Taksim Meydanı'nda sessiz sabah

Taksim Meydanı'nda sessiz sabah
Taksim Meydanı'nda sessiz sabah
Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nda akşam saatlerine göre sayıları oldukça azalan kalabalığın bekleyişi sürüyor.

İstanbul - Taksim Gezi Parkı'nda göstericilere polisin müdahalesinin ardından başlayan olaylar 6. gününe girdi. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte savaş alanını andıran görüntüler ortaya çıktı.

Sabah erken saatlerden itibaren yağmurun etkili olduğu İstanbul'da, Taksim Meydanı'ndaki göstericilerin büyük bölümü dağıldı. Sabaha kadar Taksim Meydanı'nda bekleyen grupların alandan ayrılmasıyla belediye ekipleri, temizlik çalışmalarına başladı.


Yer yer kaldırım taşlarının ve trafik levhalarının söküldüğü, çöp konteynerlerinin, belediye otobüslerinin, polis ve basın araçlarının yakılarak tahrip edildiği Taksim Meydanı ve çevresinde, temizlik ekipleri çöp yığınlarını topluyor. Savaş alanına dönen meydanda bir grup eylemci ve belediye ekipleri temizlik seferberliği başlattı. Beyoğlu Belediyesi'ne bağlı temizlik ekipleri saat 09.30 sıralarında temizlik yapmaya başladı. Temizlik ekiplerine eylemci ve aktivistler de katıldı. Temizlik çalışmalarına Golden cinsi 'Keşe' adlı köpeğiyle katılan bir aktivist, ilginç görüntüler verdi. Köpek sahibiyle birlikte çöp topladı. Meydanda ve İstiklal Caddesi'ndeki esnaf da yerlerinin önünü, camlara ve duvarlara sprey boyayla yazılan yazıları temizlemeye çalışıyor.

Olayların ardından sabah saatlerinde Taksim boşaldı. Polisin olmadığı meydanda Cumhuriyet Anıtı önünde bir grup Halk Cephesi üyesi ve Gezi Parkı girişinde farklı gruplardan yaklaşık 100-150 kişilik eylemci kaldı. Eylemcilerden çoğu geceyi, yakılan ve tahrip edilen polis araçları ve iş makineleri içinde geçirdi. Aralıklarla yağan yağmurda Taksim kısa sürede temizlendi ancak meydana girişlerde kurulan barikatlar duruyor. 
 
BEŞİKTAŞ 'TA HAYAT NORMALE DÖNDÜ
Günlerdir izinsiz gösterilere sahne olan Beşiktaş'taki Barbaros Bulvarı, İnönü Stadı'nın çevresi ve Dolmabahçe'de grupların sabah saatlerine doğru ayrılmasının ardından hayat normale döndü.

Yer yer kaldırım taşlarının ve trafik levhalarının söküldüğü, çöp konteynerlerinin devrildiği Beşiktaş bölgesinde, belediye görevlileri temizlik çalışması yapıyor. (aa)