Taksim Meydanı'nda yeni çalışma başladı

Taksim Meydanı'nda yeni çalışma başladı
Taksim Meydanı'nda yeni çalışma başladı
Büyükşehir Belediyesi'nin projelendirip hayata geçirdiği Taksim Meydan Düzenleme Projesi'nin en önemli ayaklarından olan zemin yenileme çalışması başladı. Çalışma kapsamında uzun süredir beton kaplı olan zemine parke taşı döşeniyor.

RADİKAL - 13 Eylül 2013’te tamamlanarak yayalara açılan fakat akıbeti o günden beri merak konusu olan Taksim Meydanı’nda zemin düzenleme çalışmaları nihayet başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptığı açıklamada Taksim Meydanı Projesi kapsamında zemin düzenleme çalışmasına başladıklarını söyleyerek Koruma Kurulu onaylı bir çalışma yürütüleceğini ve zemin yenileme işlemlerinin çevreye rahatsızlık vermeden kısım kısım tamamlanacağını belirtti. Habertürk'ten Can Mete'nin haberine göre, Topbaş, ‘‘Yeşillendirilmiş zeminiyle Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi Beyoğlu’na yakışır bir hale gelecek. İstikrar sayesinde İstanbul çok şükür rotasına giriyor. Bu istikrar sayesinde Beyoğlu ve İstanbul’u çok daha güzel bir hale getireceğiz’’ dedi. Zemin döşeme işlemleri tamamlandıktan sonra oturma birimleri, süs havuzları, ağaçlar, duraklama ve dinlenme alanlarının eklenmesi, aynı zamanda meydanın simgesi olan Cumhuriyet Anıtı’nın da daha tanımlı bir hale getirilmesi sonucunda projenin tamamlanması hedefleniyor.

100 BİN METREKARELİK ALAN İNŞA EDİLDİ

Büyükşehir Belediyesi’nin projelendirip hayata geçirdiği Taksim Meydan Düzenleme Projesi’yle trafik tünellerle meydan altına alınmış ve yayaların Gezi Parkı, Atatürk Kültür Merkezi, Talimhane ve İstiklal Caddesi arasında trafik kesintisi olmadan yürüyebildiği 100 bin metrekarelik alan inşa edilmişti. Ancak geçen zaman boyunca meydandaki gerekli düzenlemeler bir türlü tamamlanamadığı için, meydanın hali merak konusu olmuştu.


  http://www.radikal.com.tr/136415113641513

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dolar - user383887

  Bunlar sadece YEŞİLİNİ seviyorlar. Her yeri TAŞ, BETON yapıyorlar.

  niye - user649322

  beton kalsa ne olacakti, o para baska islere harcanamaz miydi?

  Belediye hizmetiyle istikrarın ne alakası var?! - brandywine06

  Suriye mi burası? Afganistan mı? Irak mı? İç savaş vardı da şehircilik hizmetleri mi verilemiyordu? Gezi parkını yıkıp beton dikmek istediniz, gençler izin vermedi. Bütün olan biten bu. Ama siz AKM'yi polis merkezi haline getirdiniz, Taksim'in her yerine beton döktünüz, AKP'li belediye başkanı İstiklal caddesinde ağaç bırakmadı. Taksim'i Taksim yapan yüzyıllık dükkanlar tek tek kapandı. AKM zaten kapalı. Atatürk heykeli beton yığınının ortasında tek başına duruyor. Parke taşı döşüyorlarmış da istikrar sayesindeymiş! Allah sizin belanızı versin demeyeceğim, layığınız neyse onu versin.