĞRAF - HARAYDIN

  Şu fotoğrafa bakıp vicadanı sızlamayan insan sayılabilir mi? Evren insanın namusuna emanettir. Burayı canlı, cansız, böcek, çiçek, kuş vs ile ortak kullanmak zorundadır. Bunun için cadde kenarları 200 m çizgi park olmalı, imar kaybı 19//33//99 katlı binalara bu kadar geride toplanmalıdır. Geri kalan binalar (20//10//5//3/1) bin m2 bahçeli müstakil ve apartman şeklinde eşit sayıda yapılmalıdır. Daire başına üç otopark yapılmalı, Yürüme mesafesinde 15dk.dakikada ulaşılacak şekilde yayılmış kişi başına 50m2 fonksiyonel yeşil alan, kişi başına 20 ağaç dikilmelidir. 1//2//5/10km2 yeter sayıda park olmalı bunların kenarları 19//33//99 katlı binalarla imar kaybı telafi edilmelidir. İki bina aasında bir bina yüksekliğinin üç katı mesafe olmalı, iki bina içe devrilince arada daha yüksek olan bina kadar boşluk olmalıdır. Ey akıl, vicdan, insanlık, ey halife-i arz neredesin? Sadece betona ve paraya tapan ve heryeri beton mağaralara çevirip diğer canlıların, yaya yürüme yolu, otopark, şehir meydanı ve meydan süslemelerinin yerini de betona çeviren insan halife-i arz olabilir mi?

  Gökçek'ten örnek almış. - brandywine06

  O da kent içine otoyol yapmaya çalışıyor yıllardır. Arabalar ışığa, geçide, yayalara takılmasın, uçsun gitsin ister! Ama orası kentin ortasıdır, dünyanın her yerinde böyle yerlerde trafik olur, kimsenin aklına Londra'da Oxford street'i "yayalaştırmak" gelmez, ne gam? Topbaş da Gökçek'e özenmiş. Etrafta bir tane ağaç olmaması ise hüzünlüdür ama hiç şaşırtıcı değildir. Daha önceki Taksim cadde düzenlemesinde ağaçların yerlerinden sökülüp tamamen taş ve betonla kapatılmasından tanıdıktır. Yani perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.