Taksim Meydanı'nda sessiz sabah

Taksim Meydanı'nda sessiz sabah
Taksim Meydanı'nda sessiz sabah
Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nda akşam saatlerine göre sayıları oldukça azalan kalabalığın bekleyişi sürüyor.

İstanbul - Taksim Gezi Parkı'nda göstericilere polisin müdahalesinin ardından başlayan olaylar 6. gününe girdi. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte savaş alanını andıran görüntüler ortaya çıktı.

Sabah erken saatlerden itibaren yağmurun etkili olduğu İstanbul'da, Taksim Meydanı'ndaki göstericilerin büyük bölümü dağıldı. Sabaha kadar Taksim Meydanı'nda bekleyen grupların alandan ayrılmasıyla belediye ekipleri, temizlik çalışmalarına başladı.


Yer yer kaldırım taşlarının ve trafik levhalarının söküldüğü, çöp konteynerlerinin, belediye otobüslerinin, polis ve basın araçlarının yakılarak tahrip edildiği Taksim Meydanı ve çevresinde, temizlik ekipleri çöp yığınlarını topluyor. Savaş alanına dönen meydanda bir grup eylemci ve belediye ekipleri temizlik seferberliği başlattı. Beyoğlu Belediyesi'ne bağlı temizlik ekipleri saat 09.30 sıralarında temizlik yapmaya başladı. Temizlik ekiplerine eylemci ve aktivistler de katıldı. Temizlik çalışmalarına Golden cinsi 'Keşe' adlı köpeğiyle katılan bir aktivist, ilginç görüntüler verdi. Köpek sahibiyle birlikte çöp topladı. Meydanda ve İstiklal Caddesi'ndeki esnaf da yerlerinin önünü, camlara ve duvarlara sprey boyayla yazılan yazıları temizlemeye çalışıyor.

Olayların ardından sabah saatlerinde Taksim boşaldı. Polisin olmadığı meydanda Cumhuriyet Anıtı önünde bir grup Halk Cephesi üyesi ve Gezi Parkı girişinde farklı gruplardan yaklaşık 100-150 kişilik eylemci kaldı. Eylemcilerden çoğu geceyi, yakılan ve tahrip edilen polis araçları ve iş makineleri içinde geçirdi. Aralıklarla yağan yağmurda Taksim kısa sürede temizlendi ancak meydana girişlerde kurulan barikatlar duruyor. 
 
BEŞİKTAŞ 'TA HAYAT NORMALE DÖNDÜ
Günlerdir izinsiz gösterilere sahne olan Beşiktaş'taki Barbaros Bulvarı, İnönü Stadı'nın çevresi ve Dolmabahçe'de grupların sabah saatlerine doğru ayrılmasının ardından hayat normale döndü.

Yer yer kaldırım taşlarının ve trafik levhalarının söküldüğü, çöp konteynerlerinin devrildiği Beşiktaş bölgesinde, belediye görevlileri temizlik çalışması yapıyor. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113592611359264

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gaz buraya kadarmış demek - Ukelaa

  Yerli Vahabilerin arap baharı pek ömürlü olmadı demek . Yüz binler hikayesi birkaç yüz gerçeği ile tatlı bir avuntu olarak birilerinin elinde kaldı demek .

  AKP: Lutfen Basip Gider Misin? - ankakusu4

  Ya$i 20~23 olanlarin TR'nin durumuyla ilgili saglikli degerlendirme yapmalari maalesef mumkun degil. Kafasina anayasa kitabini "yiyen" bir ba$bakani ve hemen ardindan 600 bin'den 1 milyon 200'e (evet yaziyla milyon) firlayan dolari gorduklerinde daha carpim tablosunu ezberlemekle me$gullerdi. Ya$i ben gibi 30 ve uzeri olanlar ise Turkiye'nin 1990'lardan 2013'e nasil geldigini iyi bilir...Bu baglamda, ulkenin "iyi gitmesinin" iki temel politik, olmazsa olmaz unusuru var: GUVEN ve ISTIKRAR. Eger bu ikisi konusunda AKP'ye alternatif bir parti varsa, buyrun hepberaber ala$agi edelim. Ama yok. Kesinlikle yok. Ke$ke olsa. Son 10 yil ile ondan onceki 10 yili kar$ila$tirip da hala AKP cekil diyen varsa, bunlar iki grupta toplanabilir: 1) Iktidara kim gelirse gelsin ezelden beri "tuzu kuru olanlar". Bunlarin $imdi de tuzu kuru, gelecekte de kuru olmaya devam edecek. Iktidari vesaireyi ele$tirmek bu insanlar icin gunluk eglencelerinin, sporlarinin bir parcasi. 2) 1. grubun somurdugu insanlar.. Ekonomimi iyi gidiyorsa, bu TR'nin ozdegerlerinde dolayi falan degil. Nesi var ki TR'nin? Bir Apple, Microsoft, Boeing var mi? Yok. Eee, ekonomi nasil iyi gidiyor peki? Cevabi basit. Ekonomisi aslida bir koy bakkali gibi olan TR'nin bakkal tezgahinda saglam, guvenilir bir adami oldugu icin iyi gidiyor. Hepsi bu. Iyi du$un Turkiye. "Rahat batti" gibi geliyor bana..

  Ağaç Sevdalıları(!) - Rozdemir33

  Bu ağaç sevdalıları Tünceli'de Güneydoğu'da ormanlar yakılırken neredeydiler?

  alçaklığın bu kadarı - hulya cayar

  pes gerçekten..."marjinal gruplar" yalanını desteklemek için ne kadar çaba sarfetmişsiniz, baya "usta" gazetecilik örneği olmuş haber. Provakasyonla yalana bağlandı iktidarın umudu. o meydan boşalır boşalır yine dolar. bugün, yarın, öbür gün...içiniz rahat olsun!